Feel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Feel
Feel 22 stycznia 2008 r. 049.jpg
Od lewej: Michał Opaliński, Łukasz Kożuch, Piotr Kupicha
Rok założenia 2005
Pochodzenie Polska Katowice
(dzielnica Piotrowice)
Gatunek pop[1][2]
Wytwórnia płytowa Warner Music Poland
Powiązania Sami
Obecni członkowie
Piotr Kupicha
Łukasz Kożuch
Michał Nowak
Michał Opaliński
Strona internetowa

Feel – polski zespół popowy założony w Katowicach w 2005 roku przez wokalistę Piotra Kupichę. Grupę uzupełniają klawiszowiec Łukasz Kożuch, basista Michał Nowak oraz perkusista Michał Opaliński.

Feel zdobył wiele nagród muzycznych, w tym Fryderyki, Telekamery oraz Superjedynki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

2005-2006: Początki[edytuj | edytuj kod]

Zespół założony został w maju 2005 roku przez Piotra Kupichę dwa lata po odejściu z grupy Sami. Początkowo, pod nazwą Q2 tworzył duet wraz z basistą Michałem Nowakiem[3]. Skład zespołu uzupełnili Łukasz Kożuch oraz Michał Opaliński zmieniając szyld kolejno na Q3, Q4 oraz Kupicha Band[3]. Zespół nagrywał piosenki, jednak nie wydał żadnego singla i albumu.

2007-2009: Feel[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Feel (album).

Pod koniec maja 2007 w katowickim klubie Dekadencja grupa nakręciła teledysk do pierwszego singla "A gdy jest już ciemno". Gościnnie wystąpiła w nim tancerka Aneta Piotrowska, znana z programu TVN Taniec z gwiazdami[4]. W czerwcu ogłoszono, iż zespół znalazł się w czołowej dziesiątce polskich wykonawców walczących na Sopot Festival[4].

Singiel "A gdy jest już ciemno" trafił do radiostacji w sierpniu. Piotr Kupicha, autor, tak wypowiedział się na temat powstania utworu:

Quote-alpha.png
Pomyślałem o dwóch osobach siedzących w barze, które mają problem, żeby do siebie podejść, porozmawiać, a może nawet bliżej się poznać. Dobrze jest usiąść w dużym pokoju czy kuchni, przymrużyć oczy i pomarzyć. Tak powstała ta piosenka[5].

W sierpniu 2007 roku wzięli udział w konkursie Przebojem na Antenę, jako reprezentanci Polskiego Radia Katowice, który odbywał się corocznie w Hajnówce. Wystąpili z piosenką "A gdy jest już ciemno", dzięki której zajęli drugie miejsce i otrzymali nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego.

Dzięki niemu podczas 44. Sopot Festival grupa została nagrodzona Bursztynowym Słowikiem oraz Słowikiem Publiczności otrzymując 52 procent głosów[6]. Niecały tydzień później Dziennik Bałtycki poinformował, iż utwór może być plagiatem kompozycji Carly Simon, "Coming Around Again"[7], jednak ekspertyza zamówiona przez biuro Sopot Festivalu wykazała, że podobieństwo jest przypadkowe[8].

Piotr Kupicha

Pierwszy album Feel ukazał się 26 października osiągając tego samego dnia status złotej płyty oraz debiutując na pierwszym miejscu listy OLiS[3][9]. W dniu premiery w warszawskim Traffic Clubie zorganizowano także spotkanie z zespołem, podczas którego odbył się krótki występ[10]. Pod koniec października premierę miał również drugi singiel z płyty, "No pokaż na co cię stać"[11].

W listopadzie w Sali Kongresowej Radio WAWA wręczyło Polskie Nagrody Muzyczne i Kulturalne Złote Dzioby. Wśród nagrodzonych znalazł się także Feel, otrzymując z rąk Elżbiety Zapendowskiej statuetkę w kategorii: Odkrycie Roku[12][3]. 22 listopada ogłoszono sprzedaż albumu w nakładzie 30 tysięcy i status platynowej płyty[13].

