Feel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Feel
Ilustracja
Od lewej: Michał Opaliński, Łukasz Kożuch, Piotr Kupicha
Rok założenia

2005

Pochodzenie

Polska Katowice
(dzielnica Piotrowice)

Gatunek

pop[1][2], rock[1][3]

Wydawnictwo

Warner Music Poland

Powiązania

Sami

Skład
Piotr Kupicha
Łukasz Kożuch
Michał Nowak
Michał Opaliński
Strona internetowa

Feel – polski zespół popowy założony w Katowicach w 2005 roku przez wokalistę Piotra Kupichę. Grupę uzupełniają klawiszowiec Łukasz Kożuch, basista Michał Nowak oraz perkusista Michał Opaliński.

Feel zdobył wiele nagród muzycznych, w tym Fryderyki, Telekamery oraz Superjedynki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

2005–2006: Początki[edytuj | edytuj kod]

Zespół założony został w maju 2005 roku przez Piotra Kupichę dwa lata po odejściu z grupy Sami. Początkowo, pod nazwą Q2, był to duet z basistą Michałem Nowakiem[1]. Skład zespołu uzupełnili Łukasz Kożuch oraz Michał Opaliński zmieniając szyld kolejno na Q3, Q4 oraz Kupicha Band[1]. Zespół nagrywał piosenki, jednak nie wydał żadnego singla i albumu.

2007–2009: Feel[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Feel (album Feel).

Pod koniec maja 2007 w katowickim klubie Dekadencja grupa nakręciła teledysk do pierwszego singla „A gdy jest już ciemno”. Gościnnie wystąpiła w nim tancerka Aneta Piotrowska, znana z programu TVN Taniec z gwiazdami[4]. W czerwcu ogłoszono, iż zespół znalazł się z nim w czołowej dziesiątce polskich wykonawców walczących na Sopot Festival[4]. Singiel „A gdy jest już ciemno” trafił do radiostacji w sierpniu. W tym samym miesiącu, jako reprezentanci Polskiego Radia Katowice, zespół wziął z nim udział w konkursie „Przebojem na Antenę”, który odbywał się corocznie w Hajnówce. Feel zajął drugie miejsce i otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego.

Podczas 44. Sopot Festival grupa została nagrodzona za ten utwór Bursztynowym Słowikiem oraz Słowikiem Publiczności otrzymując 52 procent głosów[5]. Niecały tydzień później Dziennik Bałtycki poinformował, że piosenka ta może być plagiatem kompozycji Carly Simon „Coming Around Again”[6]. Jednak ekspertyza zamówiona przez biuro Sopot Festivalu wykazała, że podobieństwo jest przypadkowe[7].

Piotr Kupicha

Pierwszy album Feel ukazał się 26 października osiągając tego samego dnia status złotej płyty oraz debiutując na pierwszym miejscu listy OLiS[1][8]. W dniu premiery w warszawskim Traffic Clubie zorganizowano także spotkanie z zespołem, podczas którego odbył się krótki występ[9]. Pod koniec października premierę miał również drugi singiel z płyty, „No pokaż na co cię stać[10].

W listopadzie w Sali Kongresowej Radio WAWA wręczyło Polskie Nagrody Muzyczne i Kulturalne Złote Dzioby. Wśród nagrodzonych znalazł się także Feel, otrzymując z rąk Elżbiety Zapendowskiej statuetkę w kategorii: Odkrycie Roku[1][11]. 22 listopada ogłoszono sprzedaż albumu w nakładzie 30 tysięcy i status platynowej płyty[12].

4 lutego 2008 odbyła się ceremonia rozdania Telekamer, podczas której grupa została zwycięzcą w kategorii: Muzyka, zdobywając ponad dwa razy więcej głosów niż druga w tej kategorii Doda[13]. 22 lutego nakładem Universal Music Group ukazała się składanka Hity numer jeden! na której, oprócz zagranicznych przebojów, znalazł się pierwszy singiel grupy, „A gdy jest już ciemno”[14]. 27 marca Feel wystąpił dla amerykańskiej Polonii w Copernicus Center w Chicago[15].

