Feliks Jusupow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Feliks Jusupow z Iriną Aleksandrowną w 1913
Nagrobek ks. Jusupowa i jego żony na cmentarzu Sainte-Geneviève-des-Bois

Książę Feliks Feliksowicz Jusupow (ros. Фéликс Фéликсович Юсýпов) (ur. 23 marca 1887 w Sankt Petersburgu, zm. 27 września 1967 w Paryżu) był rosyjskim arystokratą, znanym z udziału w zabójstwie Rasputina.

Życiorys[edytuj]

Urodził się w bardzo bogatej rodzinie książęcej pochodzenia tatarskiego, która uważała się za potomków Mahometa. Rodzina Jusupowów dorobiła się majątku na handlu futrami i kopalniach. Majątek rodzinny był szacowany w 1917 r. na 600 mln USD. Książę znany był z barwnego życia towarzyskiego. Spędzał wiele czasu z cygańskimi orkiestrami, a nawet przebierał się w damskie ubrania. Według niektórych źródeł i ówczesnych plotek, książę Jusupow był homoseksualistą, a jednym z jego kochanków był wielki książę Dymitr Pawłowicz, kuzyn cara Mikołaja II. Tuż przed wybuchem I wojny światowej ożenił się z księżną Iriną Aleksandrowną, siostrzenicą cara. Mieli jedną córkę Irinę.

To właśnie w pałacu Jusupowa nad rzeką Mojka w Petersburgu dokonano zabójstwa Rasputina. Caryca domagała się natychmiastowej egzekucji księcia, lecz ten uniknął kary; został jedynie osadzony w areszcie domowym w swym majątku koło Petersburga. Wrócił jednak na krótko do Petersburga i zabrał część majątku, w tym biżuterię i obrazy Rembrandta. Potem wyjechał na Krym i w 1919 r. z żoną i córką na pokładzie brytyjskiego okrętu HMS Marlborough popłynął na Maltę. Stamtąd przez Włochy i Francję dotarli do Wielkiej Brytanii. W 1920 wrócili do Francji, gdzie spędzili resztę życia.

Na emigracji wydał swoje pamiętniki, w których opisał okoliczności zabójstwa Rasputina.

Książę zmarł w 1967 r. Został pochowany na rosyjskim cmentarzu w Sainte-Geneviève-des-Bois.

Linki zewnętrzne[edytuj]