4 lutego 2008 odbyła się ceremonia rozdania Telekamer, podczas której grupa została zwycięzcą w kategorii: Muzyka, zdobywając ponad dwa razy więcej głosów niż druga w tej kategorii Doda[14]. Pod koniec lutego nakładem Universal Music Group ukazała się składanka Hity numer jeden! na której, oprócz zagranicznych przebojów, znalazł się pierwszy singiel grupy, "A gdy jest już ciemno"[15]. 27 marca Feel wystąpił dla amerykańskiej Polonii w Copernicus Center w Chicago[16].

Feel podczas Eska Music Awards 2008

7 kwietnia w Fabryce Trzciny grupa została wyróżniona Nagrodą Muzyczną Fryderyk w kategorii: Nowa Twarz Fonografii. Zespół był także nominowany w kategoriach: Album Roku Pop (za album Feel), Grupa Roku, Wokalista Roku, a także Piosenka Roku ("A gdy już jest ciemno")[17]. Pod koniec kwietnia zespół wzbogacił się o cztery nagrody Eska Music Awards, zwyciężając w kategoriach: Zespół Roku Polska, Album Roku Polska (Feel), Hit Roku Polska ("A gdy jest już ciemno") oraz Video Roku Eska.pl ("Pokaż na co Cię stać")[18].

10 maja grupa wystąpiła w ramach Juwenaliów Warszawskich na III Dniu Europejskim Wyższej Szkoły Ekonomicznej Alamer[19]. W kwietniu ukazał się teledysk do trzeciego singla, "Jak anioła głos"[20]. W tym samym miesiącu wytwórnia EMI poinformowała, że sprzedaż albumu Feel przekroczyła 100 tysięcy sztuk będąc 12 razy na pierwszym miejscu listy OLiS[21].

14 czerwca, podczas XLV Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zespół otrzymał trzy Superjedynki: jako Zespół Roku, za Płytę Roku (Feel) oraz za Superwystęp podczas festiwalowego koncertu[22]. Kilka dni później, 18 czerwca, w Radiu Zet premierę miał utwór "Pokonaj siebie", wykonany wraz z Iwoną Węgrowską[23]. Autorką tekstu i muzyki była wokalistka Patrycja Kosiarkiewicz[23]. 15 lipca Feel ponownie gościł w Operze Leśnej na Sopot Festival dając krótki recital[24].

22 sierpnia wydana została reedycja albumu Feel, zawierająca dodatkowo singiel "Pokonaj siebie", teledyski zespołu oraz niepublikowane materiały wideo[25]. Miesiąc wcześniej debiutancki album przekroczył nakład 150 tysięcy sztuk, zyskując status diamentowej płyty[26]. We wrześniu grupa wzięła udział w charytatywnym koncercie "Budujemy nadzieję" na rzecz poszkodowanych przez trąbę powietrzną. Koncert zorganizowany został w katowickim Spodku, gdzie oprócz zespołu wystąpili także Zakopower, De Mono, Golec uOrkiestra i Dżem[27].

W październiku ukazał się teledysk do piątego singla, "W odpowiedzi na Twój list"[28]. W tym samym miesiącu głosami widzów stacji MTV zespół zdobył tytuł Najlepszy Polski Wykonawca, kandydując tym samym do tytułu Najlepszy Europejski Wykonawca na MTV Europe Music Awards[29]. Łączny nakład debiutanckiego albumu Feel przekroczył 200 tysięcy egzemplarzy, co w pierwszej dekadzie XXI wieku udało się jeszcze jedynie zespołowi Ich Troje[30].

17 listopada ukazał się maxisingiel Pocztówka do św. Mikołaja 2, na który grupa nagrała piosenkę "Gdy Wigilia jest" wspólnie z Patrycją Kosiarkiewicz i z gościnnym udziałem dziennikarzy radiostacji RMF FM[31].

W listopadzie zespół po raz kolejny triumfował na rozdaniu nagród Złote Dzioby, zdobywając statuetki w kategorii: Wokalista Roku dla Piotra Kupichy oraz Przebój Roku za piosenkę "Jak anioła głos"[32]. Na koniec 2008 roku zespół wystąpił w Warszawie na plenerowym koncercie sylwestrowym telewizji Polsat "Sylwestrowa Moc Przebojów"[33].