Feel podczas Eska Music Awards 2008

7 kwietnia w Fabryce Trzciny grupa została wyróżniona Nagrodą Muzyczną Fryderyk w kategorii: Nowa Twarz Fonografii. Zespół był także nominowany w kategoriach: Album Roku Pop (za album Feel), Grupa Roku, Wokalista Roku, a także Piosenka Roku („A gdy już jest ciemno”)[16]. Pod koniec kwietnia zespół wzbogacił się o cztery nagrody Eska Music Awards, zwyciężając w kategoriach: Zespół Roku Polska, Album Roku Polska (Feel), Hit Roku Polska („A gdy jest już ciemno”) oraz Video Roku Eska.pl („Pokaż na co Cię stać”)[17].

W kwietniu ukazał się teledysk do trzeciego singla, „Jak anioła głos[18]. W tym samym miesiącu wytwórnia EMI poinformowała, że sprzedaż albumu Feel przekroczyła 100 tysięcy sztuk będąc 12 razy na pierwszym miejscu listy OLiS[19].

14 czerwca, podczas XLV Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zespół otrzymał trzy Superjedynki: jako Zespół Roku, za Płytę Roku (Feel) oraz za Superwystęp podczas festiwalowego koncertu[20]. 18 czerwca w Radiu Zet premierę miał utwór „Pokonaj siebie”, wykonany wraz z Iwoną Węgrowską[21]. Autorką tekstu i muzyki była wokalistka Patrycja Kosiarkiewicz[21]. 15 lipca Feel ponownie gościł w Operze Leśnej na Sopot Festival dając krótki recital[22].

22 sierpnia wydana została reedycja albumu Feel, zawierająca dodatkowo singiel „Pokonaj siebie”, teledyski zespołu oraz niepublikowane materiały wideo[23]. Miesiąc wcześniej debiutancki album przekroczył nakład 150 tysięcy sztuk, zyskując status diamentowej płyty[24]. We wrześniu grupa wzięła udział w charytatywnym koncercie „Budujemy nadzieję” na rzecz poszkodowanych przez trąbę powietrzną. Koncert zorganizowany został w katowickim Spodku, gdzie oprócz zespołu wystąpili także Zakopower, De Mono, Golec uOrkiestra i Dżem[25].

W październiku ukazał się teledysk do piątego singla, „W odpowiedzi na twój list[26]. W tym samym miesiącu głosami widzów stacji MTV zespół zdobył tytuł Najlepszy Polski Wykonawca, kandydując tym samym do tytułu Najlepszy Europejski Wykonawca na MTV Europe Music Awards[27]. Łączny nakład debiutanckiego albumu Feel przekroczył 200 tysięcy egzemplarzy, co w pierwszej dekadzie XXI wieku udało się jeszcze jedynie zespołowi Ich Troje[28].

17 listopada ukazał się maxisingiel Pocztówka do św. Mikołaja 2, na który grupa nagrała piosenkę „Gdy Wigilia jest” wspólnie z Patrycją Kosiarkiewicz i z gościnnym udziałem dziennikarzy radiostacji RMF FM[29].

W listopadzie zespół po raz kolejny triumfował na rozdaniu nagród Złote Dzioby, zdobywając statuetki w kategorii: Wokalista Roku dla Piotra Kupichy oraz Przebój Roku za piosenkę „Jak anioła głos[30]. Na koniec 2008 roku zespół wystąpił w Warszawie na plenerowym koncercie sylwestrowym telewizji Polsat „Sylwestrowa Moc Przebojów”[31].

W lutym 2009 roku zespół uzyskał kolejne trzy nominacje do nagrody Fryderyki, w kategoriach: Grupa Roku, Wokalista Roku oraz Piosenka Roku („Jak anioła głos”). W tym samym miesiącu po raz drugi otrzymał Telekamerę w kategorii: Muzyka[32], a w kwietniu, na Eska Music Awards, ponownie zwyciężył w kategorii: Zespół Roku Polska[33]. W międzyczasie grupa koncertowała w Stanach Zjednoczonych występując w Chicago czy Nowym Jorku[34].

2009–2010: Feel 2[edytuj | edytuj kod]

Feel podczas koncertu w Roseland Ballroom w Nowym Jorku w lutym 2009
 Osobny artykuł: Feel 2.

