Feel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy zespołu muzycznego. Zobacz też: inne znaczenia tego hasła.
Feel
Ilustracja
Od lewej: Michał Opaliński, Łukasz Kożuch, Piotr Kupicha
Rok założenia 2005
Pochodzenie Polska Katowice
(dzielnica Piotrowice)
Gatunek pop[1][2], rock[1][3]
Wydawnictwo muzyczne Warner Music Poland
Powiązania Sami
Skład
Piotr Kupicha
Łukasz Kożuch
Michał Nowak
Michał Opaliński
Strona internetowa

Feel – polski zespół popowy założony w Katowicach w 2005 roku przez wokalistę Piotra Kupichę. Grupę uzupełniają klawiszowiec Łukasz Kożuch, basista Michał Nowak oraz perkusista Michał Opaliński.

Feel zdobył wiele nagród muzycznych, w tym Fryderyki, Telekamery oraz Superjedynki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

2005–2006: Początki[edytuj | edytuj kod]

Zespół założony został w maju 2005 roku przez Piotra Kupichę dwa lata po odejściu z grupy Sami. Początkowo, pod nazwą Q2, był to duet z basistą Michałem Nowakiem[1]. Skład zespołu uzupełnili Łukasz Kożuch oraz Michał Opaliński zmieniając szyld kolejno na Q3, Q4 oraz Kupicha Band[1]. Zespół nagrywał piosenki, jednak nie wydał żadnego singla i albumu.

2007–2009: Feel[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Feel (album Feel).

Pod koniec maja 2007 w katowickim klubie Dekadencja grupa nakręciła teledysk do pierwszego singla „A gdy jest już ciemno”. Gościnnie wystąpiła w nim tancerka Aneta Piotrowska, znana z programu TVN Taniec z gwiazdami[4]. W czerwcu ogłoszono, iż zespół znalazł się z nim w czołowej dziesiątce polskich wykonawców walczących na Sopot Festival[4]. Singiel „A gdy jest już ciemno” trafił do radiostacji w sierpniu. W tym samym miesiącu, jako reprezentanci Polskiego Radia Katowice, zespół wziął z nim udział w konkursie „Przebojem na Antenę”, który odbywał się corocznie w Hajnówce. Feel zajął drugie miejsce i otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego.

Podczas 44. Sopot Festival grupa została nagrodzona za ten utwór Bursztynowym Słowikiem oraz Słowikiem Publiczności otrzymując 52 procent głosów[5]. Niecały tydzień później Dziennik Bałtycki poinformował, że piosenka ta może być plagiatem kompozycji Carly Simon „Coming Around Again”[6]. Jednak ekspertyza zamówiona przez biuro Sopot Festivalu wykazała, że podobieństwo jest przypadkowe[7].

Piotr Kupicha

Pierwszy album Feel ukazał się 26 października osiągając tego samego dnia status złotej płyty oraz debiutując na pierwszym miejscu listy OLiS[1][8]. W dniu premiery w warszawskim Traffic Clubie zorganizowano także spotkanie z zespołem, podczas którego odbył się krótki występ[9]. Pod koniec października premierę miał również drugi singiel z płyty, „No pokaż na co cię stać[10].

W listopadzie w Sali Kongresowej Radio WAWA wręczyło Polskie Nagrody Muzyczne i Kulturalne Złote Dzioby. Wśród nagrodzonych znalazł się także Feel, otrzymując z rąk Elżbiety Zapendowskiej statuetkę w kategorii: Odkrycie Roku[1][11]. 22 listopada ogłoszono sprzedaż albumu w nakładzie 30 tysięcy i status platynowej płyty[12].

4 lutego 2008 odbyła się ceremonia rozdania Telekamer, podczas której grupa została zwycięzcą w kategorii: Muzyka, zdobywając ponad dwa razy więcej głosów niż druga w tej kategorii Doda[13]. Pod koniec lutego nakładem Universal Music Group ukazała się składanka Hity numer jeden! na której, oprócz zagranicznych przebojów, znalazł się pierwszy singiel grupy, „A gdy jest już ciemno”[14]. 27 marca Feel wystąpił dla amerykańskiej Polonii w Copernicus Center w Chicago[15].