W lutym 2009 roku zespół uzyskał kolejne trzy nominacje do nagrody Fryderyki, w kategoriach: Grupa Roku, Wokalista Roku oraz Piosenka Roku ("Jak anioła głos"). W tym samym miesiącu po raz drugi otrzymał Telekamerę w kategorii: Muzyka[34], a w kwietniu, na Eska Music Awards, ponownie zwyciężył w kategorii: Zespół Roku Polska[35]. W międzyczasie grupa koncertowała w Stanach Zjednoczonych występując w Chicago czy Nowym Jorku[36].

2009-2010: Feel 2[edytuj | edytuj kod]

Feel podczas koncertu w Roseland Ballroom w Nowym Jorku w lutym 2009
 Osobny artykuł: Feel 2.

27 marca 2009 na antenie Radia Eska odbyła się premiera singla, "Pokaż mi niebo", będącego zwiastunem nowej płyty Feel 2, która trafiła na rynek 8 czerwca[37] i zadebiutowała na 1. miejscu listy OLiS. Album zawierał 10 utworów oraz 2 bonusy instrumentalne. Ponadto utwór "Tylko powiedz czego chcesz" nagrany został w duecie z Sebastianem Riedlem[38]. W dniu premiery album zdobył status złotej płyty, osiągając wówczas nakład ponad 17 tysięcy egzemplarzy[39].

W kwietniu ukazał się teledysk do "Pokaż mi niebo", w którym gościnnie wystąpił Andrzej Grabowski, nakręcony w katowickim Nikiszowcu[40]. Klip do następnego singla, "No kochaj mnie", powstał w maju na planie serialu obyczajowego TVP, Tancerze[41].

Pod koniec 2009 roku grupa nawiązała menedżerską współpracę z Dariuszem Krupą, byłym menedżerem Edyty Górniak i wydała nowy singiel "Urodziny". W maju 2010 ukazał się ostatni singiel z płyty, "Jeśli czegoś pragniesz". Ostatecznie album ten osiągnął jedynie platynowy nakład 30 tysięcy egzemplarzy[30].

2010-2012: Feel 3[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Feel 3.

W grudniu 2010 zespół zaprezentował utwór "Weekend", promujący komedię pod tym samym tytułem[42], a w lutym 2011 piosenkę przewodnią "Więcej jeśli się da" do serialu komediowego TVP, Rodzinka.pl[43].

Od marca do kwietnia 2011 Piotr Kupicha brał udział w show "Bitwa na głosy", szukającym nowych talentów muzycznych. Zaproszeni artyści kompletowali w miejscu swojego pochodzenia własne zespoły złożone z 16 wokalistów. Kupicha przesłuchania do swojego składu przeprowadził jeszcze w styczniu[44]. Chór Kupichy zwyciężył program, po czym razem nagrali piosenkę "Zwycięstwa smak". Wszystkie te trzy nagrania trafiły później na trzeci albumu grupy, Feel 3[45].

W lipcu Feel zaprezentował singla, bezpośrednio promującego ten album, balladę "Cały ten świat". Teledysk, podobnie jak pierwszy, zrealizowano w rodzinnych Katowicach[46]. Album trafił na rynek dopiero 18 października, osiągając status złotej płyty po miesiącu sprzedaży i debiutując na 13. miejscu listy OLiS. W listopadzie na listy przebojów trafił następny singiel, "Jak nie to nie"[47].

W styczniu 2012 premierę miała kolejna piosenka przewodnia Feel do serialu komediowego TVP, Ja to mam szczęście, pod tym samym tytułem[48]. W tym samym miesiącu rozpoczęto promocję kolejnego singla z płyty Feel 3, "Zwycięstwa smak", który w kwietniu znalazł się w TOP 10 konkursu na oficjalny hit reprezentacji Polski na EURO 2012 "Hit Biało-Czerwonych"[49].

W lutym ukazała się książeczka z płytą "Opowieści z Krainy Pięknych Snów" z bajkami, którą we współpracy z Fundacją dziennika "Fakt", Kupicha nagrywał z innymi gwiazdami show-biznesu, jak Katarzyna Pakosińska, Ania Świątczak czy Agnieszka Popielewicz. Wydawnictwo to było dostępne ekskluzywnie w sieci sklepów Biedronka, tylko przez dwa tygodnie[50]. W tym samym miesiącu wokalista został laureatem plebiscytu "Gwiazdy Dobroczynności" tygodnika "Newsweek", w kategorii: Darczyńca Organizacji Społecznej[51]. W lutym zespół Feel wyruszył ponadto na serię koncertów w Stanach Zjednoczonych[52].