27 marca 2009 na antenie Radia Eska odbyła się premiera singla, „Pokaż mi niebo”, będącego zwiastunem nowej płyty Feel 2, która trafiła na rynek 8 czerwca[35] i zadebiutowała na 1. miejscu listy OLiS. Album zawierał 10 utworów oraz 2 bonusy instrumentalne. Ponadto utwór „Tylko powiedz czego chcesz” nagrany został w duecie z Sebastianem Riedlem[36]. W dniu premiery album zdobył status złotej płyty, osiągając wówczas nakład ponad 17 tysięcy egzemplarzy[37].

W kwietniu ukazał się teledysk do „Pokaż mi niebo”, w którym gościnnie wystąpił Andrzej Grabowski, nakręcony w katowickim Nikiszowcu[38]. Klip do następnego singla, „No kochaj mnie”, powstał w maju na planie serialu obyczajowego TVP, Tancerze[39].

Pod koniec 2009 roku grupa nawiązała menedżerską współpracę z Dariuszem Krupą, byłym menedżerem Edyty Górniak i wydała nowy singiel „Urodziny”. W maju 2010 ukazał się ostatni singiel z płyty, „Jeśli czegoś pragniesz”. Ostatecznie album ten osiągnął jedynie platynowy nakład 30 tysięcy egzemplarzy[28].

2010–2012: Feel 3[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Feel 3.

W grudniu 2010 zespół zaprezentował utwór „Weekend”, promujący komedię pod tym samym tytułem[40], a w lutym 2011 piosenkę przewodnią „Rodzinka” do serialu komediowego TVP, Rodzinka.pl[41].

Od marca do kwietnia 2011 Piotr Kupicha brał udział w show „Bitwa na głosy”, szukającym nowych talentów muzycznych. Zaproszeni artyści kompletowali w miejscu swojego pochodzenia własne zespoły złożone z 16 wokalistów. Kupicha przesłuchania do swojego składu przeprowadził jeszcze w styczniu[42]. Chór Kupichy zwyciężył program, po czym razem nagrali piosenkę „Zwycięstwa smak”. Wszystkie te trzy nagrania trafiły później na trzeci albumu grupy, Feel 3[43].

W lipcu Feel zaprezentował singla, bezpośrednio promującego ten album, balladę „Cały ten świat”. Teledysk, podobnie jak pierwszy, zrealizowano w rodzinnych Katowicach[44]. Album trafił na rynek dopiero 18 października, osiągając status złotej płyty po miesiącu sprzedaży i debiutując na 13. miejscu listy OLiS. W listopadzie na listy przebojów trafił następny singiel, „Jak nie to nie”[43].

W styczniu 2012 premierę miała kolejna piosenka przewodnia Feel do serialu komediowego TVP, Ja to mam szczęście, pod tym samym tytułem[45]. W tym samym miesiącu rozpoczęto promocję kolejnego singla z płyty Feel 3, „Zwycięstwa smak”, który w kwietniu znalazł się w TOP 10 konkursu na oficjalny hit reprezentacji Polski na EURO 2012 „Hit Biało-Czerwonych”[46].

W lutym ukazała się książeczka z płytą „Opowieści z Krainy Pięknych Snów” z bajkami, którą we współpracy z Fundacją dziennika „Fakt”, Kupicha nagrywał z innymi gwiazdami show-biznesu, jak Katarzyna Pakosińska, Ania Świątczak czy Agnieszka Popielewicz. Wydawnictwo to było dostępne ekskluzywnie w sieci sklepów Biedronka, tylko przez dwa tygodnie[47]. W tym samym miesiącu wokalista został laureatem plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” tygodnika „Newsweek”, w kategorii: Darczyńca Organizacji Społecznej[48]. W lutym zespół Feel wyruszył ponadto na serię koncertów w Stanach Zjednoczonych[49].

W maju premierę miał duet Piotra Kupichy z Marcinem Kindla, „Jeszcze się spotkamy”. Utwór przygotowano specjalnie na konkurs premier Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[50].

