Faraon (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Faraon
Pharaoh
Producent Impression Games
Wydawca Sierra Entertainment
Dystrybutor PL: Play-It
Aktualna wersja 1.1
Data wydania Am.Płn.: 30 października 1999
PL: 30 listopada 1999
Gatunek komputerowa gra strategiczna[1]
Tryby gry gra jednoosobowa
Język angielski, polski
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows
Nośniki CD-ROM
Wymagania

Windows 95/98/XP, procesor 200 MHz, 32 MB RAM, 360 MB wolnego miejsca na dysku, 4X CD-ROM, karta graficzna z 1 MB pamięci

Kontrolery klawiatura, mysz

Faraonkomputerowa gra strategiczna wyprodukowana w 1999 roku przez studio Impression Games i wydana w 1999 roku przez Sierrę Entertainment.

Gra jest osadzona w realiach starożytnego Egiptu. Gracz wciela się w rolę przywódcy osady, stopniowo zdobywając coraz bardziej zaszczytne stanowiska w hierarchii, a pod koniec gry grając jako faraon.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra podzielona jest na etapy będące kolejnymi miastami do zbudowania, które gracz zalicza po kolei w ramach pięciu okresów: Genezy, Archaicznego, Starego Państwa, Średniego Państwa i Nowego Państwa. Rozgrywka jest częściowo nieliniowa. W niektórych momentach można wybrać miasto, w którym przyjdzie prowadzić grę. Najczęściej jednym z warunków ukończenia kolejnego etapu jest odpowiednia liczba domów na określonym poziomie.

W kolejnych miastach należy tworzyć miejsca przeznaczone do budowy domów, a także infrastrukturę. W grze zastosowano schemat rozwoju poszczególnych budynków – kolejne stadia wymagają dostępu do nowych udogodnień, początkowo prostych (na przykład dostęp do źródła wody czy żywności z bazaru), poprzez bardziej skomplikowane (na przykład opieka medyczna w miejscu zamieszkania), aż po bardzo wyszukane (dostęp do artykułów luksusowych i świątyń kilku bóstw).

W grze występują także elementy religii (konieczność utrzymania dobrych stosunków z jednym lub większą liczbą spośród pięciu bóstw: Ozyrysem, Ra, Ptah, Setem i Bastet), prowadzenia wojen, handlu i zarządzania finansami miasta. Oprócz odpowiedniej liczby domostw o określonym standardzie, często konieczne jest uzyskanie wysokich wskaźników kultury, dobrobytu i opinii Królestwa.

Ważnym elementem gry jest także budowa monumentów (piramid, mastab, obelisków i innych) oraz wkładanie do nich odpowiednich datków pogrzebowych. W przeciwieństwie do innych budowli w grze, monumenty powstają stopniowo i wymagają wielkich nakładów pracy i środków, jednak o ile występują w danym etapie gry, zawsze są elementem koniecznym do jego ukończenia.

W toku gry gracz może korzystać z pomocy doradców, odpowiedzialnych za poszczególne dziedziny życia w mieście, i uaktywniających się stopniowo w miarę przechodzenia kolejnych poziomów gry.


Rozszerzenie[edytuj | edytuj kod]

Kleopatra: Królowa Nilu
Pharaoh Expansion: Cleopatra – Queen of the Nile
Producent Impression Games
Wydawca Sierra Entertainment
Dystrybutor Play-It
Data wydania Am.Płn.: 28 lipca 2000
PL: 28 sierpnia 2000
Gatunek komputerowa gra strategiczna
Tryby gry gra jednoosobowa
Język angielski, polski
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows
Wymagania

Pentium II 266 MHz, 32 MB RAM

Kontrolery klawiatura, mysz

Kleopatra: Królowa Nilu to rozszerzenie gry Faraon, zawierające nowe misje i dodatkowe monumenty do zbudowania.

Przypisy