Farman Sałmanow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Farman Sałmanow
Data i miejsce urodzenia 28 lipca 1931
Moruł, Azerbejdżan
Data i miejsce śmierci 31 marca 2007
Moskwa
Zawód, zajęcie geolog
Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej
Order Lenina Order Rewolucji Październikowej Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Przyjaźni Narodów

Farman Kurban ogły (Kurbanowicz) Sałmanow (ros. Фарман Курбан оглы (Курбанович) Салманов, azer. Fərman Qurban oğlu Salmanov, ur. 28 lipca 1931 we wsi Moruł obecnie w rejonie Şəmkir w Azerbejdżanie, zm. 31 marca 2007 w Moskwie) – był radzieckim geologiem i odkrywcą pól naftowych na Zachodniej Syberii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był narodowości azerskiej. W 1937 jego ojciec został aresztowany podczas wielkiego terroru. W 1947 skończył szkołę średnią, a w 1954 Azerbejdżański Instytut Industrialny ze specjalnością inżynier górniczy-geolog. Pracował w Baku, jednak zwrócił się w liście do Bajbakowa z prośbą o przeniesienie na Syberię i od 1955 pracował w obwodzie kemerowskim jako starszy geolog ekspedycji badaczy naftowych. W sierpniu 1957 udał się do Surgutu w celu badania ziemi pod kątem obecności ropy naftowej. W marcu 1961 przyczynił się do odkrycia złóż ropy w rejonie Miegionu, w 1962 został głównym geologiem Ust'-Bałykskiej Ekspedycji Naftowej i szefem Prawdinskiej Ekspedycji Naftowej. Od 1970 do 1978 pełnił funkcję głównego geologa i zastępcy szefa Tiumeńskiego Głównego Zarządu Produkcyjno-Geologicznego, a od 1978 do 1987 szefa przedsiębiorstwa Gławtiumeńgeologia, następnie przeniósł się do Moskwy, gdzie do 1991 zajmował stanowisko I wiceministra geologii ZSRR. Po rozpadzie ZSRR pracował na kierowniczych stanowiskach w rosyjskich przedsiębiorstwach naftowych. Otrzymał honorowe obywatelstwo Surguta, Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego, Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego, stanu Teksas i miasta Jinzhou. Został pochowany na Cmentarzu Wagańkowskim.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]