2013–2017: Feel The Best[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2013 Feel zaprezentował nowe muzyczne oblicze, tym razem w stylistyce tanecznej muzyki elektronicznej, na singlu „Poczuj to”. Ze względów prawnych, spowodowanych przenoszeniem części katalogu EMI do koncernu Universal Music Polska – tym samym nowego wydawcy grupy, singla firmuje nazwisko samego Kupichy. Zespół szybko zdementował związane z tym faktem plotki, o jego rzekomym rozpadzie i zapowiedział wydanie nowego albumu[51]. Kupicha za pośrednictwem oficjalnej informacji prasowej poinformował, że utwór ten stanowi początek kolejnego etapu w karierze Feel i chce aby jego twórczość wzbudzała emocje, a nawet kontrowersje. Dodał, że zespół nie obawia się eksperymentów i nie ogranicza się do jednego nurtu muzycznego[52][53]. W grudniu Feel wystąpił podczas plenerowego koncertu sylwestrowego telewizji TVN w Krakowie.

W czerwcu 2014, już w barwach nowej wytwórni płytowej Warner Music Poland, premierę miał wyłącznie radiowy singiel zespołu, „Taki twój los”. Stanowił on powrót do poprzedniego, poprockowego brzmienia. W tym samym miesiącu na festiwalu piosenki w Opolu Feel uhonorowano Superjedynką w kategorii SuperShow. We wrześniu grupa zaprezentowała piosenkę „Lepiej być podobnym do nikogo”, nagraną do komedii „Wkręceni 2”. Wśród autorów utworu znalazła się wokalistka Ania Dąbrowska. Kupicha zapowiedział wówczas kontynuację pracy z artystami z innych stylistyk muzycznych[54]. W grudniu grupa ponownie wystąpiła podczas sylwestrowego koncertu telewizji TVN w Krakowie.

W marcu 2015 premierę miał kolejny singiel zapowiadający czwarty album, „Twoje włosy rozwiał wiatr”[55]. Mimo ówczesnych deklaracji zespołu o finiszu prac nad nową płytą i zapowiedzi jej wydania jesienią tego samego roku, jej premiera została odwołana. W grudniu grupa uświetniła sylwestrowy koncert TVP2 we Wrocławiu, gdzie zaprezentowała cover przeboju „The Final Countdown” zespołu Europe, który powtórzyła rok później na sylwestrowym koncercie Polsatu w Katowicach. W kwietniu 2016 roku Feel wydał singiel „Swoje szczęście znam”, biorący także udział w konkursie premier Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Utwór ten okazał się największym przebojem grupy od czasu promocji jej pierwszego albumu. Zespół zapowiedział wówczas, że z okazji jubileuszu dziesięciolecia swojej działalności zamiast czwartego albumu studyjnego wyda album „Feel The Best”, na który obok kilku premierowych utworów na nowo nagra swoje największe przeboje z całej kariery. Album ten ostatecznie ukazał się 25 listopada 2016 roku, promowany kolejnym wielkim przebojem, nową wersją piosenki „Zostań ze mną” z poprzedniego albumu[56].

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Piotr Kupicha w Rudzie Śląskiej
Współpracownicy

