Ferdinandshof

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ferdinandshof
ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie
Powierzchnia 47,20 km²
Wysokość 8 m n.p.m.
Populacja (31.12.2008)
• liczba ludności
• gęstość

2 934
62 os./km²
Nr kierunkowy 039778
Kod pocztowy 17379
Tablice rejestracyjne UER
Podział miasta 4 dzielnice
Położenie na mapie Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Mapa lokalizacyjna Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Ferdinandshof
Ferdinandshof
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Ferdinandshof
Ferdinandshof
Ziemia53°40′N 13°53′E/53,666667 13,883333
Strona internetowa
Portal Portal Niemcy

Ferdinandshof (pol. hist. Godno[1]) – gmina w Niemczech położona w powiecie Vorpommern-Greifswald, we wschodniej części kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie. Gmina jest zarządzana przez Związek Gmin Torgelow-Ferdinandshof z siedzibą w mieście Torgelow.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Gmina Ferdinandshof jest położona na nizinie pomiędzy Puszczą Wkrzańską a torfowiskami Friedländer Große Wiese.

Dawniej gmina była położona pośrodku mokradeł. Teren osuszono przez wykopanie kilku rowów melioracyjnych, które odprowadzają nadmiar wody do Zalewu Szczecińskiego w miejscowości Zarow.

Miejscowość jest najbardziej wysuniętym na wschód punktem Meklemburgii.

Do gminy Ferdinandshof należą miejscowości: Aschersleben, Blumenthal, Louisenhof und Sprengersfelde.

Historia[edytuj | edytuj kod]

1700-1900

Do XVII wieku obszar obecnej gminy był terenem bagnistym, pokrytym dziewiczym lasem. W 1705 r. Johann Jürgen Gundelach, będący wytwórcą witraży, podpisał z rządzącym ówcześnie na tych terenach Królem Szwecji umowę, na mocy której mógł otworzyć w tym miejscu hutę szkła. Gundelach rozpoczął pierwszą kolonizację tego miejsca. Przez cały wiek XVII Scharmützelhütte (jak wtedy nazywano Ferdinandshof) było centralnym punktem bardzo słabo jeszcze zaludnionego obszaru.

Król Prus Fryderyk Wilhelm I odkupił te ziemie od Szwecji. W 1736 r. folwark Scharmützelhütte, przez władze Prus, został oddany w zarząd Generalnego Dzierżawcy Ueckermünde i Torgelow, którym został Christoph Ludwig Henrici, to spowodowało znaczne przyspieszenie procesu zaludniania tego obszaru. W 1737 r. zmianie uległa nazwa folwarku i od tego czasu brzmiała ona Ferdinandshof. Miejscowość coraz bardziej stawała się regionalnym centrum życia kościelnego i gospodarczego, co spowodowało, iż Henrici w 1741 r. przeniósł tutaj siedzibę swojego urzędu. Zarówno Gundelach jak i Henrici są pochowani w miejscowym kościele. Folwark Ferdinandshof podobnie jak Wilhelmsburg oraz Mühlenhof należały do pruskiej domeny stanowej, a od 1862 r. był on dzierżawiony przez Pruskie Ministerstwo Wojny. Aż do zakończenia II wojny światowej mieściły się tutaj wojskowe zakłady naprawcze, założone jeszcze w czasie trwania państwa pruskiego.

W 1863 r. gmina została włączona do sieci kolejowej, przez jej terytorium poprowadzona została trasa kolejowa łącząca do dnia dzisiejszego Angermünde i Stralsund. Linia została wówczas wybudowana przez spółkę Berlińsko-Szczecińska Kolej Żelazna (Berlin-Stettiner Eisenbahn-Gesellschaft).

Godło[edytuj | edytuj kod]

Godło Ferdinandshof zostało zatwierdzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w dniu 8 czerwca 1998 r. i zapisane pod numerem 163 w ewidencji prowadzonej przez władze kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie.

Kultura i zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Kościół z XVIII wieku wraz z cmentarzem.
  • Heimatstube Ferdinandshof - izba regionalna, w której przedstawiono życie miejscowej ludności, począwszy od lat 20. XX wieku do lat 80.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Gmina jest położona przy drodze krajowej nr 109 łączącej Berlin z Greifswaldem oraz przy linii kolejowej łączącej Berlin ze Stralsundem

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Koleje Pomorza Przyodrzańskiego 1:1 000 000 Dyr. Okręg. Kolei Państw. w Szczecinie, 1946 [1]