Feel podczas Eska Music Awards 2008

7 kwietnia w Fabryce Trzciny grupa została wyróżniona Nagrodą Muzyczną Fryderyk w kategorii: Nowa Twarz Fonografii. Zespół był także nominowany w kategoriach: Album Roku Pop (za album Feel), Grupa Roku, Wokalista Roku, a także Piosenka Roku („A gdy już jest ciemno”)[16]. Pod koniec kwietnia zespół wzbogacił się o cztery nagrody Eska Music Awards, zwyciężając w kategoriach: Zespół Roku Polska, Album Roku Polska (Feel), Hit Roku Polska („A gdy jest już ciemno”) oraz Video Roku Eska.pl („Pokaż na co Cię stać”)[17].

10 maja grupa wystąpiła w ramach Juwenaliów Warszawskich na III Dniu Europejskim Wyższej Szkoły Ekonomicznej Alamer[18]. W kwietniu ukazał się teledysk do trzeciego singla, „Jak anioła głos[19]. W tym samym miesiącu wytwórnia EMI poinformowała, że sprzedaż albumu Feel przekroczyła 100 tysięcy sztuk będąc 12 razy na pierwszym miejscu listy OLiS[20].

14 czerwca, podczas XLV Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zespół otrzymał trzy Superjedynki: jako Zespół Roku, za Płytę Roku (Feel) oraz za Superwystęp podczas festiwalowego koncertu[21]. Kilka dni później, 18 czerwca, w Radiu Zet premierę miał utwór „Pokonaj siebie”, wykonany wraz z Iwoną Węgrowską[22]. Autorką tekstu i muzyki była wokalistka Patrycja Kosiarkiewicz[22]. 15 lipca Feel ponownie gościł w Operze Leśnej na Sopot Festival dając krótki recital[23].

22 sierpnia wydana została reedycja albumu Feel, zawierająca dodatkowo singiel „Pokonaj siebie”, teledyski zespołu oraz niepublikowane materiały wideo[24]. Miesiąc wcześniej debiutancki album przekroczył nakład 150 tysięcy sztuk, zyskując status diamentowej płyty[25]. We wrześniu grupa wzięła udział w charytatywnym koncercie „Budujemy nadzieję” na rzecz poszkodowanych przez trąbę powietrzną. Koncert zorganizowany został w katowickim Spodku, gdzie oprócz zespołu wystąpili także Zakopower, De Mono, Golec uOrkiestra i Dżem[26].

W październiku ukazał się teledysk do piątego singla, „W odpowiedzi na Twój list[27]. W tym samym miesiącu głosami widzów stacji MTV zespół zdobył tytuł Najlepszy Polski Wykonawca, kandydując tym samym do tytułu Najlepszy Europejski Wykonawca na MTV Europe Music Awards[28]. Łączny nakład debiutanckiego albumu Feel przekroczył 200 tysięcy egzemplarzy, co w pierwszej dekadzie XXI wieku udało się jeszcze jedynie zespołowi Ich Troje[29].

17 listopada ukazał się maxisingiel Pocztówka do św. Mikołaja 2, na który grupa nagrała piosenkę „Gdy Wigilia jest” wspólnie z Patrycją Kosiarkiewicz i z gościnnym udziałem dziennikarzy radiostacji RMF FM[30].

W listopadzie zespół po raz kolejny triumfował na rozdaniu nagród Złote Dzioby, zdobywając statuetki w kategorii: Wokalista Roku dla Piotra Kupichy oraz Przebój Roku za piosenkę „Jak anioła głos[31]. Na koniec 2008 roku zespół wystąpił w Warszawie na plenerowym koncercie sylwestrowym telewizji Polsat „Sylwestrowa Moc Przebojów”[32].

W lutym 2009 roku zespół uzyskał kolejne trzy nominacje do nagrody Fryderyki, w kategoriach: Grupa Roku, Wokalista Roku oraz Piosenka Roku („Jak anioła głos”). W tym samym miesiącu po raz drugi otrzymał Telekamerę w kategorii: Muzyka[33], a w kwietniu, na Eska Music Awards, ponownie zwyciężył w kategorii: Zespół Roku Polska[34]. W międzyczasie grupa koncertowała w Stanach Zjednoczonych występując w Chicago czy Nowym Jorku[35].

