Farsanzes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Farsanzes
król Bosporu
Okres panowania od 253
do 255
Okres panowania od 257
do 261
Dane biograficzne
Dynastia Asandrydów
Data śmierci 261
Ojciec Reskuporis IV
Matka ?

Farsanzes, właśc. Tyberiusz Juliusz Farsanzes (gr.: Τιβέριος Ἰούλιος Φαρσανζης, Tibérios Ioúlios Farsanzēs) (zm. 261) – król Bosporu z dynastii Asandrydów w latach 253-255 i od 257 do swej śmierci.

Farsanzes był prawdopodobnie najstarszym synem króla Bosporu Tyberiusza Juliusza Reskuporisa IV Filokajsara Filoromajosa Eusebesa. Jego matka jest nieznana. Nie wiadomo nic o jej statusie (żona czy konkubina). Prawdopodobnie była ona pierwszą żoną Reskuporisa IV. Farsanzes przez ojca był perskiego, greckiego, rzymskiego, trackiego oraz prawdopodobnie sarmackiego pochodzenia. Jego ojciec bowiem miał przodków z dynastii Mitrydatydów, Seleucydów, Antypatrydów, Antygonidów, trackiej sapejskiej, rzymskiego rodu Antoniuszów. Przez triumwira rzymskiego Marka Antoniusza, Sauromates III był spokrewniony z różnymi członkami dynastii julijsko-klaudyjskiej, pierwszej dynastii rządzącej cesarstwem rzymskim.

Niewiele wiemy o życiu i panowaniu Farsanzesa. Informacje o nim głównie pochodzą ze źródeł numizmatycznych. W 253 r. doszło w niewiadomym nam sposobie do utraty tronu przez Reskuporisa IV na rzecz Farsanzesa. Jest taka możliwość, że Farsanzes mógł mieć jakieś związki z Gotami, dzięki którym uzyskał tron. Jego tytuł królewski na zachowanych monetach w języku greckim brzmi ΒΑCΙΛΕѠC ΦΑΡCΑΝΖΟΥ („[Moneta] króla Farsanzesa”). W czasie swego panowania był współczesny panowaniu Galiena, cesarza rzymskiego. W 255 r., po dwóch latach rządów, utracił tron na rzecz ojca. Nie złożył broni, bowiem po dwóch latach ponownie widzimy go u władzy w 257 r. Utrzymywał się na tronie bosporańskim do swej śmierci w 261 r. Prawdopodobnie nie był żonaty ani nie miał potomstwa. Po jego śmierci ojciec Reskuporis IV po raz trzeci objął rządy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Tyberiusz Juliusz Reskuporis IV Filokajsar Filoromajos Eusebes
król Bosporu
253-255 i 257-261
Następca
Tyberiusz Juliusz Reskuporis IV Filokajsar Filoromajos Eusebes