Fazlullah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fazlullah
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1974
Fazal Hajat, Wadi-e Swat, Pakistan
Przebieg służby
Jednostki Tehrik-i-Taliban Pakistan
Główne wojny i bitwy Wojna w Pakistanie:

Fazlullah (ur. 1974) – przywódca talibańskiego ugrupowania zbrojnego Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP) w dolinie Wadi-e Swat oraz dowódca generalny organizacji od 2013.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Fazlullah urodził się w 1974 Wadi-e Swat. Poślubił córkę Sufiego Muhammada, założyciela Tehreek-e-Nafaz-e-Shariat-e-Mohammadi. Na początku lat 2000, stanął na czele tej zdelegalizowanej fundamentalistycznej organizacji[1].

W 2001 podczas amerykańskiej inwazji na Afganistan brał udział w walkach po stronie afgańskich talibów. Po powrocie do Pakistanu został aresztowany i skazany na 17 miesięcy więzienia.

Jego hobby była jazda konno, podczas kazań nadawanych przez lokalne stacje radiowe przedstawiał fragmenty koranu i domagał się wprowadzenia szariatu, przez co otrzymał przydomek "Mullah Radio". Opowiadał się za turystyką w dolinie Swat, gdzie twierdził, że stworzył "atmosferę pokoju" dla turystów. Był przeciwko szczepieniom na polio, gdyż według niego nie było zgodne to z szariatem. Twierdził, iż jest przeciwny edukacji kobiet, oraz, że program nauczania proponowany przez władze, zawierał "nieprzyzwoite treści". Uważał, że władza prezydenta Pakistanu Perveza Musharrafa pochodzi od szatana[1].

Dowództwo w dolinie Wadi-e Swat[edytuj | edytuj kod]

Po założeniu przez Baitullaha Mehsuda federacji ugrupowań talibańskich Tehrik-i-Taliban Pakistan, został mianowany dowódcą w Wadi-e Swat. Przystąpił do działań zaczepnych, która doprowadziła do bitwy w Wadi-e Swat po której stopniowo narzucał prawo szariatu i wypierał jednostki sił rządowych. Silna pozycja jaką budował Fazlullah, doprowadziła do tego, iż 13 kwietnia 2009, prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari wprowadził w dolinie Swat prawo szariatu. Jednak talibowie na tym nie poprzestali zajmowali kolejne okręgi, przez co armia pakistańska podjęła operację antytalibską pod kryptonimem Czarna Burza, podczas której Fazlullah został ranny[2].

Ofensywa zakończyła się objęciem formalniej kontroli przez siły bezpieczeństwa nad terenami doliny, po tym jak doszło do rozproszenia i przegonienia bojówek Tehrik-i-Taliban Pakistan. Jednak już kilka miesięcy po jej zakończeniu, talibowie faktycznie kontrolowali jej wiele terenów, a Fazlullah odbudowywał swoją pozycję. Ułatwiła mu to katastrofalna powódź, która nawiedziła Pakistan na przełomie lipca i sierpnia 2010. Głównymi terenami dotkniętymi przez kataklizm były tereny Chajber Pasztunchwa, w szczególności Wadi-e Swat. Podczas powodzi Fazullah wezwał bojowników do powrotu na tereny, z których zostali wyparci. Ekstremiści zdobyli także zaufanie powodzian, gdyż ich pomoc była często efektywniejsza od pomocy niesionej przez władze[3].

Stał za różnymi zamachami, w tym za zamachem, w którym zginął generał Sanaullah Chan Niazi, dowódca sił wojskowych w dolinie Swat. Jego grupa bojowa stała za postrzeleniem 9 października 2012 młodocianej pakistańskiej aktywistki Malali Yousafazi[4].

Lider Tehrik-i-Taliban Pakistan[edytuj | edytuj kod]

Fazlullah cieszył się uznaniem dowódców TTP Baitullaha Mehsuda i jego następcy Hakimullaha.

Po śmierci Hakimmulaha Mehsuda w nalocie amerykańskiego drona z 1 listopada 2013, sześć dni później nowym liderem pakistańskich talibów został wybrany przez szurę Fazlullah. Obecnie ukrywa się prawdopodobnie wzdłuż granicy afgańsko-pakistańskiej[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Obituary: Hakimullah Mehsud. Exclusive: An interview with Maulana Fazalullah, 21 kwietnia 2007. [dostęp 9 listopada 2013].
  2. US drones hit Pakistan militants; Taliban leader hurt. Reuters. [dostęp 9 lipca].
  3. Katastrofalna powódź w Pakistanie: 1500 ofiar (pol.). W: IAR [on-line]. Polskie Radio, 2 sierpnia 2010. [dostęp 2 sierpnia 2010].
  4. Ben Brumfield, David Simpson: Malala Yousafzai: Accolades, applause and a grim milestone (ang.). cnn.com, 2013-10-09. [dostęp 2013-10-18].
  5. Pakistańscy talibowie wybrali nowego przywódcę, zrywają rozmowy pokojowe. wp.pl, 7 listopada 2013.