2009–2010: Feel 2[edytuj | edytuj kod]

Feel podczas koncertu w Roseland Ballroom w Nowym Jorku w lutym 2009
 Osobny artykuł: Feel 2.

27 marca 2009 na antenie Radia Eska odbyła się premiera singla, „Pokaż mi niebo”, będącego zwiastunem nowej płyty Feel 2, która trafiła na rynek 8 czerwca[36] i zadebiutowała na 1. miejscu listy OLiS. Album zawierał 10 utworów oraz 2 bonusy instrumentalne. Ponadto utwór „Tylko powiedz czego chcesz” nagrany został w duecie z Sebastianem Riedlem[37]. W dniu premiery album zdobył status złotej płyty, osiągając wówczas nakład ponad 17 tysięcy egzemplarzy[38].

W kwietniu ukazał się teledysk do „Pokaż mi niebo”, w którym gościnnie wystąpił Andrzej Grabowski, nakręcony w katowickim Nikiszowcu[39]. Klip do następnego singla, „No kochaj mnie”, powstał w maju na planie serialu obyczajowego TVP, Tancerze[40].

Pod koniec 2009 roku grupa nawiązała menedżerską współpracę z Dariuszem Krupą, byłym menedżerem Edyty Górniak i wydała nowy singiel „Urodziny”. W maju 2010 ukazał się ostatni singiel z płyty, „Jeśli czegoś pragniesz”. Ostatecznie album ten osiągnął jedynie platynowy nakład 30 tysięcy egzemplarzy[29].

2010–2012: Feel 3[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Feel 3.

W grudniu 2010 zespół zaprezentował utwór „Weekend”, promujący komedię pod tym samym tytułem[41], a w lutym 2011 piosenkę przewodnią „Rodzinka” do serialu komediowego TVP, Rodzinka.pl[42].

Od marca do kwietnia 2011 Piotr Kupicha brał udział w show „Bitwa na głosy”, szukającym nowych talentów muzycznych. Zaproszeni artyści kompletowali w miejscu swojego pochodzenia własne zespoły złożone z 16 wokalistów. Kupicha przesłuchania do swojego składu przeprowadził jeszcze w styczniu[43]. Chór Kupichy zwyciężył program, po czym razem nagrali piosenkę „Zwycięstwa smak”. Wszystkie te trzy nagrania trafiły później na trzeci albumu grupy, Feel 3[44].

W lipcu Feel zaprezentował singla, bezpośrednio promującego ten album, balladę „Cały ten świat”. Teledysk, podobnie jak pierwszy, zrealizowano w rodzinnych Katowicach[45]. Album trafił na rynek dopiero 18 października, osiągając status złotej płyty po miesiącu sprzedaży i debiutując na 13. miejscu listy OLiS. W listopadzie na listy przebojów trafił następny singiel, „Jak nie to nie”[44].

W styczniu 2012 premierę miała kolejna piosenka przewodnia Feel do serialu komediowego TVP, Ja to mam szczęście, pod tym samym tytułem[46]. W tym samym miesiącu rozpoczęto promocję kolejnego singla z płyty Feel 3, „Zwycięstwa smak”, który w kwietniu znalazł się w TOP 10 konkursu na oficjalny hit reprezentacji Polski na EURO 2012 „Hit Biało-Czerwonych”[47].

W lutym ukazała się książeczka z płytą „Opowieści z Krainy Pięknych Snów” z bajkami, którą we współpracy z Fundacją dziennika „Fakt”, Kupicha nagrywał z innymi gwiazdami show-biznesu, jak Katarzyna Pakosińska, Ania Świątczak czy Agnieszka Popielewicz. Wydawnictwo to było dostępne ekskluzywnie w sieci sklepów Biedronka, tylko przez dwa tygodnie[48]. W tym samym miesiącu wokalista został laureatem plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” tygodnika „Newsweek”, w kategorii: Darczyńca Organizacji Społecznej[49]. W lutym zespół Feel wyruszył ponadto na serię koncertów w Stanach Zjednoczonych[50].

W maju premierę miał duet Piotra Kupichy z Marcinem Kindla, „Jeszcze się spotkamy”. Utwór przygotowano specjalnie na konkurs premier Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[51].

