Fembot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Głowa fembota w budowie
Japoński android Repliee Q1 na wystawie Expo 2005 w Aichi

Fembot (ang. złączenie female i robot) – odmiana robota humanoidalnego przypominająca wyglądem dojrzałą kobietę.

Budową zewnętrzną femboty różnią się od androidów, które zwykle posiadają męskie lub nieokreślone cechy anatomii.

Wystąpienia w fantastyce[edytuj | edytuj kod]

Prawdopodobnie pierwszy fembot, Olympia, wystąpił w gotyckim opowiadaniu E.T.A. Hoffmanna Der Sandmann (Piaskun) z 1817. Od tego czasu, kobiety-roboty często pojawiały się jako postaci drugoplanowe w literaturze, filmach, serialach (m.in. Alternatywy 4) oraz komiksach fantastyczno-naukowych – współcześnie między innymi w Bionic Woman: Agentka przyszłości, Metropolis, Żonach ze Stepford, serii filmów o Austinie Powersie, w Łowcy androidów, czy w kreskówkach Futurama. W wielu przypadkach, zwłaszcza w filmach i opowiadaniach zaliczanych do klasy B, służyły przede wszystkim jako sposób wprowadzenia niekonwencjonalnych elementów erotyki do narracji.

Istniejące femboty[edytuj | edytuj kod]

Prawdziwe roboty przypominające wyglądem kobiety były przedmiotem zainteresowania konstruktorów przynajmniej od okresu oświecenia. Konstrukcja włoskiego wynalazcy Gianello Torriano, mechaniczna dziewczynka grająca na lutni, jest do dziś wystawiana w Muzeum Sztuk Pięknych w Wiedniu. Współcześnie, chociaż roboty o kobiecych kształtach lub rysach są przedmiotem wielu projektów badawczych, w komercyjnej sprzedaży znajdują się tylko dające się zaliczyć do fembotów sterowane elektronicznie, realistyczne lalki erotyczne (m.in. CybOrgasMatrix, Mechadoll).

Nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Przez analogię do androida (z stgr. ἀνδρός androsmężczyzna, człowiek), innym proponowanym określeniem fembota jest gynoid (z stgr. γυνή gynēkobieta)