Feel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Feel
Feel 22 stycznia 2008 r. 049.jpg
Od lewej: Michał Opaliński, Łukasz Kożuch, Piotr Kupicha
Rok założenia 2005
Pochodzenie Polska Katowice
(dzielnica Piotrowice)
Gatunek pop[1][2]
Wytwórnia płytowa Warner Music Poland
Powiązania Sami
Obecni członkowie
Piotr Kupicha
Łukasz Kożuch
Michał Nowak
Michał Opaliński
Strona internetowa

Feel – polski zespół popowy założony w Katowicach w 2005 roku przez wokalistę Piotra Kupichę. Grupę uzupełniają klawiszowiec Łukasz Kożuch, basista Michał Nowak oraz perkusista Michał Opaliński.

Feel zdobył wiele nagród muzycznych, w tym Fryderyki, Telekamery oraz Superjedynki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

2005-2006: Początki[edytuj | edytuj kod]

Zespół założony został w maju 2005 roku przez Piotra Kupichę dwa lata po odejściu z grupy Sami. Początkowo, pod nazwą Q2 tworzył duet wraz z basistą Michałem Nowakiem[3]. Skład zespołu uzupełnili Łukasz Kożuch oraz Michał Opaliński zmieniając szyld kolejno na Q3, Q4 oraz Kupicha Band[3]. Zespół nagrywał piosenki, jednak nie wydał żadnego singla i albumu.

2007-2009: Feel[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Feel (album).

Pod koniec maja 2007 w katowickim klubie Dekadencja grupa nakręciła teledysk do pierwszego singla "A gdy jest już ciemno". Gościnnie wystąpiła w nim tancerka Aneta Piotrowska, znana z programu TVN Taniec z gwiazdami[4]. W czerwcu ogłoszono, iż zespół znalazł się w czołowej dziesiątce polskich wykonawców walczących na Sopot Festival[4].

Singiel "A gdy jest już ciemno" trafił do radiostacji w sierpniu. Piotr Kupicha, autor, tak wypowiedział się na temat powstania utworu:

Quote-alpha.png
Pomyślałem o dwóch osobach siedzących w barze, które mają problem, żeby do siebie podejść, porozmawiać, a może nawet bliżej się poznać. Dobrze jest usiąść w dużym pokoju czy kuchni, przymrużyć oczy i pomarzyć. Tak powstała ta piosenka[5].

W sierpniu 2007 roku wzięli udział w konkursie Przebojem na Antenę, jako reprezentanci Polskiego Radia Katowice, który odbywał się corocznie w Hajnówce. Wystąpili z piosenką "A gdy jest już ciemno", dzięki której zajęli drugie miejsce i otrzymali nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego.

Dzięki niemu podczas 44. Sopot Festival grupa została nagrodzona Bursztynowym Słowikiem oraz Słowikiem Publiczności otrzymując 52 procent głosów[6]. Niecały tydzień później Dziennik Bałtycki poinformował, iż utwór może być plagiatem kompozycji Carly Simon, "Coming Around Again"[7], jednak ekspertyza zamówiona przez biuro Sopot Festivalu wykazała, że podobieństwo jest przypadkowe[8].

Piotr Kupicha

Pierwszy album Feel ukazał się 26 października osiągając tego samego dnia status złotej płyty oraz debiutując na pierwszym miejscu listy OLiS[3][9]. W dniu premiery w warszawskim Traffic Clubie zorganizowano także spotkanie z zespołem, podczas którego odbył się krótki występ[10]. Pod koniec października premierę miał również drugi singiel z płyty, "No pokaż na co cię stać"[11].

W listopadzie w Sali Kongresowej Radio WAWA wręczyło Polskie Nagrody Muzyczne i Kulturalne Złote Dzioby. Wśród nagrodzonych znalazł się także Feel, otrzymując z rąk Elżbiety Zapendowskiej statuetkę w kategorii: Odkrycie Roku[3][12]. 22 listopada ogłoszono sprzedaż albumu w nakładzie 30 tysięcy i status platynowej płyty[13].