2013–2017: Feel The Best[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2013 Feel zaprezentował nowe muzyczne oblicze, tym razem w stylistyce tanecznej muzyki elektronicznej, na singlu „Poczuj to”. Ze względów prawnych, spowodowanych przenoszeniem części katalogu EMI do koncernu Universal Music Polska – tym samym nowego wydawcy grupy, singla firmuje nazwisko samego Kupichy. Zespół szybko zdementował związane z tym faktem plotki, o jego rzekomym rozpadzie i zapowiedział wydanie nowego albumu[52]. Kupicha za pośrednictwem oficjalnej informacji prasowej poinformował, że utwór ten stanowi początek kolejnego etapu w karierze Feel i chce aby jego twórczość wzbudzała emocje, a nawet kontrowersje. Dodał, że zespół nie obawia się eksperymentów i nie ogranicza się do jednego nurtu muzycznego[53][54]. W grudniu Feel wystąpił podczas plenerowego koncertu sylwestrowego telewizji TVN w Krakowie.

W czerwcu 2014, już w barwach nowej wytwórni płytowej Warner Music Poland, premierę miał wyłącznie radiowy singiel zespołu, „Taki twój los”. Stanowił on powrót do poprzedniego, poprockowego brzmienia. W tym samym miesiącu na festiwalu piosenki w Opolu Feel uhonorowano Superjedynką w kategorii SuperShow. We wrześniu grupa zaprezentowała piosenkę „Lepiej być podobnym do nikogo”, nagraną do komedii „Wkręceni 2”. Wśród autorów utworu znalazła się wokalistka Ania Dąbrowska. Kupicha zapowiedział wówczas kontynuację pracy z artystami z innych stylistyk muzycznych[55]. W grudniu grupa ponownie wystąpiła podczas sylwestrowego koncertu telewizji TVN w Krakowie.

W marcu 2015 premierę miał kolejny singiel zapowiadający czwarty album, „Twoje włosy rozwiał wiatr”[56]. Mimo ówczesnych deklaracji zespołu o finiszu prac nad nową płytą i zapowiedzi jej wydania jesienią tego samego roku, jej premiera została odwołana. W grudniu grupa uświetniła sylwestrowy koncert TVP2 we Wrocławiu, gdzie zaprezentowała cover przeboju „The Final Countdown” zespołu Europe, który powtórzyła rok później na sylwestrowym koncercie Polsatu w Katowicach. W kwietniu 2016 roku Feel wydał singiel „Swoje szczęście znam”, biorący także udział w konkursie premier Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Utwór ten okazał się największym przebojem grupy od czasu promocji jej pierwszego albumu. Zespół zapowiedział wówczas, że z okazji jubileuszu dziesięciolecia swojej działalności zamiast czwartego albumu studyjnego wyda album „Feel The Best”, na który obok kilku premierowych utworów na nowo nagra swoje największe przeboje z całej kariery. Album ten ostatecznie ukazał się 25 listopada 2016 roku, promowany kolejnym wielkim przebojem, nową wersją piosenki „Zostań ze mną” z poprzedniego albumu[57].

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Piotr Kupicha w Rudzie Śląskiej
Współpracownicy

