Farba olejna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obraz olejny

Farby olejne – rodzaj wolno wysychających farb o konsystencji pasty lub płynnej, w których cząsteczki pigmentu zawieszone są w nośniku, oleju, zwykle roślinnym. Używane zarówno w malarstwie artystycznym (malarstwo olejne), jak i w budownictwie i innych gałęziach przemysłu, w celach dekoracyjnych, lub jako powłoka ochronna. Niektóre farby olejne zawierają szkodliwe dla zdrowia toksyczne pigmenty.

Artystyczne farby olejne[edytuj | edytuj kod]

Do prac artystycznych używane są farby olejne w tubkach, z których wyciska się je na paletę malarską i w razie potrzeby miesza, aby uzyskać potrzebny kolor.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Tradycyjnie do produkcji farb olejnych używany był olej lniany lub orzechowy, współcześnie dodaje się olej krokoszowy, a także nie wysychający, bez promieni UV, olej makowy. Do dwóch lat ten ostatni wydaje się twardy, po czym zaczyna chłonąć wodę i mięknie co powoduje że nie powstaje linoksyd. Odkryto, że farba, na oleju makowym, w obrazie z lat 60 XX wieku, przechowywanym w ciemnym magazynie muzeum jest miękka (impasto).

Współcześnie niestety farby olejne, z każdej półki cenowej[1][2], posiadają dodatki które wpływają negatywnie na ich jakość, wysychanie farby i trwałość pigmentów[2][3].

Analiza farb studyjnych jednej z firm angielskich wykazała obecność: kaolinu, krzemionki, siarczanu baru, wosku pszczelego, soli cyrkonu i kobaltu, stearynianu glinu, węglanu magnezu oraz wapnia, a także obecność innych niż lniany olei, krokoszowego, makowego i być może słonecznikowego.[2]

W farbach holenderskiego producenta z serii Artists Quality ze średniego segmentu znaleziono: stearynian glinu i węglan wapnia[2]. Natomiast w farbach innego producenta holenderskiego, który istnieje od 1664, wykazano obecność kaolinu, węglanu wapnia, wosku rycynowego (ang.castor wax)[2], W badaniach zauważa się, że najbardziej degradujący wpływ na powłokę malarską mają wosk rycynowy i stearyniany. W literaturze anglojęzycznej te ostatnie - metal soaps.[2][4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Download Limit Exceeded, citeseerx.ist.psu.edu [dostęp 2020-11-14].
  2. a b c d e f (PDF) Modern Oil Paints – Formulations, Organic Additives and Degradation: Some Case Studies, ResearchGate [dostęp 2020-11-14] (ang.).
  3. Tate, The Trouble with Modern Oils: Recent CMOP progress at Tate, Tate [dostęp 2020-11-14] (ang.).
  4. (PDF) Metal soap efflorescence in contemporary oil paintings, ResearchGate [dostęp 2020-11-14] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]