Farnsworth Art Museum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Farnsworth Art Museum
Ilustracja
Wejście do budynku muzeum (z prawej strony); po lewej: Farnsworth Homestead (fragment)
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Maine
Miejscowość Rockland
Adres Farnsworth Art Museum
16 Museum Street
Rockland, Maine 04841
Data założenia 1948
Zakres zbiorów współczesna sztuka amerykańska
Wielkość zbiorów ponad 15 000
Dyrektor Christopher Brownawell
Położenie na mapie Maine
Mapa konturowa Maine, na dole znajduje się punkt z opisem „Farnsworth Art Museum”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko prawej krawędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Farnsworth Art Museum”
Ziemia44°06′12,60″N 69°06′35,28″W/44,103500 -69,109800
Strona internetowa

Farnsworth Art Museum – muzeum sztuk pięknych założone w Rockland z inicjatywy Lucy Farnsworth, córki XIX-wiecznego przemysłowca z Rockland, Williama Farnswortha. W zbiorach muzealnych znajdują się prace czołowych artystów amerykańskich, w tym jedna z największych w Stanach Zjednoczonych kolekcji dzieł rzeźbiarki Louise Nevelson oraz prace Andrew Wyetha, jego ojca, N.C. Wyetha i syna, Jamiego Wyetha.

Historia[edytuj | edytuj kod]

William Farnsworth (1815-1876) był przedsiębiorcą w Rockland. Razem z żoną Mary miał 6 dzieci. Jedno z nich, córka Lucy (1838-1935) dzięki spadkowi po ojcu i bracie Jamesie, a także dzięki własnej przedsiębiorczości dorobiła się znacznego majątku, większość którego, zgodnie z jej rozporządzeniem, miała zostać wykorzystana do założenia biblioteki miejskiej oraz muzeum sztuki, obu poświęconych pamięci jej ojca[1]. W 1935 roku, przed śmiercią, przekazała w darze 1.3 miliona dolarów na założenie muzeum[2]. Zadanie to zostało powierzone za pośrednictwem jej powiernika, Boston Safe Deposit and Trust Company, Robertowi Peabody Bellowsowi. W latach 1943–1948 zakupiono dla przyszłej placówki 915 prac czołowych amerykańskich artystów, w tym takich jak: Eastman Johnson, George Inness, Winslow Homer, George Bellows, Joseph DeCamp, Frank Duveneck, John La Farge, Andrew Wyeth i William Zorach. Nabytki te stały się podstawą kolekcji muzeum, które otwarto dla publiczności 15 sierpnia 1948 roku[3].

Obiekty należące do muzeum[edytuj | edytuj kod]

Farnsworth Homestead
Olson House

Farnsworth Homestead[edytuj | edytuj kod]

Farnsworth Homestead został zbudowany w 1850 roku i był domem Lucy Farnsworth. Znajduje się on obok wejścia do muzeum. Dom został zbudowany w stylu klasycznym, natomiast jego wnętrze urządzono w stylu wiktoriańskim. Konstrukcja budynku pozostawała prawie całkowicie nienaruszona i niezmieniona, jednak ze względów bezpieczeństwa dokonano wymiany instalacji elektrycznej i kanalizacyjnej. W 1973 roku budynek został wpisany na listę National Register of Historic Places[2].

Olson House[edytuj | edytuj kod]

Olson House znajduje się w miejscowości Cushing. Dom został zbudowany w 1743 roku, a w XIX wieku zmodernizowany[2]. Pod koniec XIX wieku stał się własnością Johna i Katie Olsonów, a w 1929 wieku przeszedł w ręce ich dzieci, Christiny i Alvara. Wyeth po raz pierwszy zobaczył ten dom latem 1939 roku i wówczas wykonał jego pierwszy szkic. Dom oraz jego mieszkańcy, Christina i Alvaro stali się tematem 300 jego obrazów i rysunków, w tym najsłynniejszego obrazu artysty, Świat Christiny, namalowanego w 1948 roku. Po śmierci rodzeństwa (Alvaro 24 grudnia 1967, a Christina 27 stycznia 1968) dom przeszedł w ręce pewnego reżysera z Hollywood, a następnie stał się własnością Johna i Lee Adamsa Sculleyów, którzy w 1991 roku przekazali go w darze Farnsworth Art Museum[4]. W 1993 roku został wpisany na listę National Register of Historic Places[2], a 30 czerwca 2011 roku – na listę National Historic Landmark[4].