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Feel.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Fryderyki
Rok Kategoria Nota
2008 Nowa Twarz Fonografii Wygrana[57]
Album Roku Pop (Feel) Nominacja[57]
Grupa Roku Nominacja[57]
Wokalista Roku (Piotr Kupicha) Nominacja[57]
Piosenka Roku („A gdy jest już ciemno”) Nominacja[57]
2009 Grupa Roku Nominacja[58]
Wokalista Roku (Piotr Kupicha) Nominacja[58]
Piosenka Roku („Jak anioła głos”) Nominacja[58]
Rok Ceremonia Kategoria Nota
2007 Przebojem na antenę Polskiego Radia
Białystok finał w Hajnówce
Najlepszy zespół II Miejsce[59]
Sopot Festival Słowik Publiczności Wygrana[60]
Bursztynowy Słowik Wygrana[60]
Złote Dzioby 2007 Odkrycie Roku Wygrana[61]
2008 Telekamery TeleTygodnia 2008 Muzyka Wygrana[62]
Bravoora 2007 Artysta Roku Wygrana[63]
Zespół – Rock II miejsce[63]
Świry 2008 Świr muzyczny Nominacja[64]
Eska Music Awards 2008 Zespół Roku Polska Wygrana[65]
Hit Roku Polska Wygrana[65]
Album Roku Polska Wygrana[65]
Video Roku ESKA.pl Wygrana[65]
Artysta Roku Polska Nominacja
Mikrofony Popcornu 2008 Zespół Roku Polska Wygrana[66]
Przebój Roku Polska Wygrana
Artysta Roku Polska II miejsce
Superjedynki Płyta roku Wygrana[67]
Zespół roku Wygrana[67]
Super występ Wygrana[67]
Debiut roku (fonograficzny) II miejsce
Przebój roku II miejsce
TOPtrendy 2008 TOP II miejsce[68]
Viva Comet 2008 Artysta Roku – Piotr Kupicha Nominacja
Zespół Roku Wygrana
Charts Award Nominacja[69]
Dzwonek roku Nominacja[69]
Muzodajnia Wygrana
MTV Europe Music Awards Najlepszy polski wykonawca Wygrana[70]
Plebiscyt Party Odkrycie roku Wygrana[71]
Przebój roku Wygrana[71]
Gwiazda estrady Wygrana[71]
Złote Dzioby Radia Wawa 2008 Przebój roku Wygrana[72]
Wokalista roku – Piotr Kupicha Wygrana[72]
Teledysk roku Nominacja
2009 Telekamery Tele Tygodnia 2009 Muzyka Wygrana[73]
2012 VIVA Comet 2012 Zespół roku Nominacja[74]
2014 Superjedynki SuperShow Wygrana[75]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Feel – biografia (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2009-05-29].
 2. Feel (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-06-02].
 3. Feel, Onet.pl [dostęp 2009-06-02] [zarchiwizowane z adresu 2008-02-29].
 4. a b Losy naszej kapeli w rękach słuchaczy, widzów i internautów, NaszeMiasto.pl, 1 czerwca 2007 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2007-06-16].
 5. Feel triumfuje na Sopot Festival 2007, Onet.pl, 1 września 2007 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2007-09-03].
 6. Czy zwycięzcy Sopot Festival 2007 popełnili plagiat?, Onet.pl, 5 września 2007 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-11].
 7. Zespół Feel nie popełnił plagiatu, Onet.pl, 12 września 2007 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2007-10-13].
 8. Jest już jasne – Feel wygrywa, Onet.pl, 3 listopada 2007 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2007-11-05].
 9. Minirecital zespołu Feel w Warszawie, Onet.pl, 25 października 2007 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-11].
 10. Zwycięzcy Sopotu czekają, Interia.pl, 15 października 2007 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2007-10-18].
 11. „Złote Dzioby” rozdane, Onet.pl, 16 listopada 2007 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2007-11-17].
 12. Platynowy debiut Feel, Onet.pl, 22 listopada 2007 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2007-11-24].
 13. Telekamery 2008: Feel pokonał Dodę, Onet.pl, 5 lutego 2008 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2008-02-08].
 14. Feel razem Timbalandem i Rihanną, Onet.pl, 8 lutego 2008 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2008-02-24].
 15. Feel w Chicago, Fakty Chicago, 25 marca 2008 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2008-10-09].