4 lutego 2008 odbyła się ceremonia rozdania Telekamer, podczas której grupa została zwycięzcą w kategorii: Muzyka, zdobywając ponad dwa razy więcej głosów niż druga w tej kategorii Doda[14]. Pod koniec lutego nakładem Universal Music Group ukazała się składanka Hity numer jeden! na której, oprócz zagranicznych przebojów, znalazł się pierwszy singiel grupy, "A gdy jest już ciemno"[15]. 27 marca Feel wystąpił dla amerykańskiej Polonii w Copernicus Center w Chicago[16].

Feel podczas Eska Music Awards 2008

7 kwietnia w Fabryce Trzciny grupa została wyróżniona Nagrodą Muzyczną Fryderyk w kategorii: Nowa Twarz Fonografii. Zespół był także nominowany w kategoriach: Album Roku Pop (za album Feel), Grupa Roku, Wokalista Roku, a także Piosenka Roku ("A gdy już jest ciemno")[17]. Pod koniec kwietnia zespół wzbogacił się o cztery nagrody Eska Music Awards, zwyciężając w kategoriach: Zespół Roku Polska, Album Roku Polska (Feel), Hit Roku Polska ("A gdy jest już ciemno") oraz Video Roku Eska.pl ("Pokaż na co Cię stać")[18].

10 maja grupa wystąpiła w ramach Juwenaliów Warszawskich na III Dniu Europejskim Wyższej Szkoły Ekonomicznej Alamer[19]. W kwietniu ukazał się teledysk do trzeciego singla, "Jak anioła głos"[20]. W tym samym miesiącu wytwórnia EMI poinformowała, że sprzedaż albumu Feel przekroczyła 100 tysięcy sztuk będąc 12 razy na pierwszym miejscu listy OLiS[21].

14 czerwca, podczas XLV Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zespół otrzymał trzy Superjedynki: jako Zespół Roku, za Płytę Roku (Feel) oraz za Superwystęp podczas festiwalowego koncertu[22]. Kilka dni później, 18 czerwca, w Radiu Zet premierę miał utwór "Pokonaj siebie", wykonany wraz z Iwoną Węgrowską[23]. Autorką tekstu i muzyki była wokalistka Patrycja Kosiarkiewicz[23]. 15 lipca Feel ponownie gościł w Operze Leśnej na Sopot Festival dając krótki recital[24].

22 sierpnia wydana została reedycja albumu Feel, zawierająca dodatkowo singiel "Pokonaj siebie", teledyski zespołu oraz niepublikowane materiały wideo[25]. Miesiąc wcześniej debiutancki album przekroczył nakład 150 tysięcy sztuk, zyskując status diamentowej płyty[26]. We wrześniu grupa wzięła udział w charytatywnym koncercie "Budujemy nadzieję" na rzecz poszkodowanych przez trąbę powietrzną. Koncert zorganizowany został w katowickim Spodku, gdzie oprócz zespołu wystąpili także Zakopower, De Mono, Golec uOrkiestra i Dżem[27].

W październiku ukazał się teledysk do piątego singla, "W odpowiedzi na Twój list"[28]. W tym samym miesiącu głosami widzów stacji MTV zespół zdobył tytuł Najlepszy Polski Wykonawca, kandydując tym samym do tytułu Najlepszy Europejski Wykonawca na MTV Europe Music Awards[29]. Łączny nakład debiutanckiego albumu Feel przekroczył 200 tysięcy egzemplarzy, co w pierwszej dekadzie XXI wieku udało się jeszcze jedynie zespołowi Ich Troje[30].

17 listopada ukazał się maxisingiel Pocztówka do św. Mikołaja 2, na który grupa nagrała piosenkę "Gdy Wigilia jest" wspólnie z Patrycją Kosiarkiewicz i z gościnnym udziałem dziennikarzy radiostacji RMF FM[31].

W listopadzie zespół po raz kolejny triumfował na rozdaniu nagród Złote Dzioby, zdobywając statuetki w kategorii: Wokalista Roku dla Piotra Kupichy oraz Przebój Roku za piosenkę "Jak anioła głos"[32]. Na koniec 2008 roku zespół wystąpił w Warszawie na plenerowym koncercie sylwestrowym telewizji Polsat "Sylwestrowa Moc Przebojów"[33].