W maju Piotr Kupicha zaprezentował kolejną premierową piosenkę, duet z Marcinem Kindla "Jeszcze się spotkamy". Utwór specjalnie przygotowano na konkurs premier festiwalu piosenki w Opolu[53].

2013-2015: Czwarty album[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2013 zespół zaprezentował nowe muzyczne oblicze, tym razem w stylistyce tanecznej muzyki elektronicznej, na singlu "Poczuj to". Ze względów prawnych, spowodowanych przenoszeniem części katalogu EMI do koncernu Universal Music Polska - tym samym nowego wydawcy grupy, singla firmuje nazwisko samego Kupichy. Zespół szybko zdementował związane z tym faktem plotki, o jego rzekomym rozpadzie i zapowiedział wydanie nowego albumu[54].

Piotr Kupicha za pośrednictwem oficjalnej informacji prasowej poinformował:

Quote-alpha.png
Ten numer to początek kolejnego etapu w naszej karierze. Chcemy, by nasza twórczość wzbudzała emocje, a nawet kontrowersje. Nie boimy się eksperymentów i chcemy się rozwijać. Utwór "Poczuj to" pokazuje, że nie zamykamy się na jeden nurt. Nawiązujemy również do tego co dzieje się na świecie. Tam zespoły gitarowe i rockowe wzbogacają swoje kompozycje elektronicznymi brzmieniami i dzięki temu sięgają po nowe środki wyrazu. My też mamy jeszcze wiele do powiedzenia, jeśli chodzi o proponowaną przez nas muzykę[55][56].

W czerwcu 2014, już w barwach nowej wytwórni płytowej Warner Music Poland, premierę miał wyłącznie radiowy singiel zespołu, "Taki twój los". Stanowił on powrót do poprzedniego, poprockowego brzmienia. W tym samym miesiącu na festiwalu piosenki w Opolu Feel uhonorowano Superjedynką za całokształt działalności. We wrześniu grupa zaprezentowała piosenkę "Lepiej być podobnym do nikogo", nagraną do komedii "Wkręceni 2". Wśród autorów utworu znalazła się wokalistka Ania Dąbrowska. Kupicha zapowiedział wówczas kontynuację pracy z artystami z innych stylistyk muzycznych[57]. W grudniu 2013 i 2014 roku Feel wystąpił podczas plenerowych koncertów sylwestrowych telewizji TVN w Krakowie.

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Piotr Kupicha w Rudzie Śląskiej
Współpracownicy

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Feel.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Fryderyki
Rok Kategoria Nota
2008 Nowa Twarz Fonografii Wygrana[59]
Album Roku Pop (Feel) Nominacja[60]
Grupa Roku Nominacja[61]
Wokalista Roku (Piotr Kupicha) Nominacja[62]
Piosenka Roku ("A gdy jest już ciemno") Nominacja[63]
2009 Grupa Roku Nominacja[64]
Wokalista Roku (Piotr Kupicha) Nominacja[64]
Piosenka Roku ("Jak anioła głos") Nominacja[64]
Rok Ceremonia Kategoria Nota
2007 Przebojem na antenę Polskiego Radia
Białystok finał w Hajnówce
Najlepszy zespół II Miejsce[65]
Sopot Festival Słowik Publiczności Wygrana[66]
Bursztynowy Słowik Wygrana[66]
Złote Dzioby 2007 Odkrycie Roku Wygrana[67]
2008 Telekamery TeleTygodnia 2008 Muzyka Wygrana[68]
Bravoora 2007 Artysta Roku Wygrana[69]
Zespół – Rock II miejsce[69]
Świry 2008 Świr muzyczny Nominacja[70]
Eska Music Awards 2008 Zespół Roku Polska Wygrana[71]
Hit Roku Polska Wygrana[71]
Album Roku Polska Wygrana[71]
Video Roku ESKA.pl Wygrana[71]
Artysta Roku Polska Nominacja
Mikrofony Popcornu 2008 Zespół Roku Polska Wygrana[72]
Przebój Roku Polska Wygrana
Artysta Roku Polska II miejsce
Superjedynki Płyta roku Wygrana[73]
Zespół roku Wygrana[73]
Super występ Wygrana[73]
Debiut roku (fonograficzny) II miejsce
Przebój roku II miejsce
TOPtrendy 2008 TOP II miejsce[74]
Viva Comet 2008 Artysta Roku – Piotr Kupicha Nominacja
Zespół Roku Wygrana
Charts Award Nominacja[75]
Dzwonek roku Nominacja[75]
Muzodajnia Wygrana
MTV Europe Music Awards Najlepszy polski wykonawca Wygrana[76]
Plebiscyt Party Odkrycie roku Wygrana[77]
Przebój roku Wygrana[77]
Gwiazda estrady Wygrana[77]
Złote Dzioby Radia Wawa 2008 Przebój roku Wygrana[78]
Wokalista roku – Piotr Kupicha Wygrana[78]
Teledysk roku Nominacja
2009 Telekamery Tele Tygodnia 2009 Muzyka Wygrana[79]
2012 VIVA Comet 2012 Zespół roku Nominacja[80]
2014 Superjedynki SuperShow Wygrana[81]

