FarmVille

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
FarmVille
Producent

Zynga

Data wydania

Facebook: 19 czerwca 2009[1]
iOS: 23 czerwca 2010[2]
HTML5: 13 października 2011

Gatunek

symulacyjna, RPG

Język

angielski

Wymagania sprzętowe
Platforma

urządzenia z dostępem do internetu

Wymagania

Internet

Kontrolery

klawiatura, mysz

FarmVillegra przeglądarkowa stworzona przez firmę Zynga.

Gra polega na prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Podstawowym źródłem dochodów jest uprawa owoców, warzyw, zbóż i kwiatów, hodowla zwierząt i zbieranie owoców z drzew.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gracz rozpoczyna grę, mając do dyspozycji planszę o wymiarach 12×12=144 pól (na każdym polu można zasiać jeden rodzaj nasion). Sześć pól jest już zaoranych. Na dwóch z nich posadzono truskawki, na kolejnych dwóch – bakłażany, a dwa ostatnie pozostawione są do dyspozycji gracza. Poprzez zebranie plonów i zasianie nasion gracz zdobywa pieniądze i punkty doświadczenia.

Rodzaje pieniędzy[edytuj | edytuj kod]

W grze dostępne są dwa rodzaje pieniędzymonety (tzw. Farm Coins) i banknoty (Farm Backs). Podstawowym środkiem płatniczym są monety – to w nich gracz otrzymuje zapłatę za zebrane plony i za nie może kupić większość przedmiotów w sklepie. Z kolei banknoty służą głównie do zakupu przedmiotów z serii limitowanych i paliwa do pojazdów. Każdy gracz otrzymuje pięć banknotów „na start”.

Monety i banknoty można dokupić za prawdziwe pieniądze. Zynga oferuje możliwość płatności kartą kredytową (dla 25 walut, w tym PLN) poprzez system PayPal (tylko USD) lub tzw. kredytami Facebooka (za które można z kolei zapłacić kartą kredytową).

Punkty doświadczenia i poziomy gry[edytuj | edytuj kod]

Większość czynności wykonywanych na farmie nagradzana jest tzw. punktami doświadczenia (XP). Uzyskanie odpowiedniej sumy punktów pozwala na przejście do kolejnego poziomu. Dzięki osiągnięciu kolejnego poziomu gracz uzyskuje możliwość zakupu kolejnych – do tej pory zablokowanych – przedmiotów ze sklepu.

Sąsiedzi[edytuj | edytuj kod]

W grze FarmVille gracz może współpracować ze swoimi znajomymi na Facebooku, dodając ich jako sąsiadów (ang. neighbors). Współpraca sąsiedzka polega na wykonywaniu drobnych zadań na farmie sąsiadów (np. odgarnianie opadłych liści, nawożenie pól, karmienie kur). Za wykonanie tych czynności otrzymuje się monety i punkty doświadczenia.

Posiadanie odpowiedniej liczby sąsiadów odblokowuje również możliwość zakupu za monety wybranych przedmiotów ze sklepu (np. obora lub możliwość zwiększenia rozmiaru planszy). W przypadku braku wymaganej liczby sąsiadów można je zakupić za banknoty.

Prezenty[edytuj | edytuj kod]

Gracz ma możliwość przesłania swoim znajomym z Facebooka bezpłatnych prezentów (ang. free gifts). Są to zarówno przedmioty dostępne w sklepie, jak i takie, których w sklepie kupić nie można. Przedmioty te obejmują zwierzęta (np. gęś, bydło domowe, królik), drzewa (np. awokado, karambola, durian) i dekoracje (np. płot, bańka na mleko, kępki trawy).

Sklep[edytuj | edytuj kod]

Sklep (ang. market) jest jednym z najważniejszych elementów gry. To tutaj za zarobione pieniądze gracz może kupić nasiona kilkunastu gatunków warzyw, owoców i kwiatów, kilka gatunków drzew i zwierząt, budynki i budowle, dekoracje, pojazdy wraz z paliwem do nich. Większość przedmiotów można kupić za monety, niektóre – tylko za banknoty.

Co jakiś czas zawartość sklepu częściowo się zmienia – dodawane są nowe elementy i usuwane stare.

Przedmioty okazjonalne i z serii limitowanych[edytuj | edytuj kod]

Czasami w sklepie umieszczane są przedmioty okazjonalne – związane np. ze świętem Halloween czy świętami Bożego Narodzenia. Można także kupić przedmioty dostępne tylko przez krótki czas (np. niektóre gatunki zwierząt, dekoracje). Za większość z tych przedmiotów płaci się banknotami.

Zwiększanie rozmiaru planszy[edytuj | edytuj kod]

W sklepie można również kupić możliwość zwiększenia rozmiaru planszy (za każdym razem bok kwadratu wydłuża się o 2, aż do 28×28=784 pól). W przypadku posiadania wymaganej liczby sąsiadów można za tę czynność zapłacić monetami, a w przeciwnym przypadku – banknotami.