W lutym 2009 roku zespół uzyskał kolejne trzy nominacje do nagrody Fryderyki, w kategoriach: Grupa Roku, Wokalista Roku oraz Piosenka Roku ("Jak anioła głos"). W tym samym miesiącu po raz drugi otrzymał Telekamerę w kategorii: Muzyka[34], a w kwietniu, na Eska Music Awards, ponownie zwyciężył w kategorii: Zespół Roku Polska[35]. W międzyczasie grupa koncertowała w Stanach Zjednoczonych występując w Chicago czy Nowym Jorku[36].

2009-2010: Feel 2[edytuj | edytuj kod]

Feel podczas koncertu w Roseland Ballroom w Nowym Jorku w lutym 2009
 Osobny artykuł: Feel 2.

27 marca 2009 na antenie Radia Eska odbyła się premiera singla, "Pokaż mi niebo", będącego zwiastunem nowej płyty Feel 2, która trafiła na rynek 8 czerwca[37] i zadebiutowała na 1. miejscu listy OLiS. Album zawierał 10 utworów oraz 2 bonusy instrumentalne. Ponadto utwór "Tylko powiedz czego chcesz" nagrany został w duecie z Sebastianem Riedlem[38]. W dniu premiery album zdobył status złotej płyty, osiągając wówczas nakład ponad 17 tysięcy egzemplarzy[39].

W kwietniu ukazał się teledysk do "Pokaż mi niebo", w którym gościnnie wystąpił Andrzej Grabowski, nakręcony w katowickim Nikiszowcu[40]. Klip do następnego singla, "No kochaj mnie", powstał w maju na planie serialu obyczajowego TVP, Tancerze[41].

Pod koniec 2009 roku grupa nawiązała menedżerską współpracę z Dariuszem Krupą, byłym menedżerem Edyty Górniak i wydała nowy singiel "Urodziny". W maju 2010 ukazał się ostatni singiel z płyty, "Jeśli czegoś pragniesz". Ostatecznie album ten osiągnął jedynie platynowy nakład 30 tysięcy egzemplarzy[30].

2010-2012: Feel 3[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Feel 3.

W grudniu 2010 zespół zaprezentował utwór "Weekend", promujący komedię pod tym samym tytułem[42], a w lutym 2011 piosenkę przewodnią "Więcej jeśli się da" do serialu komediowego TVP, Rodzinka.pl[43].

Od marca do kwietnia 2011 Piotr Kupicha brał udział w show "Bitwa na głosy", szukającym nowych talentów muzycznych. Zaproszeni artyści kompletowali w miejscu swojego pochodzenia własne zespoły złożone z 16 wokalistów. Kupicha przesłuchania do swojego składu przeprowadził jeszcze w styczniu[44]. Chór Kupichy zwyciężył program, po czym razem nagrali piosenkę "Zwycięstwa smak". Wszystkie te trzy nagrania trafiły później na trzeci albumu grupy, Feel 3[45].

W lipcu Feel zaprezentował singla, bezpośrednio promującego ten album, balladę "Cały ten świat". Teledysk, podobnie jak pierwszy, zrealizowano w rodzinnych Katowicach[46]. Album trafił na rynek dopiero 18 października, osiągając status złotej płyty po miesiącu sprzedaży i debiutując na 13. miejscu listy OLiS. W listopadzie na listy przebojów trafił następny singiel, "Jak nie to nie"[45].

W styczniu 2012 premierę miała kolejna piosenka przewodnia Feel do serialu komediowego TVP, Ja to mam szczęście, pod tym samym tytułem[47]. W tym samym miesiącu rozpoczęto promocję kolejnego singla z płyty Feel 3, "Zwycięstwa smak", który w kwietniu znalazł się w TOP 10 konkursu na oficjalny hit reprezentacji Polski na EURO 2012 "Hit Biało-Czerwonych"[48].

