Faul taktyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Faul taktyczny - w piłce nożnej rozmyślny faul popełniany w celu zatrzymania akcji przeciwnika.

Inne faule mogą być powodowane przypadkowym, niestarannym zagraniem. W tym przypadku głównym celem popełnienia przewinienia jest zatrzymanie dobrze rozwijającej się akcji zespołu przeciwnego, w znacznej odległości od własnej bramki. Najczęściej ma on miejsce wtedy, gdy zawodnik ocenia, że nie jest w stanie czysto odebrać piłki graczowi drużyny przeciwnej, zwykle w sytuacji kontrataku bądź kiedy został pokonany zwodem, co sprokurowało niebezpieczną sytuację.

Faul taki popełnia się przez popchnięcie, przytrzymanie bądź kopnięcie przeciwnika wyprowadzającego atak. Korzyścią z takiego postępowania jest zatrzymanie rozpędzonego zawodnika, przez co później przeciwnikowi łatwiej będzie odebrać piłkę, a także możliwość powrotu i nowego ustawienia własnych zawodników.

Faul taki karany jest przyznaniem drużynie poszkodowanej rzutu wolnego, a często również żółtej lub w skrajnych sytuacjach (np. kiedy piłkarz atakujący został nieprzepisowo zatrzymany w sytuacji, gdy wychodził na pozycję sam na sam z bramkarzem) czerwonej kartki zawodnikowi faulującemu.