Far Cry 5

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Far Cry 5
Ilustracja
Producent

Ubisoft Montreal

Wydawca

Ubisoft

Dystrybutor

Ubisoft

Seria gier

Far Cry

Reżyser

Dan Hay

Wersja

1.011

Data wydania

27 marca 2018[1]

Gatunek

strzelanka pierwszoosobowa

Język

m.in. angielski, polski

Wymagania sprzętowe
Platforma

PC, PlayStation 4, Xbox One

Kontrolery

klawiatura, mysz, gamepad

Poprzednik

Far Cry Primal (2016)

Kontynuacja

Far Cry New Dawn (2019)

Strona internetowa

Far Cry 5strzelanka pierwszoosobowa, stworzona przez studio Ubisoft Montreal. Została wydana 27 marca 2018 na konsole PlayStation 4, Xbox One oraz komputery osobiste. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym hrabstwie Hope w Montanie, gdzie gracz jako policjant ma za zadanie zniszczyć kult religijny o nazwie „Projekt u bram Edenu”.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Prolog[edytuj | edytuj kod]

W hrabstwie Hope w Montanie działa kontrowersyjny kult zwany "Projektem u Bram Edenu" (w skrócie PEG) założony oraz kierowany przez Josepha Seeda (zwanego "Ojcem") oraz jego rodzeństwo, Johna, Jacoba i siostrę Faith. Joseph ma wizję, w której niedługo ma na świecie dojść do katastrofy, która pochłonie wiele istnień, a Bóg rozkazał mu uratować mu tak wiele osób, jak to możliwe, nawet jeśli miałoby to dziać się wbrew ich woli. Kult szybko zdobywał wpływy i wiernych w hrabstwie. Wkrótce rozpoczęły się także porwania oraz inne rodzaje przemocy wobec mieszkańców, którzy nie chcieli wstąpić do sekty. Rząd amerykański zamierza zinfiltrować tę grupę religijną, jednak ich szpieg zostaje wykryty i zabity własnoręcznie przez Josepha. Wobec tego za Seedem zostaje wysłany federalny nakaz aresztowania[2].

Właściwa rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gracz, jako świeżo upieczony zastępca szeryfa w Hope County wraz z szeryfem Whitehorse'em oraz kilkoma innymi policjantami dostaje rozkaz osłaniania szeryfa federalnego mającego aresztować Josepha Seeda. Akcja się nie powodzi - przywódca religijny nie stawiał oporu, jednak jego wierni zaatakowali stróżów prawa i odbili swojego proroka. Ojciec ogłasza, że to Bóg ochronił go przed aresztowaniem, co daje mu pretekst do ogłoszenia "kośby", czyli masowej akcji skierowanej przeciw "niewiernym". Wszyscy policjanci zostają zabrani przez kultystów i wysłani w różne rejony hrabstwa zarządzane przez członków rodziny Seedów, a ponadto działania sekty doprowadzają do odcięcia Hope County od świata. Gracz (zwany przez postacie "Zastępcą" lub "Świeżym") zostaje natomiast uratowany przez lokalnego mieszkańca, Dutcha[3]. Od tego czasu postanawia on zwalczać Projekt i wspomóc organizację ruchu oporu. Dzięki jego działalności każdy rejon hrabstwa zostaje wyzwolony, przyjaciele Zastępcy zostają uratowani, a John, Jacob i Faith umierają. Wobec swojej porażki Joseph wzywa gracza do miejsca "w którym wszystko się zaczęło", czyli do głównego kościoła Projektu u Bram Edenu. Tam okazuje się, że przy pomocy specjalnego narkotyku Joseph był w stanie kontrolować przywódców ruchu oporu, po czym rozkazał ponownie porwać przyjaciół Zastępcy. Joseph daje graczowi wybór - może zabrać swoich kolegów z policji i odjechać z hrabstwa, lub się sprzeciwić i rozpocząć walkę z Seedem.

W przypadku wybrania pierwszej opcji, szeryf, Zastępca i inni policjanci odjeżdżają z Hope County. Projekt u Bram Edenu ponownie kontroluje cały obszar. Szeryf Whitehorse postanawia jednak nie odpuszczać i po wydostaniu się z hrabstwa postanawia wezwać na pomoc Gwardię Narodową. W trakcie jazdy w radiu samochodowym odtwarzany jest utwór "Only You" zespołu The Platters, która przez pranie mózgu przez Jacoba powoduje u Świeżego chęć zabijania.