W lutym ukazała się książeczka z płytą "Opowieści z Krainy Pięknych Snów" z bajkami, którą we współpracy z Fundacją dziennika "Fakt", Kupicha nagrywał z innymi gwiazdami show-biznesu, jak Katarzyna Pakosińska, Ania Świątczak czy Agnieszka Popielewicz. Wydawnictwo to było dostępne ekskluzywnie w sieci sklepów Biedronka, tylko przez dwa tygodnie[49]. W tym samym miesiącu wokalista został laureatem plebiscytu "Gwiazdy Dobroczynności" tygodnika "Newsweek", w kategorii: Darczyńca Organizacji Społecznej[50]. W lutym zespół Feel wyruszył ponadto na serię koncertów w Stanach Zjednoczonych[51].

W maju Piotr Kupicha zaprezentował kolejną premierową piosenkę, duet z Marcinem Kindla "Jeszcze się spotkamy". Utwór specjalnie przygotowano na konkurs premier festiwalu piosenki w Opolu[52].

2013-2015: Czwarty album[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2013 zespół zaprezentował nowe muzyczne oblicze, tym razem w stylistyce tanecznej muzyki elektronicznej, na singlu "Poczuj to". Ze względów prawnych, spowodowanych przenoszeniem części katalogu EMI do koncernu Universal Music Polska - tym samym nowego wydawcy grupy, singla firmuje nazwisko samego Kupichy. Zespół szybko zdementował związane z tym faktem plotki, o jego rzekomym rozpadzie i zapowiedział wydanie nowego albumu[53]. Kupicha za pośrednictwem oficjalnej informacji prasowej poinformował, że utwór ten stanowi początek kolejnego etapu w karierze Feel i chce aby jego twórczość wzbudzała emocje, a nawet kontrowersje. Dodał, że zespół nie obawia się eksperymentów i nie ogranicza się do jednego nurtu muzycznego[54][55].

W czerwcu 2014, już w barwach nowej wytwórni płytowej Warner Music Poland, premierę miał wyłącznie radiowy singiel zespołu, "Taki twój los". Stanowił on powrót do poprzedniego, poprockowego brzmienia. W tym samym miesiącu na festiwalu piosenki w Opolu Feel uhonorowano Superjedynką w kategorii SuperShow. We wrześniu grupa zaprezentowała piosenkę "Lepiej być podobnym do nikogo", nagraną do komedii "Wkręceni 2". Wśród autorów utworu znalazła się wokalistka Ania Dąbrowska. Kupicha zapowiedział wówczas kontynuację pracy z artystami z innych stylistyk muzycznych[56]. W grudniu 2013 i 2014 roku Feel wystąpił podczas plenerowych koncertów sylwestrowych telewizji TVN w Krakowie.

W marcu 2015 premierę miał czwarty singiel zapowiadający czwarty album, "Twoje włosy rozwiał wiatr"[57].

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Piotr Kupicha w Rudzie Śląskiej
Współpracownicy

