Ferid Murad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ferid Murad

Ferid Murad (ur. 14 września 1936 r. w Whiting w stanie Indiana), farmakolog amerykański, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny 1998.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn emigranta albańskiego. W 1965 obronił doktorat na Western Reserve University w Cleveland (Ohio). Wykładał farmakologię na szeregu uczelni amerykańskich – University of Virginia w Charlottesville, Stanford University, Northwestern University, University of Texas (w Houston).

W 1977 wykazał, że nitrogliceryna (oraz podobne leki nasercowe) powoduje wytwarzanie się tlenku azotu, co z kolei prowadzi do powiększenia średnicy naczyń krwionośnych i większego przepływu krwi. Badania te dały sygnał do dalszych prac, dzięki którym Robert Furchgott i Louis Ignarro odkryli rolę tlenku azotu jako czynnika sygnałowego, rozluźniającego ściany naczyń krwionośnych.

Za odkrycie roli tlenku azotu trójka uczonych otrzymała w 1998 Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny; ich prace przyczyniły się do wynalezienia leku na impotencję – sildenafilu, znanego pod handlową nazwą viagra. W 1996 te same prace przyniosły Muradowi Nagrodę Alberta Laskera (razem z Robertem Furchgottem).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Beata Tarnowska (red.), Nagrody Nobla. Leksykon PWN, Warszawa 2001