Federico Caprilli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
F. Caprilli pokonujący stacjonatę

Federico Caprilli (ur. 8 kwietnia 1868 Livorno, zm. 6 grudnia 1907 w Pinerolo) – kapitan kawalerii włoskiej, twórca współczesnej techniki skoków konnych.

Na początku XX wieku zrewolucjonizował sport jeździecki stawiając na dosiad naturalny i jazdę terenową. Jego technika skoków konnych stosowana jest po dziś dzień. Caprilli zanegował w niej wcześniejszą angielską metodę skoków wywodzącą się z drugiej połowy XIX wieku. Po długich obserwacjach doszedł do wniosku, że podczas lotu nad przeszkodą jeździec powinien iść za ruchem konia, pozwalając mu swobodnie posługiwać się szyją.

Zastosowanie tej metody doprowadziło do konieczności podążania wraz z ruchem konia w skoku poprzez przemieszczenie środka ciężkości w trakcie skoku. To z kolei wymusiło znaczne skrócenie puślisk strzemion.

Nowa technika skoku doprowadziła Caprillego do stworzenia systemu treningowego opartego na wzajemnym zaufaniu i naturalnej równowadze pomiędzy jeźdźcem i koniem. Techniki Caprillego i jego pozycja skokowa miały wielki wpływ na szybki rozwój konkurencji skoków konnych przez przeszkody w XX wieku.

Skok przez przeszkodę wykonany w starym stylu


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]