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Feel.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Fryderyki
Rok Kategoria Nota
2008 Nowa Twarz Fonografii Wygrana[58]
Album Roku Pop (Feel) Nominacja[58]
Grupa Roku Nominacja[58]
Wokalista Roku (Piotr Kupicha) Nominacja[58]
Piosenka Roku ("A gdy jest już ciemno") Nominacja[58]
2009 Grupa Roku Nominacja[59]
Wokalista Roku (Piotr Kupicha) Nominacja[59]
Piosenka Roku ("Jak anioła głos") Nominacja[59]
Rok Ceremonia Kategoria Nota
2007 Przebojem na antenę Polskiego Radia
Białystok finał w Hajnówce
Najlepszy zespół II Miejsce[60]
Sopot Festival Słowik Publiczności Wygrana[61]
Bursztynowy Słowik Wygrana[61]
Złote Dzioby 2007 Odkrycie Roku Wygrana[62]
2008 Telekamery TeleTygodnia 2008 Muzyka Wygrana[63]
Bravoora 2007 Artysta Roku Wygrana[64]
Zespół – Rock II miejsce[64]
Świry 2008 Świr muzyczny Nominacja[65]
Eska Music Awards 2008 Zespół Roku Polska Wygrana[66]
Hit Roku Polska Wygrana[66]
Album Roku Polska Wygrana[66]
Video Roku ESKA.pl Wygrana[66]
Artysta Roku Polska Nominacja
Mikrofony Popcornu 2008 Zespół Roku Polska Wygrana[67]
Przebój Roku Polska Wygrana
Artysta Roku Polska II miejsce
Superjedynki Płyta roku Wygrana[68]
Zespół roku Wygrana[68]
Super występ Wygrana[68]
Debiut roku (fonograficzny) II miejsce
Przebój roku II miejsce
TOPtrendy 2008 TOP II miejsce[69]
Viva Comet 2008 Artysta Roku – Piotr Kupicha Nominacja
Zespół Roku Wygrana
Charts Award Nominacja[70]
Dzwonek roku Nominacja[70]
Muzodajnia Wygrana
MTV Europe Music Awards Najlepszy polski wykonawca Wygrana[71]
Plebiscyt Party Odkrycie roku Wygrana[72]
Przebój roku Wygrana[72]
Gwiazda estrady Wygrana[72]
Złote Dzioby Radia Wawa 2008 Przebój roku Wygrana[73]
Wokalista roku – Piotr Kupicha Wygrana[73]
Teledysk roku Nominacja
2009 Telekamery Tele Tygodnia 2009 Muzyka Wygrana[74]
2012 VIVA Comet 2012 Zespół roku Nominacja[75]
2014 Superjedynki SuperShow Wygrana[76]

