Ferratum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Powszechny Zakład Ubezpieczeń Spółka Akcyjna
Ilustracja
Państwo  Finlandia
Siedziba Helsinki, Finlandia
Data założenia 2005
Forma prawna spółka akcyjna
Zatrudnienie 692 (2016)
Dane finansowe
Przychody 154.1 mln EUR
Aktywa 45.5 mln EUR
brak współrzędnych
Strona internetowa

Ferratum Oyj oraz jej spółki zależne tworzą Grupę Ferratum („Ferratum” lub „Grupa”) będącą międzynarodowym dostawcą mobilnych usług finansowych. Spółka Ferratum z siedzibą w Helsinkach została utworzona w maju 2005 roku i prowadzi swoją działalność na terenie Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej oraz w regionie Azji i Pacyfiku[1].

Ferratum specjalizuje się w  mobilnych procesach bankowych z wykorzystaniem scentralizowanej infrastruktury technicznej oraz specjalistów sprzedażowych. Dzięki własnemu, samouczącemu się systemowi scoringu, przetwarzającemu ogromne ilości danych (big data) Ferratum oferuje natychmiastową ocenę wiarygodności kredytowej z zachowaniem najnowocześniejszych zabezpieczeń[2].

Historia i założyciel[edytuj | edytuj kod]

Firma Ferratum została założona w roku 2005 przez pomysłodawcę i obecnego prezesa Grupy Jormę Jokelę. Jorma Jokela studiował rachunkowość w Commercial College of Kuopio oraz w Helsinki Business College. Jest założycielem spółki Jokela Capital Oy w Helsinkach, którą kierował jako jej prezes w latach od 1998 do 2000. Następnie w roku 2004 sprzedał przedsiębiorstwo Jokela Capital., aby w 2005 założyć Ferratum, w której jest prezesem od samego początku jej utworzenia do chwili obecnej[3][4].

Geograficzny zakres działalności[edytuj | edytuj kod]

Firma Ferratum jest jednym z liderów pożyczek mobilnych oferowanych konsumentom indywidualnym i małym przedsiębiorstwom Aktualnie obecna jest w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Unijne pozwolenie na prowadzenie działalności bankowej umożliwia jej działalność we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Kierownictwo[edytuj | edytuj kod]

Zarząd Grupy Ferratum, kierowany przez Jormę Jokelę, stanowi zaangażowany i przedsiębiorczy zespół osób łączący wiedzę i doświadczenie z wielu branż.

Lea Liigus kieruje działemLegal and Compliance Grupy oraz jest prezesem Ferratum Bank p.l.c., spółki zależnej Grupy, zajmującej się bankowością. Lea studiowała prawo na University of Tartu w Estonii i ukończyła prawnicze studia magisterskie w zakresie prawa zobowiązań i prawa handlowego na University of Helsinki. Zanim rozpoczęła pracę w Grupie w roku 2006, pracowała w charakterze wykładowcy w dziedzinie prawa handlowego i prawa unijnego w Estonian Business Scholl w Talinie oraz jako adwokat specjalizujący się w prawie handlowym, finansowym i prawie Unii Europejskiej w kancelarii prawnej Sorainen Law Office w Estonii[5].

Saku Timonen kieruje działem Lending  i pracuje dla Grupy od 2009 r. Studiował w latach 1996-2001 marketing, finanse oraz ekonomię w Helsinki School of Economics. W latach 2000-2006 odpowiadał za marketing oraz był kierownikiem ds. produktu i. relacji w Sampo Bank. W latach 2006-2009 pracował w GE Money Oy jako kierownik ds. produktu dla produktów niezabezpieczonych[6].

Dr Clemens Krause jest dyrektorem finansowym Spółki oraz dyrektorem zarządzającym Ferratum Capital Germany GmbH. Studiował zarządzanie w Westfälische Wilhelms-Universität w Münster W latach 1989-1994 pracował jako doktorant w Institut für Rechnungswesen w Münster. W roku 1994 rozpoczął pracę w Bankgesellschaft Berlin AG gdzie pracował jako kierownik i dyrektor działu Project Finance. Przed zatrudnieniem w Grupie Ferratum w roku 2012 pełnił funkcje kierownicze w Niemczech w Deutsche Bahn, E-Loan Europe, E*Trade Germany, GE Money Bank (General Electric) i Commerzbank[7].

