Fast Tracker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Fast Tracker II był jednym z najpopularniejszych trackerów na komputery PC. Jego autorami są członkowie działającej w latach 1992-1997 grupy TritonFredrik "Mr. H" Huss oraz Magnus "Vogue" Högdahl.

Innowacje[edytuj]

Główną innowacją było wprowadzenie formatu plików XM (Extended Module), mającego znacznie większe możliwości, niż dotychczas wykorzystywany MOD czy S3M. Między innymi wprowadzono tzw. instrumenty z możliwością ustawiania ich obwiedni, przypisywania sampli do poszczególnych nut, zwiększono maksymalną długość i liczbę patternów i in.

Drugą innowacją było intensywne wykorzystywanie skrótów klawiszowych, dzięki czemu konieczność używania myszki została ograniczona, co z kolei przekładało się na znaczne przyspieszenie pracy z programem.

Dziedzictwo[edytuj]

Zatrzymanie prac nad rozwojem programu oraz problemy z wykorzystaniem go na platformie Windows spowodowały podjęcie kilku prób stworzenia następcy Fast Trackera. Jednym z pierwszych był Fast Tracker III, który odziedziczył wygląd interfejsu użytkownika oraz podzbiór funkcji oryginału. Jego żywot nie trwał jednak długo i nigdy nie wyszedł poza wersję beta. Najprawdopodobniej najlepszym następcą bezpośrednio inspirowanym Fast Trackerem jest Skale Tracker stworzony przez programistę Baktery oraz grafika Awezoom. Chociaż ostatnio wydaną wersją jest również wersja beta, jest to tracker w pełni funkcjonalny.

Oprócz wyżej wymienionych programów do spuścizny po Fast Trackerze zaliczane są również ModPlug Tracker, MilkyTracker, SoundTracker, Renoise i MadTracker.