Przypisy

 1. Feel. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-06-02].
 2. Feel. muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-06-02].
 3. a b c d Feel - biografia. muzyka.wp.pl. [dostęp 2009-05-29].
 4. a b 2007-06-01: Losy naszej kapeli w rękach słuchaczy, widzów i internautów. katowice.naszemiasto.pl. [dostęp 2009-05-29].
 5. Super Express, KI: Jak powstał hit Sopot Festival 2007. muzyka.onet.pl, 2007-09-05. [dostęp 2009-05-29].
 6. KI: Feel triumfuje na Sopot Festival 2007. muzyka.onet.pl, 2007-09-01. [dostęp 2009-05-29].
 7. Dziennik Bałtycki, KI: Czy zwycięzcy Sopot Festival 2007 popełnili plagiat?. muzyka.onet.pl, 2007-09-05. [dostęp 2009-05-29].
 8. Gazeta Wyborcza, TD: Zespół Feel nie popełnił plagiatu. muzyka.onet.pl, 2007-09-12. [dostęp 2009-05-29].
 9. ZPAV, KI: Jest już jasne - Feel wygrywa. muzyka.onet.pl, 2007-11-03. [dostęp 2009-05-29].
 10. EMI Music Poland, MS: Minirecital zespołu Feel w Warszawie. muzyka.onet.pl, 2007-11-25. [dostęp 2009-05-29].
 11. Zwycięzcy Sopotu czekają. muzyka.interia.pl, 2007-10-15. [dostęp 2009-05-29].
 12. TD: "Złote Dzioby" rozdane. muzyka.onet.pl, 2007-11-16. [dostęp 2009-05-29].
 13. EMI Music Poland, KI: Platynowy debiut Feel. muzyka.onet.pl, 2007-11-22. [dostęp 2009-05-29].
 14. PAP, KI: Telekamery 2008: Feel pokonał Dodę. muzyka.onet.pl, 2008-02-05. [dostęp 2009-05-29].
 15. LP: Feel razem Timbalandem i Rihanną. muzyka.onet.pl, 2008-02-08. [dostęp 2009-05-29].
 16. 2008-03-25: Feel w Chicago. faktychicago.com. [dostęp 2009-05-29].
 17. ID: Fryderyki 2008: triumf Nosowskiej. muzyka.onet.pl, 2008-04-07. [dostęp 2009-05-29].
 18. Łukasz Szewczyk: Eska Music Awards 2008 rozdane - Feel hitem roku. media2.pl, 2008-04-25. [dostęp 2009-05-29].
 19. PG: 10 dni potrwają Juwenalia Warszawskie. muzyka.onet.pl, 2008-04-14. [dostęp 2009-05-29].
 20. MS: Tylko w Onet.pl: zobacz nowy teledysk Feel. muzyka.onet.pl, 2008-04-16. [dostęp 2009-05-29].
 21. EMI Music Poland, PG: 100 tys. sprzedanych płyt Feel. muzyka.onet.pl, 2008-04-23. [dostęp 2009-05-29].
 22. PAP, KI: Superjedynki dla Feel, Dody i Natalii Lesz. muzyka.onet.pl, 2008-06-16. [dostęp 2009-05-29].
 23. a b KI: Feel namawia, by być lepszym. muzyka.onet.pl, 2008-06-17. [dostęp 2009-05-29].
 24. KI: Feel wraca do Opery Leśnej. muzyka.onet.pl, 2008-07-13. [dostęp 2009-05-29].
 25. EMI Music Poland, MS: Odświeżony Feel nadejdzie 22 sierpnia. muzyka.onet.pl, 2008-06-28. [dostęp 2009-05-29].
 26. Megafon.pl, TD: 150 tysięcy fanów Feel. muzyka.onet.pl, 2008-07-26. [dostęp 2009-05-29].
 27. PAP, KI: Feel, Zakopower, Dżem dla ofiar trąby powietrznej. muzyka.onet.pl, 2008-09-18. [dostęp 2009-05-29].
 28. TD: Tylko w Onet.pl: Feel - "W odpowiedzi na Twój list". muzyka.onet.pl, 2008-10-01. [dostęp 2009-05-29].
 29. LP: Feel okrzyknięty najlepszym polskim wykonawcą wg widzów MTV. muzyka.onet.pl, 2003-10-16. [dostęp 2009-05-29].
 30. a b Paweł Kasa. Brutalna rzeczywistość sceny muzycznej. „Trendy - Art of Living”, s. 32-36, 2011-03-30. Warszawa. 
 31. KI: Feel nagrał hymn "Pocztówki do Świętego Mikołaja 2008". muzyka.onet.pl, 2008-10-20. [dostęp 2009-05-30].
 32. KP: Rozdano Złote Dzioby 2008: Feel pokonał Dodę. muzyka.onet.pl, 2008-11-11. [dostęp 2009-05-30].
 33. PAP, PG: Sylwester pod gwiazdami w Warszawie. muzyka.onet.pl, 2008-12-31. [dostęp 2009-05-30].
 34. PAP, KL: Feel nagrodzony Telekamerą TeleTygodnia. muzyka.onet.pl, 2009-02-03. [dostęp 2009-05-30].
 35. TD: ESKA Music Awards 2009: Edyta Górniak z "Hitem roku". muzyka.onet.pl, 2009-04-25. [dostęp 2009-05-30].
 36. 2009-02-08: Feel ponownie w Chicago. faktychicago.com. [dostęp 2009-05-30].
 37. Feel - "Pokaż Mi Niebo". eska.pl. [dostęp 2009-05-30].
