Fenian Ram

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fenian Ram
Ilustracja
Klasa okręt podwodny
Projekt John Holland
Historia
Wodowanie 1 maja 1881
Zamówiony dla  Stany Zjednoczone
Los okrętu pozostaje jako ekspozycja
Dane taktyczno-techniczne
Wyporność 19 ton
Długość 9,4 metra
Zanurzenie testowe 18 metrów
Napęd
silnik benzynowy Brayton (15 KM)
Prędkość
• na powierzchni
• w zanurzeniu

9 Mm / h
9 Mm/h

Fenian Ram (Holland II) - drugi okręt podwodny zaprojektowany i zbudowany przez amerykańskiego konstruktora i wynalazcę pochodzenia irlandzkiego Johna Hollanda, jedna z pierwszych tego rodzaju konstrukcji na świecie, pierwszy pełnowymiarowy okręt tej klasy Hollanda. W zwodowanym w 1881 roku okręcie, John Holland po raz pierwszy zastosował wiele rozwiązań konstrukcyjnych, które dwie dekady później znalazły zastosowanie w uznawanym za kamień milowy konstrukcji okrętów podwodnych okręcie Holland. Fenian Ram wyposażony był w dwucylindrowy silnik benzynowy Brayton o mocy 15 KM, zanurzał się, utrzymywał głębokość oraz wynurzał nie dzięki balastowi, lecz z użyciem sterów głębokości, z zachowaniem niewielkiej rezerwy wyporu hydrostatycznego. Podobnie jak późniejsze projekty Hollanda, Fenian Ram utrzymywał stabilność wzdłużną i poprzeczną przez utrzymywanie środka ciężkości zawsze w jednym punkcie. Zbiorniki balastowe znajdowały się na przodzie i rufie okrętu, z dwoma zbiornikami także w śródokręciu celem dostosowania wzdłużnego środka ciężkości. John Holland zapewniał, że Fenian Ram zdolny jest do pływania na powierzchni z prędkością 9 mil morskich na godzinę (podobnie jak pod wodą, mimo że nigdy nie zostało to zmierzone).

Uzbrojony był w pneumatyczną armatę, która mogła wystrzelić podwodną torpedę Whiteheada o długości 6 stóp (1,8 m). W 1883 roku okręt został ukradziony przez Bractwo Fenickie, które sfinansowało jego budowę, i przetransportowany do New Haven w stanie Connecticut. Obecnie jako eksponat muzealny znajduje się w Paterson w stanie New Jersey, gdzie wcześniej mieszkał John Holland.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul E. Fontenoy: Submarines: An Illustrated History of Their Impact (Weapons and Warfare). ABC-CLIO, marzec 2007, s. 6. ISBN 1-85109-563-2.
  • Norman Friedman: U.S. Submarines through 1945: An Illustrated Design History. Annapolis: Naval Institute Press, 1995, s. 20-21. ISBN 978-1-55750-263-6.