Feksofenadyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Feksofenadyna
Enancjomery feksofenadyny
Enancjomery feksofenadyny
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C32H39NO4
Masa molowa 501,66 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 83799-24-0
PubChem 3348
DrugBank APRD00349

Feksofenadynaorganiczny związek chemiczny, wybiórczy antagonista receptorów histaminowych H1, zaliczany do II lub III generacji leków przeciwhistaminowych, aktywny metabolit terfenadyny, pozbawiony działania kardiotoksycznego[3] (podobnie jak inne leki przeciwhistaminowe II i III generacji, a w przeciwieństwie do antagonistów receptorów histaminowych I generacji).

Feksofenadynę stosuje się jako lek przeciwalergiczny. Osiąga ona maksymalne stężenie w osoczu w czasie 2,6 godziny, nie przekracza bariery krew-mózg, wiąże się tylko z białkami krwi i w niezmienionej postaci wydalana jest z kałem (80%) i moczem (12%). Tylko 5% leku ulega metabolizmowi, przy czym metabolizm wątrobowy jest minimalny (poniżej 1,5%) a jego wynikiem jest nieaktywny metabolit. Czas półtrwania leku wynosi od 11 do 15 godzin – zbliża to czas jego działania do wzorca idealnego, gdyż działanie blokujące receptory histaminowe utrzymuje się nawet wówczas, gdy stężenie leku w osoczu jest minimalne.

Preparaty[edytuj | edytuj kod]

Dostępny w postaci tabletek pod nazwami: Allegra, Fexofast, Fexogen, Telfast, Telfexo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Feksofenadyna (nr F9427) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Polski. [dostęp 2013-06-02]. (przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)
  2. Feksofenadyna (nr F9427) (ang.) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Stanów Zjednoczonych. [dostęp 2013-06-02]. (przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)
  3. Feksofenadyna (fexofenadine). W: Indeks leków [on-line]. Medycyna praktyczna dla lekarzy. [dostęp 2017-02-21].

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.