 38. Megafon.pl, MG: Feel nagrał utwór z synem Ryszarda Riedla. muzyka.onet.pl, 2009-05-28. [dostęp 2009-05-30].
 39. MG: Feel: złota płyta w kilka godzin. muzyka.onet.pl, 2009-06-09. [dostęp 2009-06-13].
 40. Feel kręcił teledysk w katowickim Nikiszowcu. katowice.naszemiasto.pl, 2009-04-10. [dostęp 2009-06-13].
 41. PG: Piotr Kupicha w teledysku zakochany w tancerce. muzyka.onet.pl, 2009-05-21. [dostęp 2009-05-30].
 42. Feel nagrał piosenkę promującą film Pazury "Weekend". se.pl, 2011-12-10. [dostęp 2011-12-10].
 43. Feel nagrał piosenkę do serialu. Posłuchaj!. muzyka.interia.pl, 2011-02-04. [dostęp 2011-02-04].
 44. Kupicha wyrusza na bitwę z Gwiazdami!. Bitwa na Głosy, 2011-01-18. [dostęp 2011-05-08].
 45. a b Złoty Feel na dobrej drodze. muzyka.interia.pl, 2011-11-16. [dostęp 2011-11-16].
 46. Cały świat Feel. muzyka.interia.pl, 2011-08-01. [dostęp 2011-08-01].
 47. Tak wyglądają szczęściarze. teletydzien.pl, 2012-01-17. [dostęp 2012-01-17].
 48. W środę finał w Warszawie. feel.net.pl, 2012-04-28. [dostęp 2012-04-28].
 49. Wyjątkowa książeczka z bajkami. feel.net.pl, 2012-02-06. [dostęp 2012-02-06].
 50. Piotrek gwiazdą dobroczynności. feel.net.pl, 2012-02-19. [dostęp 2012-02-19].
 51. Detroit i Chicago. feel.net.pl, 2012-02-28. [dostęp 2012-02-28].
 52. Radiowa premiera "Jeszcze się spotkamy". feel.net.pl, 2012-05-18. [dostęp 2012-05-18].
 53. Piotr Kupicha - Poczuj to. onet.pl, 2013-04-17. [dostęp 2013-04-17].
 54. Feel gra... elektronikę! Posłuchaj nowego singla. gadu-gadu.pl. [dostęp 2013-03-25].
 55. Feel: Poczuj to!. muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-25].
 56. Feel "Lepiej być podobnym do nikogo". muzyka.interia.pl, 2014-10-20. [dostęp 2014-10-20].
 57. 10 lat Feel: Nie wolno się poddawać. muzyka.interia.pl, 2015-04-16. [dostęp 2015-04-16].
 58. a b c d e http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2008 Fryderyki 2008
 59. a b c ika , man: Rozrywkowe Fryderyki 2009. rp.pl, 2009-04-20. [dostęp 2009-05-30].
 60. Studio Lato Radia Białystok w Hajnówce. www.radio.bialystok.pl. [dostęp 2009-07-05].
 61. a b Zespół Feel zwycięzcą konkursu Sopot Festival 2007. wiadomosci.wp.pl. [dostęp 2009-06-02].
 62. Złote Dzioby dla Feel'a i Markowskiej. www.emimusic.pl. [dostęp 2009-06-02].
 63. Laureaci Telekamer Tele Tygodnia 2008. www.telekamery.pl. [dostęp 2009-06-02].
 64. a b BRAVOORA 2007: Wybraliście swoich ulubieńców! Sprawdźcie, kto rządzi w dorocznym plebiscycie BRAVO.. „BRAVO”. Nr 6/2008. Robert Swaczyński. Wydawnictwo Bauer. ISSN 1230-8692 . 
 65. Lista nominacji 2008. www.swirlandia.pl. [dostęp 2009-06-02].
 66. a b c d Feel triumfuje na Eska Music Awards 2008. www.wirtualnemedia.pl. [dostęp 2009-06-02].
 67. MIKROFONY POPCORNU 2008 Pewniacy, powroty i debiutanci. www.popcorn.pl. [dostęp 2009-06-02].
 68. a b c Superjedynki 2008: Feel. www.nto.pl. [dostęp 2009-06-02].
 69. Raz, Dwa, Trzy zwycięzcą TOP Trendy 2008!. www.muzoteka.pl. [dostęp 2009-06-02].
 70. a b t.A.T.u. gościem specjalnym Viva Comet 2008. muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-06-02].
 71. MTV Europe Music Awards 2008 rozdane. media2.pl. [dostęp 2009-06-02].
 72. a b c Feel 3 Gwiazdą Party! Skany! Szansa na sukces !. dziecko.onet.pl. [dostęp 2009-06-02].
 73. a b Szewczyk Łukasz: Złote Dzioby Radia WAWA 2008 rozdane. media2.pl. [dostęp 2009-06-02].
 74. Laureaci Telekamer Tele Tygodnia 2009. www.telekamery.pl. [dostęp 2009-06-02].
 75. VIVA Comet 2012 Nominowani. comet.viva-tv.pl. [dostęp 2012-02-02].
 76. url=http://www.24opole.pl/14913,Feel_nagrodzony_za_SuperShow,wiadomosc.html Feel nagrodzony za super show

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]