Przypisy

 1. Feel (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-06-02].
 2. Feel (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-06-02].
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Feel - biografia (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2009-05-29].
 4. 4,0 4,1 2007-06-01: Losy naszej kapeli w rękach słuchaczy, widzów i internautów (pol.). katowice.naszemiasto.pl. [dostęp 2009-05-29].
 5. Super Express, KI: Jak powstał hit Sopot Festival 2007 (pol.). muzyka.onet.pl, 2007-09-05. [dostęp 2009-05-29].
 6. KI: Feel triumfuje na Sopot Festival 2007 (pol.). muzyka.onet.pl, 2007-09-01. [dostęp 2009-05-29].
 7. Dziennik Bałtycki, KI: Czy zwycięzcy Sopot Festival 2007 popełnili plagiat? (pol.). muzyka.onet.pl, 2007-09-05. [dostęp 2009-05-29].
 8. Gazeta Wyborcza, TD: Zespół Feel nie popełnił plagiatu (pol.). muzyka.onet.pl, 2007-09-12. [dostęp 2009-05-29].
 9. ZPAV, KI: Jest już jasne - Feel wygrywa (pol.). muzyka.onet.pl, 2007-11-03. [dostęp 2009-05-29].
 10. EMI Music Poland, MS: Minirecital zespołu Feel w Warszawie (pol.). muzyka.onet.pl, 2007-11-25. [dostęp 2009-05-29].
 11. Zwycięzcy Sopotu czekają (pol.). muzyka.interia.pl, 2007-10-15. [dostęp 2009-05-29].
 12. TD: "Złote Dzioby" rozdane (pol.). muzyka.onet.pl, 2007-11-16. [dostęp 2009-05-29].
 13. EMI Music Poland, KI: Platynowy debiut Feel (pol.). muzyka.onet.pl, 2007-11-22. [dostęp 2009-05-29].
 14. PAP, KI: Telekamery 2008: Feel pokonał Dodę (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-02-05. [dostęp 2009-05-29].
 15. LP: Feel razem Timbalandem i Rihanną (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-02-08. [dostęp 2009-05-29].
 16. 2008-03-25: Feel w Chicago (pol.). faktychicago.com. [dostęp 2009-05-29].
 17. ID: Fryderyki 2008: triumf Nosowskiej (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-04-07. [dostęp 2009-05-29].
 18. Łukasz Szewczyk: Eska Music Awards 2008 rozdane - Feel hitem roku (pol.). media2.pl, 2008-04-25. [dostęp 2009-05-29].
 19. PG: 10 dni potrwają Juwenalia Warszawskie (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-04-14. [dostęp 2009-05-29].
 20. MS: Tylko w Onet.pl: zobacz nowy teledysk Feel (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-04-16. [dostęp 2009-05-29].
 21. EMI Music Poland, PG: 100 tys. sprzedanych płyt Feel (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-04-23. [dostęp 2009-05-29].
 22. PAP, KI: Superjedynki dla Feel, Dody i Natalii Lesz (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-06-16. [dostęp 2009-05-29].
 23. 23,0 23,1 KI: Feel namawia, by być lepszym (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-06-17. [dostęp 2009-05-29].
 24. KI: Feel wraca do Opery Leśnej (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-07-13. [dostęp 2009-05-29].
 25. EMI Music Poland, MS: Odświeżony Feel nadejdzie 22 sierpnia (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-06-28. [dostęp 2009-05-29].
