Feliks Wierzbicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Feliks Paweł Wierzbicki, ang. Felix Paul Wierzbicki (ur. 1 stycznia 1815 w Czarniawcach[1], zm. 26 grudnia 1860 w San Francisco[2]) – polski lekarz, podróżnik, pisarz, autor pierwszego opisu Kalifornii w języku angielskim[3].

Życiorys[edytuj]

Urodził się w szlacheckiej rodzinie polskiej zamieszkałej w Czarniawcach na Wołyniu. W młodości chciał studiować medycynę jednak te plany pokrzyżował mu wybuch powstania listopadowego. Z zamiarem wzięcia w nim udziału porzucił szkołę i zaciągnął się do polskiej armii, biorąc udział między innymi w bitwie o Olszynkę Grochowską, w obronie Warszawy i w bitwie pod Ostrołęką. Po upadku powstania regiment, w którym walczył Wierzbicki wycofał się do Galicji i został internowany na trzy lata. Po zwolnieniu z austriackiego więzienia Wierzbicki w wieku dziewiętnastu lat wyemigrował do USA. Tam uzyskał wkrótce tytuł doktora medycyny, a praktykę lekarską otworzył w Providence w Rhode Island[4]. W 1846 roku zaciągnął się do amerykańskiej armii i wyjechał do Kalifornii w ekspedycji Jonathana D. Stevensona, biorąc udział w wojnie amerykańsko-meksykańskiej. Po jej zakończeniu osiadł w San Francisco, pisząc w 1849 roku książkę California as It Is[5]. Była to pierwsza książka w języku angielskim wydrukowana w Kalifornii[6]. Książka stanowi ważne dzieło ukazujące historię regionu, opisuje m.in. hiszpańskie rezydencje oraz plemiona tubylcze Indian amerykańskich. W polskim tłumaczeniu ukazała się ona pt. Opis Kalifornii pod względem geograficznym, statystycznym i geologicznym w 1850 roku[7].

Doktor Wierzbicki prowadził również działalność naukową, współpracował z czasopismem „California Journal of Medicine”, w którym między innymi publikował eseje o historii medycyny. Był jednym z założycieli The Medical Society of San Francisco (Towarzystwa Medycznego w San Francisco)[8].

Upamiętnienie[edytuj]

25 lutego 1996 roku na cmentarzu San Francisco National Cemetery odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia odnowionego pomnika na grobie Feliksa P. Wierzbickiego.

Przypisy

 1. Gillian-Olechno Huszcza, "Feliks Pawel Wierzbicki", "Polish American Studies", Vol. 42, No. 1, Spring, 1985. (ang.)
 2. Słownik biograficzny historii Polski, tom II (pod redakcją Janiny Chodery i Feliksa Kiryka), Wrocław-Warszawa-Kraków 2005, s. 1625.
 3. "California As I Saw It, First-Person Narratives of California's Early Years", 1849-1900. Volume 15. [database on-line] Washington, D.C.: Library of Congress, 1999
 4. Zarys dziejów polskiej emigracji w stanie Rhode Island. na stronie parafii Poryte (autor: Adam P. Obrycki)
 5. Felix Wierzbicki, California Guidebook, 1849
 6. Gillian Olechno-Huszcza, "Feliks Pawel Wierzbicke in California", Polish American Studies Vol. 42, No. 1, Spring, 1985
 7. "Opis Kalifornii pod względem jeograficznym, statystycznym i geologicznym" Kraków, J. Czecha, 1850
 8. Andrzej M. Salski "POLAK ZASLUZONY DLA KALIFORNII" - THE SUMMIT TIMES, TST, Vol. 4, No. 14-15/1996, ISSN 1090-0071 (ang.)

Bibliografia[edytuj]

 • Felix Wierzbicki, California Guidebook, 1849, pol. tłum. "Opis kalifornii pod względem Jeograficznym, statystycznym i geologicznym" Kraków, J. Czecha, 1850,
 • "California As I Saw It, First-Person Narratives of California's Early Years", 1849-1900. Volume 15. [database on-line] Washington, D.C.: Library of Congress, 1999.
 • Wierzbicki, Felix Paul. California As It Is and As It May Be. San Francisco: Grabhorn Press, 1933.
 • Gillian-Olechno Huszcza, "Feliks Pawel Wierzbicki", "Polish American Studies", Vol. 42, No. 1, Spring, 1985.

Linki zewnętrzne[edytuj]