Fender Jaguar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fender Jaguar
Ilustracja
Marka

Fender

Lata produkcji

1962—1975; 1999—nadal

Konstrukcja
Korpus

solid body

Gryf

bolt-on, 22 progi

Drewno
Korpus

olsza

Gryf

klon

Podstrunnica

palisander

Osprzęt
Mostek

ruchomy typu tremolo

Przetworniki

2x single coil lub 2x humbucker

Fender Jaguargitara elektryczna marki Fender, jeden ze sztandarowych modeli firmy, charakterystyczny z powodu kształtu i zastosowanego układu elektrycznego.

Początki[edytuj | edytuj kod]

Historia tej gitary sięga początku lat 50. XX wieku. Pomysł skonstruowania gitary zaistniał wraz z pojawieniem się Jazzmastera, jednak pierwszy model Jaguara opuścił zakład dopiero w 1962 roku.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Gitara charakteryzowała się przede wszystkim nowatorskim rozwiązaniem połączenia pick-upów (posiadał bowiem 2 oddzielne układy elektryczne, ang. rythym oraz tone. Pierwszy, gdy uaktywniony, włącza tylko przetwornik pod gryfem, gdzie dwa pokrętła rolujące odpowiadają za głośność i barwę (panel powyżej płytki). Drugi natomiast umożliwia włączanie i wyłączanie obydwu przetworników oraz dodatkowo kontrolowanie niskich oraz wysokich tonów (chromowany panel w kształcie wielokąta). Inna charakterystyczną cechą była krótsza od standardowej fenderowskiej 25,5 calowej, 24-calowa skala menzury. Trzy najczęściej spotykane kolory to "Sunburst", "Candy Apple Red" i "Olympic White". W pewnych latach produkcji, gitara ta wyposażona była w mechanizm tłumienia strun, który znosił konieczność tłumienia ich dłonią. Pod koniec lat sześćdziesiątych wraz z przejęciem firmy przez potentata rynku mediów - CBS, do sprzedaży trafiły gitary, które charakteryzowały m.in. zmienionym logo na główce, blokowymi markerami na podstrunnicy gryfu, który w standardzie posiadał syntetyczne obramowanie ang. binding. Ten model gitary w momencie premiery był najdroższą gitarą produkowaną przez firmę Fender. Pierwsza seria produkcyjna tego modelu została zakończona w latach siedemdziesiątych z powodu słabej popularności oraz malejącej sprzedaży.

Użytkownicy[edytuj | edytuj kod]

Jednym z najsławniejszych użytkowników tego instrumentu był Kurt Cobain (jego model różnił się od fabrycznego, posiadał dwa przetworniki typu humbucker, przełącznik trójpozycyjny, jeden potencjometr więcej oraz gryf z obramowaniem z tworzywa sztucznego). Gitary tej używali m.in. John Frusciante (grał na tej gitarze w utworze "Under the Bridge"), Sonic Youth, Dick Dale, Tom Verlaine, Johnny Marr (The Smiths), Brian Molko,i Artur Rojek. Gitara jest produkowana do dziś w wielu wariantach, w przeszłości, głównie w Japonii, obecnie, także Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych.

Squier Vintage Modified[edytuj | edytuj kod]

Od roku 2011 Fender pod banderą Squier oferował różne warianty Jaguara. Gitary te produkowane w Chinach i Indonezji były znacznie tańsze niż oryginalne Fendery i w odróżnieniu od Stratocastera czy Telecastera nie doczekały się tańszych podróbek. Seria Vintage Modified została, w 2019 roku, zastąpiona nową serią Classic Vibe.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]