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Feel.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Fryderyki
Rok Kategoria Nota
2008 Nowa Twarz Fonografii Wygrana[58]
Album Roku Pop (Feel) Nominacja[58]
Grupa Roku Nominacja[58]
Wokalista Roku (Piotr Kupicha) Nominacja[58]
Piosenka Roku („A gdy jest już ciemno”) Nominacja[58]
2009 Grupa Roku Nominacja[59]
Wokalista Roku (Piotr Kupicha) Nominacja[59]
Piosenka Roku („Jak anioła głos”) Nominacja[59]
Rok Ceremonia Kategoria Nota
2007 Przebojem na antenę Polskiego Radia
Białystok finał w Hajnówce
Najlepszy zespół II Miejsce[60]
Sopot Festival Słowik Publiczności Wygrana[61]
Bursztynowy Słowik Wygrana[61]
Złote Dzioby 2007 Odkrycie Roku Wygrana[62]
2008 Telekamery TeleTygodnia 2008 Muzyka Wygrana[63]
Bravoora 2007 Artysta Roku Wygrana[64]
Zespół – Rock II miejsce[64]
Świry 2008 Świr muzyczny Nominacja[65]
Eska Music Awards 2008 Zespół Roku Polska Wygrana[66]
Hit Roku Polska Wygrana[66]
Album Roku Polska Wygrana[66]
Video Roku ESKA.pl Wygrana[66]
Artysta Roku Polska Nominacja
Mikrofony Popcornu 2008 Zespół Roku Polska Wygrana[67]
Przebój Roku Polska Wygrana
Artysta Roku Polska II miejsce
Superjedynki Płyta roku Wygrana[68]
Zespół roku Wygrana[68]
Super występ Wygrana[68]
Debiut roku (fonograficzny) II miejsce
Przebój roku II miejsce
TOPtrendy 2008 TOP II miejsce[69]
Viva Comet 2008 Artysta Roku – Piotr Kupicha Nominacja
Zespół Roku Wygrana
Charts Award Nominacja[70]
Dzwonek roku Nominacja[70]
Muzodajnia Wygrana
MTV Europe Music Awards Najlepszy polski wykonawca Wygrana[71]
Plebiscyt Party Odkrycie roku Wygrana[72]
Przebój roku Wygrana[72]
Gwiazda estrady Wygrana[72]
Złote Dzioby Radia Wawa 2008 Przebój roku Wygrana[73]
Wokalista roku – Piotr Kupicha Wygrana[73]
Teledysk roku Nominacja
2009 Telekamery Tele Tygodnia 2009 Muzyka Wygrana[74]
2012 VIVA Comet 2012 Zespół roku Nominacja[75]
2014 Superjedynki SuperShow Wygrana[76]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Feel – biografia (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2009-05-29].
 2. Feel (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-06-02].
 3. Feel (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-06-02].
 4. a b 2007-06-01: Losy naszej kapeli w rękach słuchaczy, widzów i internautów (pol.). katowice.naszemiasto.pl. [dostęp 2009-05-29].
 5. KI: Feel triumfuje na Sopot Festival 2007 (pol.). muzyka.onet.pl, 2007-09-01. [dostęp 2009-05-29].
 6. Dziennik Bałtycki, KI: Czy zwycięzcy Sopot Festival 2007 popełnili plagiat? (pol.). muzyka.onet.pl, 2007-09-05. [dostęp 2009-05-29].
 7. Gazeta Wyborcza, TD: Zespół Feel nie popełnił plagiatu (pol.). muzyka.onet.pl, 2007-09-12. [dostęp 2009-05-29].
 8. ZPAV, KI: Jest już jasne – Feel wygrywa (pol.). muzyka.onet.pl, 2007-11-03. [dostęp 2009-05-29].
 9. EMI Music Poland, MS: Minirecital zespołu Feel w Warszawie (pol.). muzyka.onet.pl, 2007-11-25. [dostęp 2009-05-29].
 10. Zwycięzcy Sopotu czekają (pol.). muzyka.interia.pl, 2007-10-15. [dostęp 2009-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-18)].
 11. TD: „Złote Dzioby” rozdane (pol.). muzyka.onet.pl, 2007-11-16. [dostęp 2009-05-29].
 12. EMI Music Poland, KI: Platynowy debiut Feel (pol.). muzyka.onet.pl, 2007-11-22. [dostęp 2009-05-29].
 13. PAP, KI: Telekamery 2008: Feel pokonał Dodę (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-02-05. [dostęp 2009-05-29].
 14. LP: Feel razem Timbalandem i Rihanną (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-02-08. [dostęp 2009-05-29].
 15. 2008-03-25: Feel w Chicago (pol.). faktychicago.com. [dostęp 2009-05-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-09)].
