Feminizm w muzykologii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Feminizm w muzykologii. Przypływ zainteresowania tematyką kobiecą w muzykologii nastąpił w latach 1960. Za patrona tej zmiany uważany jest Theodor W. Adorno, a także Michel Foucault. Badając obecność kobiet w życiu muzycznym podkreślano, że zazwyczaj były one wykonawczyniami, słuchaczkami, mecenaskami czy też osobami w innych rolach – takich jednak, które pomijane są w podręcznikach do historii muzyki opisujących przede wszystkim najwybitniejsze dzieła – a te tworzyli mężczyźni.

Pierwsza fala zainteresowania kwestią kobiecą przyniosła słowniki poświęcone samym kobietom oraz specjalistyczne publikacje opisujące zapomnianą obecność kobiet w życiu muzycznym. Pojawiły się monografie poświęcone kobietom, zaczęto wydawać ich utwory, a potem coraz częściej nagrywać. Zaczęto organizować konkursy dla komponujących kobiet (np. w Heidelbergu).

Następną falę stworzyła feministyczna muzykologia, a także muzykologia gender. Rozwinęły się przede wszystkim w USA. Za najważniejszą jej przedstawicielkę uważa się Susan McClary. Jej książka Feminine Endings (1991; ISBN 0-8166-4189-7), czyli "żeńskie końcówki" (dokładniej: kadencje): muzyka, płeć społeczna i seksualność uważana była za manifest nowego kierunku badań. Kierując się feministycznymi przesłankami, starano się ustalić czy i w jaki sposób twórczość kobieca różni się od męskiej. Niektóre/niektórzy uważali, że zjawisko takie nie występuje, inne/inni doszukiwali się różnic, które można by uzasadnić płcią, jak amerykańska profesorka kompozycji Elisabeth Flynn, która na podstawie utworów swoich studentek i studentów z pierwszego roku stwierdziła, że narracja w utworach dziewcząt opiera się na interakcji, komunikacji lub komunikacji chybionej, tymczasem narracja w utworach mężczyzn jest opowiadaniem o osiągnięciach, rozstaniach, albo niepowodzeniach w działaniu[1].

Wkrótce feministyczna muzykologia obudziła rezonans w Niemczech, gdzie skutki wyeliminowania kobiet z życia publicznego przez Hitlera po 1933 roku podobno odczuwane były jeszcze nawet długo po wojnie.

W Polsce feministyczna muzykologia ani muzykologia gender nie obudziła zainteresowania. Panoramę problemu po raz pierwszy naszkicowała w 1997 roku Maria Anna Harley[2], a w 2001 Danuta Gwizdalanka[3], która wspomniała też o istnieniu jednej pracy magisterskiej poświęconej kwestii kobiecej[4]. Specyficznie kobiecej twórczości poświęcone były trzy wystawy:

  • w 1992 ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie (Kobieta w muzyce. Twórczość i inspiracja)
  • w 2003 w Katowicach, poświęcona polskim kompozytorkom 1816–1939[5]
  • w 2005 w Katowicach, prezentująca obecność muzyki w czasopismach kobiecych tudzież krytykę muzyczną uprawianą przez kobiety w latach 1818-1939[6].

Inicjatorkami wystaw w Katowicach były Magdalena Dziadek i Lilianna Moll.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Flynn, Elizabeth. “Composing as a Woman.” Feminism and Composition: A Critical Sourcebook. Kirsch, Gail E., ed. Boston: Bedford/St. Martin’s, 2003. 243-55.
  2. Maria Anna Harley Po polsku i po babsku, "Ruch Muzyczny" 1997 nr 19, s. 15-16.
  3. D. Gwizdalanka (Zdeterminowane) emancypantki i (wojujące) feministki, w: Muzyka i płeć, Kraków 2001, s. 187-204.
  4. Anna Brzezicka-Kamińska Polskie kompozytorki na festiwalu "Warszawska Jesień", UW 1998.
  5. M. Dziadek, L. Moll Oto artyści pełnowartościowi, którzy są kobietami... Polskie kompozytorki 1816–1939. Katowice 2003
  6. M. Dziadek, L. Moll Odrodźmy się w muzyce! Muzyka na łamach polskich czasopism kobiecych i "kobieca" krytyka muzyczna 1881-1939. Katowice 2005

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]