Fedora Project

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy oprogramowania do zarządzania repozytorium. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

FEDORA (Flexible Extensible Digital Object Repository Architecture) - darmowe i otwarte oprogramowanie, dostarczające narzędzia i interfejsy do tworzenia i zarządzania cyfrowym repozytorium (np. cyfrowa biblioteka, archiwum, itp.)

Historia[edytuj]

Została ona zaprojektowana w 1997 roku na Cornell University. Jej twórcami są: Sandra Payette, Carl Lagoze i Naomi Dushay. Obecnie jej rozwój koordynują Sandra Payette oraz Thornton Staples z University of Virginia, a współtwórcami są ludzie z całego świata. Aktualna wersja programu ma numer 2.2.1, jednak na stronach poświęconych projektowi zapowiadana jest już wersja 3.0.

Właściwości[edytuj]

System Fedora odpowiada za dostarczenie warstwy służącej do zarządzania obiektami cyfrowymi (digital objects). Zarządzanie to opiera się na modelu treściowym, w którym każdy obiekt stanowi powiązanie między strumieniem danych (np. pliki XML, zdjęcia cyfrowe itp.), metadanymi tego strumienia, metadanymi systemowymi (np. PID – persistent identifier – unikatowy identyfikator dla repozytorium) oraz zachowaniami związanymi z propagatorami (ang. disseminators, procesy które mogą używać strumienia danych). W modelu treściowym każdy obiekt może zatem być uważany za „kontener”, do którego są wrzucane różne informacje na jeden, określony temat, pochodzące z różnych źródeł.

Fedora oferuje dwa rodzaje dostępu do obiektów:

  • klient zarządzający (management client) do tworzenia, zarządzania i eksportu obiektów,
  • API umożliwiające dostęp poprzez protokół HTTP lub SOAP.

Oprogramowanie Fedora jest udostępniane bezpłatnie na licencji Apache.

Linki zewnętrzne[edytuj]