 16. ID: Fryderyki 2008: triumf Nosowskiej (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-04-07. [dostęp 2009-05-29].
 17. Łukasz Szewczyk: Eska Music Awards 2008 rozdane – Feel hitem roku (pol.). media2.pl, 2008-04-25. [dostęp 2009-05-29].
 18. PG: 10 dni potrwają Juwenalia Warszawskie (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-04-14. [dostęp 2009-05-29].
 19. MS: Tylko w Onet.pl: zobacz nowy teledysk Feel (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-04-16. [dostęp 2009-05-29].
 20. EMI Music Poland, PG: 100 tys. sprzedanych płyt Feel (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-04-23. [dostęp 2009-05-29].
 21. PAP, KI: Superjedynki dla Feel, Dody i Natalii Lesz (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-06-16. [dostęp 2009-05-29].
 22. a b KI: Feel namawia, by być lepszym (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-06-17. [dostęp 2009-05-29].
 23. KI: Feel wraca do Opery Leśnej (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-07-13. [dostęp 2009-05-29].
 24. EMI Music Poland, MS: Odświeżony Feel nadejdzie 22 sierpnia (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-06-28. [dostęp 2009-05-29].
 25. Megafon.pl, TD: 150 tysięcy fanów Feel (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-07-26. [dostęp 2009-05-29].
 26. PAP, KI: Feel, Zakopower, Dżem dla ofiar trąby powietrznej (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-09-18. [dostęp 2009-05-29].
 27. TD: Tylko w Onet.pl: Feel – „W odpowiedzi na Twój list” (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-10-01. [dostęp 2009-05-29].
 28. LP: Feel okrzyknięty najlepszym polskim wykonawcą wg widzów MTV (pol.). muzyka.onet.pl, 2003-10-16. [dostęp 2009-05-29].
 29. a b Paweł Kasa. Brutalna rzeczywistość sceny muzycznej. „Trendy – Art of Living”, s. 32-36, 2011-03-30. Warszawa. 
 30. KI: Feel nagrał hymn „Pocztówki do Świętego Mikołaja 2008” (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-10-20. [dostęp 2009-05-30].
 31. KP: Rozdano Złote Dzioby 2008: Feel pokonał Dodę (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-11-11. [dostęp 2009-05-30].
 32. PAP, PG: Sylwester pod gwiazdami w Warszawie (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-12-31. [dostęp 2009-05-30].
 33. PAP, KL: Feel nagrodzony Telekamerą TeleTygodnia (pol.). muzyka.onet.pl, 2009-02-03. [dostęp 2009-05-30].
 34. TD: ESKA Music Awards 2009: Edyta Górniak z „Hitem roku” (pol.). muzyka.onet.pl, 2009-04-25. [dostęp 2009-05-30].
 35. 2009-02-08: Feel ponownie w Chicago (pol.). faktychicago.com. [dostęp 2009-05-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-21)].
 36. Feel – „Pokaż Mi Niebo” (pol.). eska.pl. [dostęp 2009-05-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-27)].
 37. Megafon.pl, MG: Feel nagrał utwór z synem Ryszarda Riedla (pol.). muzyka.onet.pl, 2009-05-28. [dostęp 2009-05-30].
 38. MG: Feel: złota płyta w kilka godzin (pol.). muzyka.onet.pl, 2009-06-09. [dostęp 2009-06-13].
 39. Feel kręcił teledysk w katowickim Nikiszowcu (pol.). katowice.naszemiasto.pl, 2009-04-10. [dostęp 2009-06-13].
 40. PG: Piotr Kupicha w teledysku zakochany w tancerce (pol.). muzyka.onet.pl, 2009-05-21. [dostęp 2009-05-30].
 41. Feel nagrał piosenkę promującą film Pazury „Weekend” (pol.). se.pl, 2010-12-10. [dostęp 2010-12-10].
 42. Feel nagrał piosenkę do serialu. Posłuchaj! (pol.). muzyka.interia.pl, 2011-02-04. [dostęp 2011-02-04].
 43. Kupicha wyrusza na bitwę z Gwiazdami! (pol.). TVP, 2011-01-18. [dostęp 2011-05-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-18)].
 44. a b Złoty Feel na dobrej drodze (pol.). muzyka.interia.pl, 2011-11-16. [dostęp 2011-11-16].
 45. Cały świat Feel (pol.). muzyka.interia.pl, 2011-08-01. [dostęp 2011-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-20)].
