Fernando Romeo Lucas García

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fernando Romeo Lucas García
Data i miejsce urodzenia 4 lipca 1924
Chamelco
Data i miejsce śmierci 27 maja 2006
Puerto la Cruz
Prezydent Gwatemali
Okres od 1 lipca 1978
do 23 marca 1982
Poprzednik Kjell Eugenio Laugerud García
Następca Efraín Ríos Montt

Fernando Romeo Lucas García (ur. 4 lipca 1924 w Chamelco, zm. 27 maja 2006), polityk gwatemalski, wojskowy, prezydent Gwatemali.

W 1947 rozpoczął służbę w armii. W latach 1958-1963 zasiadał w Kongresie. W 1973 awansował do stopnia generalskiego, pełnił funkcje szefa sztabu oraz ministra obrony. W marcu 1978 z poparciem prawicowego Frontu Jedności Narodowej oraz kończącego kadencję prezydenta Kjella Eugenio Laugeruda García zdobył najwięcej głosów w powszechnych wyborach prezydenckich, ale wobec braku wystarczającej przewagi (ponad 50%) i niskiej frekwencji wybrany został dopiero przez Kongres. Wybory, w których obok Lucasa García uczestniczyli jeszcze dwaj wojskowi, odbyły się w atmosferze wzajemnych oskarżeń o korupcję i oszustwa. Nowy prezydent objął urząd 1 lipca 1978.

Cztery lata prezydentury Lucasa García upłynęły w napiętej atmosferze politycznej, wśród represji i morderstw działaczy opozycji (zginęli m.in. założyciel Partii Socjaldemokratycznej Fuentes Mohr, lider ruchu studenckiego M.O. Castaneda, lewicowy kandydat na prezydenta sędzia G.A. Rodriguez Serrano).

W marcu 1982 – w okolicznościach podobnych do elekcji sprzed czterech lat – wybrano na nowego prezydenta dotychczasowego ministra obrony A.A. Guevarę, ale nie doszło do przekazania mu władzy. 23 marca 1982 pucz wojskowy odsunął od władzy prezydenta Lucasa García, którego zastąpił emerytowany generał Efraín Ríos Montt.