Feng shui

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Feng shui
Ilustracja
Nazwa chińska
Pismo uproszczone

风水

Pismo tradycyjne

風水

Hanyu pinyin

Fēng shuǐ

Feng shui (wym. [fɤ́ŋ ʂwèi], dosłownie wiatr i woda) – starożytna praktyka planowania przestrzeni w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym. Tradycyjne fengshui w starożytnych Chinach obejmowało ogólny rozkład miast, wsi, budynków mieszkalnych i gospodarskich. Bywa nazywane geomancją, bo obejmuje także takie zagadnienia, jak ochrona budynków przed złymi duchami czy wpływ kształtu na otoczenie.

Żeby dokładnie oddać pierwotne znaczenie, trzeba zrozumieć symbolizm:

  • wiatr, którego nie można zobaczyć – niewidzialne
  • woda, której nie można uchwycić – nieuchwytne.

Stąd fēng shuǐ = (Życiowa siła/istota, która jest) niewidzialna i nieuchwytna

Podstawowe zasady feng shui[edytuj | edytuj kod]

Zasada yin i yang[edytuj | edytuj kod]

Koncepcja yin i yang to pierwsza zasada feng. Początkowo yin i yang oznaczały zacienioną (yin) i nasłonecznioną (yang) stronę wzgórza. Yin klasyfikuje się jako żeńską zasadę natury, tym samym uznaje się ją za bierną i słabą, yang zaś jako zasadę męską; aktywną i silną. Modelu yin/yang używa się do wyjaśniania struktury i ładu wszechświata oraz zachodzących w nim zmian. Wszelkie interpretacje na tym polu cechuje niezwykłej skali alegoryka, głębia i wnikliwość w naturę rzeczy.

Według tej koncepcji yin dąży do yang i odwrotnie. Przykładem może być palenie się ognia. Na początku najczęściej mamy mały ogień (yin) który z czasem się powiększa, staje się bardziej yang. Gdy brakuje mu jednak paliwa zaczyna gasnąć stając się ponownie coraz bardziej yin, aż do całkowitego zaniknięcia.

Siatka bagua[edytuj | edytuj kod]

Podstawą planowania w feng shui jest tzw. siatka bagua. Jest to oktagon podzielony na 8 równych części. Każdy przedstawia inną dziedzinę życia.

Są to: kariera, wiedza, rodzina/zdrowie, bogactwo, sława i stopień, małżeństwo, dzieci, pomocni ludzie. Każdej części przypisane są specjalne symbole, które wzmacniają te sfery życia[1][2]. Harmonię i poprawę sytuacji życiowej można osiągnąć poprzez urządzenie domu według siatki bagua. Nakładając plan domu na kartkę, wpisując go w kwadrat lub też prostokąt, a następnie na podobnym kwadracie opieramy siatkę bagua. Wejście do domu powinno znajdować się odpowiednio w 1, 6 albo 8 strefie[3].

Zasada pięciu żywiołów[edytuj | edytuj kod]

Zasada wu xing (pięciu elementów, pięciu żywiołów) to druga fundamentalna zasada feng shui. Żywioły te to drzewo, ogień, ziemia, metal i woda.

Koło pięciu żywiołów

Wymienione żywioły dotyczą ściśle chińskiego rozumienia owych żywiołów. Odnoszenie ich do poszczególnych słów i zachodniego ich rozumienia wprowadza w wielki błąd, dlatego niezbędne jest osobne „chińskie” omówienie każdego żywiołu. Niekiedy za pięć żywiołów uważa się wodę, wiatr, ziemię, ogień, powietrze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. bagua. [dostęp 2007-08-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-08-10)].
  2. Bagua Eight Trigrams - Reference Diagrams. [dostęp 2007-08-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-10-22)].
  3. Siatka Bagua-Zasady feng shui w mieszkaniu. 2013. [dostęp 2013-05-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-25)]. (pol.).