 26. Megafon.pl, TD: 150 tysięcy fanów Feel (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-07-26. [dostęp 2009-05-29].
 27. PAP, KI: Feel, Zakopower, Dżem dla ofiar trąby powietrznej (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-09-18. [dostęp 2009-05-29].
 28. TD: Tylko w Onet.pl: Feel - "W odpowiedzi na Twój list" (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-10-01. [dostęp 2009-05-29].
 29. LP: Feel okrzyknięty najlepszym polskim wykonawcą wg widzów MTV (pol.). muzyka.onet.pl, 2003-10-16. [dostęp 2009-05-29].
 30. 30,0 30,1 Paweł Kasa. Brutalna rzeczywistość sceny muzycznej. „Trendy - Art of Living”, s. 32-36, 2011-03-30. Warszawa. 
 31. KI: Feel nagrał hymn "Pocztówki do Świętego Mikołaja 2008" (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-10-20. [dostęp 2009-05-30].
 32. KP: Rozdano Złote Dzioby 2008: Feel pokonał Dodę (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-11-11. [dostęp 2009-05-30].
 33. PAP, PG: Sylwester pod gwiazdami w Warszawie (pol.). muzyka.onet.pl, 2008-12-31. [dostęp 2009-05-30].
 34. PAP, KL: Feel nagrodzony Telekamerą TeleTygodnia (pol.). muzyka.onet.pl, 2009-02-03. [dostęp 2009-05-30].
 35. TD: ESKA Music Awards 2009: Edyta Górniak z "Hitem roku" (pol.). muzyka.onet.pl, 2009-04-25. [dostęp 2009-05-30].
 36. 2009-02-08: Feel ponownie w Chicago (pol.). faktychicago.com. [dostęp 2009-05-30].
 37. Feel - "Pokaż Mi Niebo" (pol.). eska.pl. [dostęp 2009-05-30].
 38. Megafon.pl, MG: Feel nagrał utwór z synem Ryszarda Riedla (pol.). muzyka.onet.pl, 2009-05-28. [dostęp 2009-05-30].
 39. MG: Feel: złota płyta w kilka godzin (pol.). muzyka.onet.pl, 2009-06-09. [dostęp 2009-06-13].
 40. Feel kręcił teledysk w katowickim Nikiszowcu (pol.). katowice.naszemiasto.pl, 2009-04-10. [dostęp 2009-06-13].
 41. PG: Piotr Kupicha w teledysku zakochany w tancerce (pol.). muzyka.onet.pl, 2009-05-21. [dostęp 2009-05-30].
 42. Feel nagrał piosenkę promującą film Pazury "Weekend" (pol.). se.pl, 2011-12-10. [dostęp 2011-12-10].
 43. Feel nagrał piosenkę do serialu. Posłuchaj! (pol.). muzyka.interia.pl, 2011-02-04. [dostęp 2011-02-04].
 44. Kupicha wyrusza na bitwę z Gwiazdami! (pol.). Bitwa na Głosy, 2011-01-18. [dostęp 2011-05-08].
 45. Złoty Feel na dobrej drodze (pol.). muzyka.interia.pl, 2011-11-16. [dostęp 2011-11-16].
 46. Cały świat Feel (pol.). muzyka.interia.pl, 2011-08-01. [dostęp 2011-08-01].
 47. Złoty Feel na dobrej drodze (pol.). muzyka.interia.pl, 2011-11-16. [dostęp 2011-11-16].
 48. Tak wyglądają szczęściarze (pol.). teletydzien.pl, 2012-01-17. [dostęp 2012-01-17].
 49. W środę finał w Warszawie (pol.). feel.net.pl, 2012-04-28. [dostęp 2012-04-28].
 50. Wyjątkowa książeczka z bajkami (pol.). feel.net.pl, 2012-02-06. [dostęp 2012-02-06].
 51. Piotrek gwiazdą dobroczynności (pol.). feel.net.pl, 2012-02-19. [dostęp 2012-02-19].
 52. Detroit i Chicago (pol.). feel.net.pl, 2012-02-28. [dostęp 2012-02-28].