 16. Fryderyki 2008: triumf Nosowskiej, Onet.pl, 7 kwietnia 2008 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2008-04-17].
 17. Łukasz Szewczyk, Eska Music Awards 2008 rozdane – Feel hitem roku, media2.pl, 25 kwietnia 2008 [dostęp 2009-05-29].
 18. Tylko w Onet.pl: zobacz nowy teledysk Feel, Onet.pl, 16 kwietnia 2008 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2008-04-21].
 19. 100 tys. sprzedanych płyt Feel, Onet.pl, 23 kwietnia 2008 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-11].
 20. Superjedynki dla Feel, Dody i Natalii Lesz, Onet.pl, 16 czerwca 2008 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-10].
 21. a b Feel namawia, by być lepszym, Onet.pl, 17 czerwca 2008 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2008-06-18].
 22. Feel wraca do Opery Leśnej, Onet.pl, 13 lipca 2008 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2008-07-16].
 23. Odświeżony Feel nadejdzie 22 sierpnia, Onet.pl, 28 czerwca 2008 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2008-07-12].
 24. 150 tysięcy fanów Feel, Onet.pl, 26 lipca 2008 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2008-08-02].
 25. Feel, Zakopower, Dżem dla ofiar trąby powietrznej, Onet.pl, 18 września 2008 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2009-06-22].
 26. Tylko w Onet.pl: Feel – „W odpowiedzi na Twój list”, Onet.pl, 1 października 2008 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2008-10-04].
 27. Feel okrzyknięty najlepszym polskim wykonawcą wg widzów MTV, Onet.pl, 17 października 2003 [dostęp 2009-05-29] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-24].
 28. a b Paweł Kasa. Brutalna rzeczywistość sceny muzycznej. „Trendy – Art of Living”, s. 32-36, 2011-03-30. Warszawa. 
 29. Feel nagrał hymn „Pocztówki do Świętego Mikołaja 2008”, Onet.pl, 20 października 2008 [dostęp 2009-05-30] [zarchiwizowane z adresu 2008-10-23].
 30. Rozdano Złote Dzioby 2008: Feel pokonał Dodę, Onet.pl, 11 listopada 2008 [dostęp 2009-05-30] [zarchiwizowane z adresu 2009-01-07].
 31. Sylwester pod gwiazdami w Warszawie, Onet.pl, 31 grudnia 2008 [dostęp 2009-05-30] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-11].
 32. Feel nagrodzony Telekamerą TeleTygodnia, Onet.pl, 3 lutego 2009 [dostęp 2009-05-30] [zarchiwizowane z adresu 2009-03-12].
 33. ESKA Music Awards 2009: Edyta Górniak z „Hitem roku”, Onet.pl, 25 kwietnia 2009 [dostęp 2009-05-30] [zarchiwizowane z adresu 2009-04-28].
 34. Feel ponownie w Chicago, Fakty Chicago, 8 lutego 2009 [dostęp 2009-05-30].[martwy link]
 35. Feel – „Pokaż mi niebo”, eska.pl [dostęp 2009-05-30] [zarchiwizowane z adresu 2009-03-27].
 36. Feel nagrał utwór z synem Ryszarda Riedla, Onet.pl, 28 maja 2009 [dostęp 2009-05-30] [zarchiwizowane z adresu 2009-05-31].
 37. Feel: złota płyta w kilka godzin, Onet.pl, 9 czerwca 2009 [dostęp 2009-06-13] [zarchiwizowane z adresu 2009-06-12].
 38. Ola Szatan, Feel kręcił teledysk w katowickim Nikiszowcu, naszemiasto.pl, 10 kwietnia 2009 [dostęp 2009-06-13] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-17].
 39. Piotr Kupicha w teledysku zakochany w tancerce, Onet.pl, 21 maja 2009 [dostęp 2009-05-30] [zarchiwizowane z adresu 2009-05-29].
 40. Feel nagrał piosenkę promującą film Pazury „Weekend” (pol.). se.pl, 2010-12-10. [dostęp 2010-12-10].
 41. Feel nagrał piosenkę do serialu. Posłuchaj! (pol.). muzyka.interia.pl, 2011-02-04. [dostęp 2011-02-04].
 42. Kupicha wyrusza na bitwę z Gwiazdami! (pol.). TVP, 2011-01-18. [dostęp 2011-05-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-18)].
 43. a b Złoty Feel na dobrej drodze, Interia.pl, 16 listopada 2011 [dostęp 2011-11-16] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-17].
 44. Cały świat Feel (pol.). muzyka.interia.pl, 2011-08-01. [dostęp 2011-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-20)].