 46. Tak wyglądają szczęściarze (pol.). teletydzien.pl, 2012-01-17. [dostęp 2012-01-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-21)].
 47. W środę finał w Warszawie (pol.). feel.net.pl, 2012-04-28. [dostęp 2012-04-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-22)].
 48. Wyjątkowa książeczka z bajkami (pol.). feel.net.pl, 2012-02-06. [dostęp 2012-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-07)].
 49. Piotrek gwiazdą dobroczynności (pol.). feel.net.pl, 2012-02-19. [dostęp 2012-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-07)].
 50. Detroit i Chicago (pol.). feel.net.pl, 2012-02-28. [dostęp 2012-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-07)].
 51. Radiowa premiera „Jeszcze się spotkamy” (pol.). feel.net.pl, 2012-05-18. [dostęp 2012-05-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-25)].
 52. Piotr Kupicha – Poczuj to (pol.). onet.pl, 2013-04-17. [dostęp 2013-04-17].
 53. Feel gra... elektronikę! Posłuchaj nowego singla (pol.). gadu-gadu.pl. [dostęp 2013-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-29)].
 54. Feel: Poczuj to! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-28)].
 55. Feel „Lepiej być podobnym do nikogo” (pol.). muzyka.interia.pl, 2014-10-20. [dostęp 2014-10-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-21)].
 56. 10 lat Feel: Nie wolno się poddawać (pol.). muzyka.interia.pl, 2015-04-16. [dostęp 2015-04-16].
 57. Feel z nową piosenką „Swoje szczęście znam” (pol.). muzyka.interia.pl, 2016-04-18. [dostęp 2016-04-18].
 58. a b c d e http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2008 Fryderyki 2008
 59. a b c ika , man: Rozrywkowe Fryderyki 2009 (pol.). rp.pl, 2009-04-20. [dostęp 2009-05-30].
 60. Studio Lato Radia Białystok w Hajnówce (pol.). www.radio.bialystok.pl. [dostęp 2009-07-05].
 61. a b Zespół Feel zwycięzcą konkursu Sopot Festival 2007 (pol.). wiadomosci.wp.pl. [dostęp 2009-06-02].
 62. Złote Dzioby dla Feel'a i Markowskiej (pol.). www.emimusic.pl. [dostęp 2009-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-19)].
 63. Laureaci Telekamer Tele Tygodnia 2008 (pol.). www.telekamery.pl. [dostęp 2009-06-02].
 64. a b BRAVOORA 2007: Wybraliście swoich ulubieńców! Sprawdźcie, kto rządzi w dorocznym plebiscycie BRAVO.. „BRAVO”. Nr 6/2008. Robert Swaczyński. Wydawnictwo Bauer. ISSN 1230-8692 (pol.). 
 65. Lista nominacji 2008 (pol.). www.swirlandia.pl. [dostęp 2009-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-22)].
 66. a b c d Feel triumfuje na Eska Music Awards 2008 (pol.). www.wirtualnemedia.pl. [dostęp 2009-06-02].
 67. MIKROFONY POPCORNU 2008 Pewniacy, powroty i debiutanci (pol.). www.popcorn.pl. [dostęp 2009-06-02].
 68. a b c Superjedynki 2008: Feel (pol.). www.nto.pl. [dostęp 2009-06-02].
 69. Raz, Dwa, Trzy zwycięzcą TOP Trendy 2008! (pol.). www.muzoteka.pl. [dostęp 2009-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-05)].
 70. a b t.A.T.u. gościem specjalnym Viva Comet 2008 (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-06-02].
 71. MTV Europe Music Awards 2008 rozdane (pol.). media2.pl. [dostęp 2009-06-02].
 72. a b c Feel 3 Gwiazdą Party! Skany! Szansa na sukces ! (pol.). dziecko.onet.pl. [dostęp 2009-06-02].
 73. a b Szewczyk Łukasz: Złote Dzioby Radia WAWA 2008 rozdane (pol.). media2.pl. [dostęp 2009-06-02].
 74. Laureaci Telekamer Tele Tygodnia 2009 (pol.). www.telekamery.pl. [dostęp 2009-06-02].
 75. VIVA Comet 2012 Nominowani (pol.). comet.viva-tv.pl. [dostęp 2012-02-02].
 76. url=http://www.24opole.pl/14913,Feel_nagrodzony_za_SuperShow,wiadomosc.html Feel nagrodzony za super show

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]