 53. Radiowa premiera "Jeszcze się spotkamy" (pol.). feel.net.pl, 2012-05-18. [dostęp 2012-05-18].
 54. Piotr Kupicha - Poczuj to (pol.). onet.pl, 2013-04-17. [dostęp 2013-04-17].
 55. Feel gra... elektronikę! Posłuchaj nowego singla (pol.). gadu-gadu.pl. [dostęp 2013-03-25].
 56. Feel: Poczuj to! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-25].
 57. Feel "Lepiej być podobnym do nikogo" (pol.). muzyka.interia.pl, 2014-10-20. [dostęp 2014-10-20].
 58. Odliczamy do premiery!!! (pol.). feel.net.pl. [dostęp 2011-10-18].
 59. http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2008 Fryderyki 2008
 60. http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2008 Fryderyki 2008
 61. http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2008 Fryderyki 2008
 62. http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2008 Fryderyki 2008
 63. http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2008 Fryderyki 2008
 64. 64,0 64,1 64,2 ika , man: Rozrywkowe Fryderyki 2009 (pol.). rp.pl, 2009-04-20. [dostęp 2009-05-30].
 65. Studio Lato Radia Białystok w Hajnówce (pol.). www.radio.bialystok.pl. [dostęp 2009-07-05].
 66. 66,0 66,1 Zespół Feel zwycięzcą konkursu Sopot Festival 2007 (pol.). wiadomosci.wp.pl. [dostęp 2009-06-02].
 67. Złote Dzioby dla Feel'a i Markowskiej (pol.). www.emimusic.pl. [dostęp 2009-06-02].
 68. Laureaci Telekamer Tele Tygodnia 2008 (pol.). www.telekamery.pl. [dostęp 2009-06-02].
 69. 69,0 69,1 BRAVOORA 2007: Wybraliście swoich ulubieńców! Sprawdźcie, kto rządzi w dorocznym plebiscycie BRAVO.. „BRAVO”. Nr 6/2008. Robert Swaczyński. Wydawnictwo Bauer. ISSN 1230-8692 (pol.). 
 70. Lista nominacji 2008 (pol.). www.swirlandia.pl. [dostęp 2009-06-02].
 71. 71,0 71,1 71,2 71,3 Feel triumfuje na Eska Music Awards 2008 (pol.). www.wirtualnemedia.pl. [dostęp 2009-06-02].
 72. MIKROFONY POPCORNU 2008 Pewniacy, powroty i debiutanci (pol.). www.popcorn.pl. [dostęp 2009-06-02].
 73. 73,0 73,1 73,2 Superjedynki 2008: Feel (pol.). www.nto.pl. [dostęp 2009-06-02].
 74. Raz, Dwa, Trzy zwycięzcą TOP Trendy 2008! (pol.). www.muzoteka.pl. [dostęp 2009-06-02].
 75. 75,0 75,1 t.A.T.u. gościem specjalnym Viva Comet 2008 (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-06-02].
 76. MTV Europe Music Awards 2008 rozdane (pol.). media2.pl. [dostęp 2009-06-02].
 77. 77,0 77,1 77,2 Feel 3 Gwiazdą Party! Skany! Szansa na sukces ! (pol.). dziecko.onet.pl. [dostęp 2009-06-02].
 78. 78,0 78,1 Szewczyk Łukasz: Złote Dzioby Radia WAWA 2008 rozdane (pol.). media2.pl. [dostęp 2009-06-02].
 79. Laureaci Telekamer Tele Tygodnia 2009 (pol.). www.telekamery.pl. [dostęp 2009-06-02].
 80. VIVA Comet 2012 Nominowani (pol.). comet.viva-tv.pl. [dostęp 2012-02-02].
 81. url=http://www.24opole.pl/14913,Feel_nagrodzony_za_SuperShow,wiadomosc.html Feel nagrodzony za super show

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]