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Malarstwo i rzeźba[edytuj | edytuj kod]

George Bellows, Romantyczność jesieni, 1916

Zalążek muzealnej kolekcji stanowiły dzieła sztuki zakupione w latach 40. W 1951 roku Farnsworth Art Museum zorganizowało dużą wystawę prac Andrew Wyetha, rozwijając w kolejnych latach kontakty z rodziną Wyethów: ojcem Andrew, N.C. Wyethem, znanym ilustratorem i malarzem, a także synem Andrew, malarzem Jamiem Wyethem, którego prace wystawiono w 1967 roku[2]. W muzealnych zbiorach znajduje się obecnie (2011) 35 prac Andrew Wyetha i mniej więcej tyle samo prac jego ojca i syna[4]. Prace N.C. i Jamiego Wyetha eksponowane są w The Wyeth Center, mieszczącym się w budynku byłego kościoła metodystycznego[2]. The Wyeth Center został otwarty 21 czerwca 1998 roku[5].

Muzeum gromadziło i wystawiało dzieła znaczących artystów, których kariera była ściśle związana ze stanem Maine. W latach 50. byli to między innymi tacy malarze jak: Alex Katz, Neil Welliver, Fairfield Porter, Lois Dodd i Yvonne Jacquette oraz fotograf i filmowiec Rudy Burkhardt. W 1985 roku zbiory muzealne wzbogaciły się o prace rzeźbiarki Louise Nevelson. Dziś zbiór jej prac jest drugi pod względem liczby eksponatów w Stanach Zjednoczonych. Zbiory amerykańskiej sztuki współczesnej znacząco poszerzyły się również dzięki darowiznom Fundacji im. Aleksa Katza, mającej obrazy takich malarzy jak: Jennifer Bartlett, Francesco Clemente, Janet Fish, Red Grooms, Sylvia Plimack Mangold i innych, rzeźby Bernarda Langlaisa i Williama Rymana oraz fotografie Rudy’ego Burkhardta. Dzięki założonemu w 2002 roku stowarzyszeniu The Friends of the Collection muzealne zbiory wzbogaciły się o prace kolejnych współczesnych artystów (John Bisbee, David Driskell, Richard Estes, Yvonne Jacquette i inni)[2].

Fotografia[edytuj | edytuj kod]

Kolekcję fotografii, liczącą ponad 1400 pozycji, tworzą prace takich twórców jak: wspomniany już Rudy Burkhardt oraz Berenice Abbott, Paul Caponigro, Joyce Tenneson, Eliot Porter i inni[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Farnsworth Art Museum: History of the Farnsworth (ang.). www.farnsworthmuseum.org. [dostęp 2017-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-18)].
  2. a b c d e f g h Camden Maine: Farnsworth Art Museum - a nationally-recognized art museum in the heart of Rockland Maine (ang.). www.camdenmainevacation.com. [dostęp 2017-04-17].
  3. Farnsworth Art Museum: Collections (ang.). www.farnsworthmuseum.org. [dostęp 2017-04-17].
  4. a b c Aislinn Sarnacki w: Bangor Daily News: Andrew Wyeth’s Olson House paintings return to Maine (ang.). bangordailynews.com. [dostęp 2017-04-18].
  5. Deborah Weisgall w: The New York Times: ART; Paying Tribute To Maine's No. 1 Summer Family (ang.). www.nytimes.com. [dostęp 2017-04-18].