Felipe Pérez Roque

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Felipe Pérez Roque
Felipe Pérez Roque (Havanna, Sep 2006).jpg
Data i miejsce urodzenia 28 marca 1965
Hawana
Kuba Minister Spraw Zagranicznych
Okres od maj 1999
do 2 marca 2009
Przynależność polityczna Komunistyczna Partia Kuby
Poprzednik Roberto Robaina
Następca Bruno Rodríguez Parrilla

Felipe Ramón Pérez Roque (ur. 28 marca 1965) – kubański polityk, minister spraw zagranicznych Kuby od maja 1999 do marca 2009. Jest najmłodszym członkiem kubańskiego gabinetu i jedynym urodzonym już po rewolucji kubańskiej z 1959.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Felipe Pérez Roque z zawodu jest inżynierem elektroniki, w 1988 ukończył studia techniczne. W przeszłości był liderem organizacji studenckich. Przed objęciem urzędu ministra, przez dekadę był szefem gabinetu Fidela Castro. Oprócz stanowiska ministra spraw zagranicznych, Pérez Roque od 1991 wchodzi także w skład Komietu Centralnego Komunistycznej Partii Kuby (Partido Comunista de Cuba) oraz od 1986 jest członkiem Rady Państwa.

Minister spraw zagranicznych[edytuj | edytuj kod]

Jako minister spraw zagranicznych, Felipe Pérez Roque sprzeciwiał się prymatowi USA w stosunkach międzynarodowych. Określał Kubę jako "państwo pod oblężeniem", co wedle jego słów miały potiwrdzać amerykańskie embarga nałożone na Kubę[1]. W czasie corocznych przemówień przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, krytykował posunięcia amerykańskiej administracji, postulując m.in. wycofanie sił amerykańskich z Iraku.[2]

Pérez Roque był również odpowiedzialny za pogłębienie stosunków gospodarczych, wojskowych i politycznych z krajami takimi jak Chińska Republika Ludowa i Białoruś oraz krajami sprzeciwiającymi się hegmonii USA, jak Wenezuela, Iran czy Korea Północna[3].

2 marca 2009 Felipe Pérez Roque został zdymisjonowany ze stanowiska szefa dyplomacji przez prezydenta Raúla Castro[4].

Prywatnie Pérez Roque jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]