Druga opcja spowoduje natychmiastową walkę pomiędzy graczem a Josephem i kontrolowanymi przez niego ludźmi. Zastępcy udaje się jednak wyrwać tych ludzi spod kontroli Josepha, dzięki czemu wspólnie udaje im się powstrzymać Ojca. Szeryf Whitehorse zamierza aresztować Seeda, jednak na horyzoncie niespodziewanie dochodzi do eksplozji bomby jądrowej, która prawdopodobnie była zwiastowaną przez Josepha katastrofą. Wszyscy starają się uciec samochodem do bezpiecznego miejsca. Dochodzi jednak do wypadku, w wyniku którego przeżywają jedynie Seed i gracz. Przywódca religijny zabija Dutcha, po czym zaciąga Zastępcę do jego bunkra. Po ocknięciu się gracza Joseph mówi mu, że za to co zrobił powinien był go zabić, jednak jest on ostatnią osobą która mu została, więc od tego czasu będzie on jego "synem"[4]. Zakończenie to jest bezpośrednio połączone z fabułą Far Cry New Dawn[5].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry toczy się w otwartym świecie na terenie fikcyjnego hrabstwa Hope w stanie Montana. W przeciwieństwie do poprzednich odsłon serii, gracz sam tworzy swojego bohatera. Po dostępnym świecie można poruszać się za pomocą m.in. samochodów, łodzi czy samolotów i helikopterów. Za zabijanie wrogów i wykonywanie zadań gracz nie jest nagradzany już punktami doświadczenia, jak to miało miejsce w poprzednich odsłonach serii. Zamiast tego gracz zdobywa tzw. punkty ruchu oporu[6]. Przekroczenie określonej ilości punktów ruchu oporu w danym rejonie wymusi na graczu konfrontację z danym członkiem rodziny Seedów. W grze istnieje system rzemiosła pozwalający na naprawianie i tworzenie nowych przedmiotów. Gracz może wynająć najemników, którzy będą pomagać mu w walce. Każdy z nich posiada inne umiejętności. Podczas podróżowania można natknąć się na dzikie zwierzęta, które można oswoić. Poza trybem dla jednej osoby dostępna jest rozgrywka przez Internet w trybie kooperacji. W grze dostępny jest edytor map[1].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze informacje o grze pojawiły się w maju 2017 roku. Wtedy też na oficjalnym forum Ubisoftu pojawił się dział dla Far Cry 5[7]. Oficjalna zapowiedź nastąpiła 22 maja, a producent zaprezentował kilka krótkich zwiastunów[8]. Kilka dni później podano dodatkowe informacje o strukturze gry i fabule[9]. Poza standardową edycją wydano kilka wersji kolecjonerskich. W ich skład wchodzą m.in. figurka Nicka Rye'a, bandana czy trofeum z czaszki jelenia[10].

Reżyserem Far Cry 5 jest Dan Hay. Jednym z głównych motywów gry jest separatyzm. Hay kiedy był mały, nie czuł się bezpiecznie z powodu zimnej wojny. Jego zdaniem po zamachach terrorystycznych np. z 11 września 2001 roku świat przestał być globalną wioską, a ruchy separatystyczne się nasilały. Historię gry zaczął pisać na przełomie 2014 i 2015 roku. Kilku pracowników Ubisoftu wybrało się do Montany i przeprowadziło rozmowy z lokalnymi mieszkańcami. Zebrane doświadczenia posłużyły jako inspiracja do stworzenia fabuły gry[11].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Dariusz Matusiak z Gry-Online pochwalił system pozyskiwania zadań od postaci niezależnych, który został usprawniony w porównaniu do poprzednich części. Wśród zalet wymienił dobrze wykonany świat gry i swobodę w atakowaniu przeciwników. Negatywnie ocenił niewykorzystany potencjał fabularny i niektóre zdolności, które nie mają wpływu na rozgrywkę[12]. Zdaniem Jerzego Daniłko jednym z plusów gry są nawiązania do amerykańskiej kultury i stereotypów. W przeciwieństwie do Matusiaka uznał, że każdy z talentów przyda się w zależności od stylu jaki gracz obierze. Autor recenzji skrytykował sztuczną inteligencję przeciwników, którzy zbyt często atakują gracza podczas swobodnej eksploracji[13].

Według danych grupy analitycznej NDP, w kwietniu 2018 roku gra była drugą najlepiej sprzedającą się produkcją w Stanach Zjednoczonych[14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Far Cry 5 PC (pol.). Gry-Online. [dostęp 2018-03-24].
 2. Far Cry 5: Inside Eden's Gate. Greg Bryk, Kyle Gallner, Alexis B. Santiago, Erin Manker Ubisoft, Asylum Entertainment. 2018-03-05. [dostęp 2021-05-18].
 3. Far Cry 5 focuses on a terrifyingly realistic armed cult, „VentureBeat”, 26 maja 2017 [dostęp 2021-05-18] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-05] (ang.).
 4. Russ Frushtick, Let’s talk about the ending of Far Cry 5, Polygon, 2 kwietnia 2018 [dostęp 2021-05-18] (ang.).
 5. Chaim Gartenberg, Far Cry: New Dawn is a post-apocalyptic sequel to Far Cry 5, The Verge, 6 grudnia 2018 [dostęp 2021-05-18] (ang.).
 6. Jacek Hałas: Jak szybko zdobywać punkty talentów w Far Cry 5? – Far Cry 5 – poradnik do gry. Gry-Online. [dostęp 2018-06-15].
 7. Far Cry 5 potwierdzony przez Ubisoft (pol.). Gry-Online, 2017-05-16. [dostęp 2018-03-24].
 8. Far Cry 5 z akcją w Montanie, pełna zapowiedź 26 maja (pol.). Gry-Online, 2017-05-22. [dostęp 2018-03-24].
 9. Far Cry 5 zaprezentowane światu na pierwszym zwiastunie (pol.). Gry-Online, 2017-05-26. [dostęp 2018-03-24].
 10. Zobacz wartą przeszło 700 zł edycję kolekcjonerską Far Cry 5 (pol.). Gry-Online, 2017-10-20. [dostęp 2018-03-24].
 11. Dean Takahashi: Far Cry 5 focuses on a terrifyingly realistic armed cult (ang.). venturebeat, 2017-05-26. [dostęp 2018-03-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-27)].
 12. Dariusz Matusiak: Recenzja gry Far Cry 5 – szalony sandbox (pol.). Gry-Online, 2018-03-26. [dostęp 2018-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-30)].
 13. Jerzy Daniłko: Far Cry 5 – Recenzja (pol.). Eurogamer, 2018-30-27. [dostęp 2018-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-0401)].
 14. Adrian Werner: Kwiecień w USA należał do God of War i PlayStation 4 (pol.). Gry-Online, 2018-05-23. [dostęp 2018-05-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]