 45. Tak wyglądają szczęściarze (pol.). teletydzien.pl, 2012-01-17. [dostęp 2012-01-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-21)].
 46. W środę finał w Warszawie (pol.). feel.net.pl, 2012-04-28. [dostęp 2012-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-22)].
 47. Wyjątkowa książeczka z bajkami (pol.). feel.net.pl, 2012-02-06. [dostęp 2012-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-07)].
 48. Piotrek gwiazdą dobroczynności (pol.). feel.net.pl, 2012-02-19. [dostęp 2012-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-07)].
 49. Detroit i Chicago (pol.). feel.net.pl, 2012-02-28. [dostęp 2012-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-07)].
 50. Radiowa premiera „Jeszcze się spotkamy” (pol.). feel.net.pl, 2012-05-18. [dostęp 2012-05-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-25)].
 51. Piotr Kupicha – „Poczuj to”, Onet.pl, 17 kwietnia 2013 [dostęp 2013-04-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-04-21].
 52. Feel gra... elektronikę! Posłuchaj nowego singla (pol.). gadu-gadu.pl. [dostęp 2013-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-29)].
 53. Feel: Poczuj to! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-28)].
 54. Feel „Lepiej być podobnym do nikogo” (pol.). muzyka.interia.pl, 2014-10-20. [dostęp 2014-10-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-21)].
 55. 10 lat Feel: Nie wolno się poddawać (pol.). muzyka.interia.pl, 2015-04-16. [dostęp 2015-04-16].
 56. Feel z nową piosenką „Swoje szczęście znam” (pol.). muzyka.interia.pl, 2016-04-18. [dostęp 2016-04-18].
 57. a b c d e http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2008 Fryderyki 2008
 58. a b c Iwona Krawczyk, Marcin Nowak, Rozrywkowe Fryderyki 2009, rp.pl, 20 kwietnia 2009 [dostęp 2009-05-30] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-23].
 59. Studio Lato Radia Białystok w Hajnówce (pol.). www.radio.bialystok.pl. [dostęp 2009-07-05].
 60. a b Zespół Feel zwycięzcą konkursu Sopot Festival 2007 (pol.). wiadomosci.wp.pl. [dostęp 2009-06-02].
 61. Złote Dzioby dla Feel'a i Markowskiej (pol.). www.emimusic.pl. [dostęp 2009-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-19)].
 62. Laureaci Telekamer Tele Tygodnia 2008 (pol.). www.telekamery.pl. [dostęp 2009-06-02].
 63. a b BRAVOORA 2007: Wybraliście swoich ulubieńców! Sprawdźcie, kto rządzi w dorocznym plebiscycie BRAVO.. „BRAVO”. Nr 6/2008. Robert Swaczyński. Wydawnictwo Bauer. ISSN 1230-8692 (pol.). 
 64. Lista nominacji 2008 (pol.). www.swirlandia.pl. [dostęp 2009-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-22)].
 65. a b c d Feel triumfuje na Eska Music Awards 2008 (pol.). www.wirtualnemedia.pl. [dostęp 2009-06-02].
 66. MIKROFONY POPCORNU 2008 Pewniacy, powroty i debiutanci (pol.). www.popcorn.pl. [dostęp 2009-06-02].
 67. a b c Superjedynki 2008: Feel (pol.). www.nto.pl. [dostęp 2009-06-02].
 68. Raz, Dwa, Trzy zwycięzcą TOP Trendy 2008! (pol.). www.muzoteka.pl. [dostęp 2009-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-05)].
 69. a b t.A.T.u. gościem specjalnym Viva Comet 2008 (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-06-02].
 70. MTV Europe Music Awards 2008 rozdane (pol.). media2.pl. [dostęp 2009-06-02].
 71. a b c Feel 3 Gwiazdą Party! Skany! Szansa na sukces!, Onet.pl, 6 października 2008 [dostęp 2009-06-02] [zarchiwizowane z adresu 2009-01-17].
 72. a b Łukasz Szewczyk, Złote Dzioby Radia WAWA 2008 rozdane, media2.pl, 11 listopada 2008 [dostęp 2009-06-02].
 73. Laureaci Telekamer Tele Tygodnia 2009 (pol.). www.telekamery.pl. [dostęp 2009-06-02].
 74. VIVA Comet 2012 Nominowani, viva-tv.pl [dostęp 2012-02-02] [zarchiwizowane z adresu 2012-07-08].
 75. Feel nagrodzony za SuperShow, 24opole.pl, 7 czerwca 2014.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]