Ferdynand Machay (starszy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Audiencja u prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Od lewej: ks. Ferdynand Machay, Helena Sujkowska, Bogusław Miedziński, prezydent RP Ignacy Mościcki, generał Aleksander Osiński.
Grobowiec Ferdynanda Machaya na Cmentarzu Salwatorskim

Ferdynand Machay (ur. 4 maja 1889 w Jabłonce na Orawie, zm. 31 lipca 1967 w Krakowie), ksiądz katolicki, infułat, teolog i polityk okresu II RP, działacz niepodległościowy, publicysta i wydawca.

Studiował teologię w Budapeszcie. W 1912 roku przyjął święcenia kapłańskie, po czym sprawował funkcję wikarego w parafiach w Zázrivej i w Rużomberku. Jednocześnie w latach 1913–1914 był współpracownikiem "Gazety Podhalańskiej". W czasie I wojny światowej był kapelanem w armii austro-węgierskiej.

Po zakończeniu wojny był jednym z inspiratorów i aktywnym uczestnikiem akcji podjętej w celu przyłączenia Orawy i Spisza do Polski. Był członkiem Komitetu Obrony Spisza i Orawy oraz sekcji cieszyńsko-spisko-orawskiej w Komitecie Narodowym Polskim w Paryżu oraz głównym doradcą rządu polskiego w sprawie tych terenów.

W 1930 roku Machay doktoryzował się w Paryżu. Od 1937 roku pełnił funkcję proboszcza na krakowskim Salwatorze.

W 1938 roku prezydent Mościcki mianował ks. dr Ferdynanda Machaya senatorem V kadencji w ramach Akcji Katolickiej.

W latach 1944–1967 był archiprezbiterem Kościoła Mariackiego w Krakowie.

Został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w grobowcu rodzinnym.

Ks. dr Ferdynanda Machaya uczczono w Krakowie przez nazwanie jego imieniem ulicy. Wdzięczni swojemu proboszczowi parafianie Zwierzyńca ufundowali tablicę, którą wmurowano w wewnętrzną stronę muru okalającego kościół Najświętszego Salwatora. Odsłonięcie tablicy dokonano 16 października 2004 roku.

Od 2 czerwca 2006 roku jest patronem szkoły w Jabłonce.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kto był kim w II Rzeczypospolitej, Warszawa 1994
  • Krystyna Świątkowska, Zbigniew Tlałka, Uroczystość nadania gimnazjum w Jabłonce imienia ks. infułata Ferdynanda Machaya, "Orawa", nr 44–45, 2007, s. 177–182.