Minbari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Federacja Minbari)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Minbari – fikcyjna rasa w telewizyjnym serialu science fiction Babilon 5.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

W świecie Babylon 5 Minbari to jedna z najstarszych ras młodych (dla odróżnienia od ras starych, liczących miliony lat). Jednocześnie jest to najbardziej zaawansowana technologicznie młoda rasa w galaktyce. W wyniku wojny zapoczątkowanej przez nieszczęśliwy zbieg okoliczności Minbari niemal zniszczyli ludzi. Siły w tej wojnie nie były wyrównane. Pewni siebie ludzie po ok. 50 latach w kosmosie nie mieli szans z przebywającymi tam od 1000 lat (akcja serialu dzieje się w latach 2258-2263) Minbari.

Świat macierzysty[edytuj | edytuj kod]

Planeta macierzysta Minbari − Minbar − jest siódmą planetą w podwójnym układzie gwiezdnym Chi Draconis. Atmosfera jest zbliżona do ziemskiej, w jej skład wchodzą tlen i azot, klimat jest jednak znacznie chłodniejszy niż na Ziemi. Rok na Minbarze trwa ok. 1,5 ziemskiego roku, a dzień ok. 20 godzin i 47 minut. Minbar posiada dwa księżyce. Populacja planety to 4 miliardy, a stolicą jest miasto Yedor.

Ustrój[edytuj | edytuj kod]

Ustrojem politycznym Minbari jest federacja. Rząd Minbari Szara Rada (Grey Council) składa się z 9 członków, po trzech z każdej Minbaryjskiej kasty (Robotników, Wojowników i Kapłanów). Członkowie Szarej Rady nie są znani ogółowi społeczeństwa Minbarskiego, a tym bardziej innym rasom. Szara Rada zazwyczaj spotyka się na krążowniku Grey Sharlin.

Broń[edytuj | edytuj kod]

Minbarskie statki kosmiczne przewyższają wszystkie inne jednostki Młodych Ras. Krążownik typu Sharlin potrafi zniszczyć ziemskie jednostki, zanim te zdążą zbliżyć się do niego na odległość skutecznego strzału.

Myśliwce typu Nial (w dosłownym tłum. z minbarskiego - Gwiezdny Wiatr) w czasie wojny Minbarsko-Ziemskiej miały wskaźnik zestrzeleń 14:1 na korzyść Minbari.