Pojazdy[edytuj | edytuj kod]

Sianie i zbieranie plonów z pól odbywa się poprzez trzy kliknięcia na każde pole (zasianie, zebranie, zaoranie). W celu przyspieszenia tych czynności można w sklepie kupić specjalne pojazdy – traktor do orania, siewnik do zasiewania i kombajn do zbierania plonów. Każda z maszyn obsługuje naraz po cztery pola (wyjątkiem są pojazdy z serii Hot Rod, które obsługują po 9 pól). Do ich działania niezbędne jest paliwo, które standardowo dostępne jest w sklepie za banknoty.

Budynki i budowle funkcjonalne[edytuj | edytuj kod]

Niektóre z budynków i budowli dostępnych w grze oprócz funkcji dekoracyjnej, pełnią również funkcję użytkową. Są to: stodoła, szopa na narzędzia, obora, stajnia, kurnik i wiata ogrodowa.

Stodoła i szopa na narzędzia[edytuj | edytuj kod]

Budynki te umożliwiają przechowywanie ograniczonej liczby innych przedmiotów, co pozwala na zwiększenie dostępnego miejsca na planszy. Z pomocą sąsiadów możliwe jest zwiększenie pojemności budynków.

Obora[edytuj | edytuj kod]

W oborze można przechowywać krowy. Dzięki temu ich dojenie nie wymaga klikania na każdej krowie z osobna, lecz jednorazowo na oborze. Dodatkowo umieszczenie w oborze byka zwiększa szansę na narodziny cielaka, który może zostać przygarnięty przez gracza sąsiadów. Każda obora mieści do 20 zwierząt (w tym maksymalnie jednego byka).

Stajnia[edytuj | edytuj kod]

W stajni może znajdować się do 20 koni, a jej zasada działania jest identyczna, jak obory. Na planszy może znajdować się maksymalnie jedna stajnia, a jej budowa wymaga pomocy sąsiadów lub zakupu poszczególnych elementów (cegły, deski, gwoździe itp.) w sklepie za banknoty.

Kurnik[edytuj | edytuj kod]

W kurniku można przechowywać do 20 kur (z pomocą sąsiadów można zwiększyć tę pojemność do 60), przy czym na jednej planszy może znajdować się tylko jeden kurnik. Podobnie, jak w przypadku obory i stajni, zebranie kur w kurniku przyspiesza proces zbierania jaj. Czasem podczas zbierania jaj można znaleźć tzw. tajemnicze jajo (ang. mystery egg) – w kolorze białym, brązowym, czarnym lub złotym oraz 3 rodzaje jaj wielokolorowych. Kolor jaja zależy od tego, jakiego koloru kury znajdują się w kurniku. Dostępne są kury w 7 odmianach (m.in. rasy: Cornish, Scots Grey i Rhode Island Red), a zwiększenie liczby kur określonego rodzaju zwiększa szansę na znalezienie jaja w danym kolorze. Tajemniczymi jajami gracz może dzielić się ze znajomymi – zawierają one różne przedmioty lub zwierzęta, zarówno dostępne, jak i niedostępne w sklepie.

Wiata ogrodowa[edytuj | edytuj kod]

Podczas zbierania kwiatów z pól co jakiś czas wiązane są z nich bukiety, które następnie umieszczane są w wiacie. Bukietami tymi gracz może podzielić się ze znajomymi. Wiata mieści maksymalnie 100 bukietów.

Zagubione zwierzęta[edytuj | edytuj kod]

Co jakiś czas gracz jest informowany o odnalezieniu na jego planszy zagubionego zwierzęcia, które szuka nowego domu. Zazwyczaj są to zwierzęta niedostępne w sklepie (np. pingwin, różowa krowa, żółw). Takie zwierzę gracz może przekazać swoim sąsiadom do przygarnięcia, a sam może przygarnąć znalezione przez nich zwierzęta.

Wstęgi[edytuj | edytuj kod]

Wstęgi stanowią nagrodę za wypełnienie różnych zadań (np. zebranie odpowiedniej liczby owoców czy przygarnięcie odpowiedniej liczby zwierząt). Każde z zadań podzielone jest na cztery etapy. Osiągnięcie danego etapu nagradzane jest wstęgą określonego koloru – żółtą, białą, czerwoną lub niebieską. Wraz z otrzymaniem wstęgi gracz dostaje również pewną liczbę monet i punktów doświadczenia.

Pasek narzędzi dla Firefoksa[edytuj | edytuj kod]

26 stycznia 2010 firma Zynga udostępniła pasek narzędzi[3] (tzw. FarmVille Toolbar) dla przeglądarki Mozilla Firefox (w wersji 2 lub wyższej). Pasek umożliwia szybkie przejście na stronę gry, ułatwia zbieranie przedmiotów oferowanych przez naszych sąsiadów oraz informuje o czasie, w jakim plony będą gotowe do zbioru.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]