Ari Tiukkanen zarządza działem Comercial and Operation (COO) Grupy. Studiował inżynierię przemysłową na Jyväskylä University of Applied Sciences  i ukończył studia z tytułem inżynierskim (BSc) w roku 1986. Zanim został zatrudniony w Grupie w 2015 r. piastował kierownicze stanowisko w  Metsä Wood w latach 2012-2015, był prezesem zarządu w Icare Finland / Revenio Group w latach 2008-2012, dyrektorem handlowym w Paloheimo Group w latach 2006-2008, szefem  linii biznesowej produktów budowlanych w Finnforest w latach 1999-2006 oraz pełnił szereg funkcji zarządczych w Halton Group w latach 1992-1999.[8]

19 września 2018 r. w Helsinki Ferratum Oyj ogłosiła wzmocnienie zespołu dyrektorów, promując ośmiu członków na stanowiska kierownicze, oprócz sześciu obecnych:

 • Adam Tönning - Kierownik Działu Planowania i Analiz Finansowych;
 • Outi Ellilä - Kierownik Działu Marketingu i Obsługi Klienta;
 • Scott Donnelly - Dyrektor Działu Business SME Lending;
 • Kristjan Kajakas - Dyrektor Działu Kredytów Odnawialnych;
 • Antti Kumpulainen - Dyrektor Działu Kredytów Ratalnych;
 • Marius Solescu - Kierownik Działu Zasobów Ludzkich;
 • Sami Kalliola - Kierownik Działu Partnerstw Strategicznych;
 • Emmi Kyykkä - Zastępca Dyrektora ds. Relacji Inwestorskich[9] [10].

Notowanie na giełdzie papierów wartościowych we Frankfurcie[edytuj | edytuj kod]

Ferratum zostało wprowadzone na listę główną frankfurckiej giełdy papierów wartościowych dnia 6 lutego 2015 r. Była to pierwszą spółką FinTech notowaną na tej giełdzie. Według ogłoszenia, Ferratum sprzedawała swoje akcje międzynarodowym inwestorom instytucjonalnym. Cena emisyjna akcji wynosiła 17 euro przy rynkowej wartości spółki około 370 mln euro. Zebrano ogółem 48 mln euro na sfinansowanie przyszłego rozwoju spółki: nowych obszarów produktowych i ekspansji działalności. Po wejściu na giełdę, Jorma Jokela jest nadal największym udziałowcem w spółce[11].

Wartości i misja[edytuj | edytuj kod]

Wizja[edytuj | edytuj kod]

Po uzyskaniu unijnego pozwolenia na działalność bankową, wizją Grupy Ferratum jest osiągnięcie pozycji wiodącego banku mobilnego oferującego szeroki zakres produktów. Jako pionier mobilnych pożyczek konsumenckich w Europie, Ferratum koncentruje się głównie na prostych rozwiązaniach mobilnych spełniających i wykraczających poza oczekiwania współczesnych klientów.

W swoim Raporcie rocznym 2016, Ferratum stwierdza: „My w Ferratum nie wierzymy w banki. Przynajmniej w tradycyjnymznaczeniu. Wierzymy w mobilną, przyjazną dla użytkownika, międzynarodową i wysoce bezpieczną technologię finansową.”[12]

Misja[edytuj | edytuj kod]

Misją firmy jest zapewnienie najlepszego interfejsu konsumenckiego dla procesów pożyczkowych i bankowych oraz osobistej obsługi klienta 24/7 dostępnej online poprzez stronę internetową Ferratum, aplikacje mobilne oraz  usług świadczone przez partnerów.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Łącząc usługi finansowe z technologią, Ferratum oferuje obecnie siedem produktów: pożyczki krótkoterminowe, pożyczki na raty, limit kredytowy, Ferratum dla biznesu (Ferratum Business), Ferratum P2P, Prime Loans orazbankowość mobilną.

W roku 2016, Ferratum nadal rozwijła swoją działalność pożyczkową, odpowiadając na stale rosnący popyt na alternatywne i innowacyjne modele pożyczkowe.  [Zobacz ‘Produkty pożyczkowe Grupy Ferratum’]

Wartości i partnerstwo[edytuj | edytuj kod]

W Raporcie rocznym Grupy Ferratum za rok 2016 zwrócono uwagę, że „Ferratum ma ambicję tworzenia wartości dla klientów i inwestorów od swojego utworzenia w roku 2005. Jednakże tworzenie wartości dla partnerów jest również ważne.”

W przeciwieństwie do banków tradycyjnych, Ferratum utrzymuje, że „nie opiera się wyłącznie na swojej własnej sile innowacyjności, ale poprzez partnerstwa tworzy niezwykle elastyczny ekosystem finansowy mający na celu zmaksymalizowanie zadowolenia klienta. Podejście opierające się na partnerstwach umożliwia szybszy wzrost przy ograniczonych nakładach inwestycyjnych. Produkty będą budowane wokół całego cyklu klienta poprzez zaangażowanie partnerów zarówno z firm finansowych jak i z innych branż.”

Dalej w Raporcie rocznym czytamy, że: „nowe partnerstwa nie tylko będą oparte na technologii czy znaczeniu dla naszego ekosystemu finansowego”, a Ferratum „preferuje partnerstwa z firmami podzielającymi podobne wartości podstawowe: profesjonalizm, innowacyjność, zyskowność i jasne zasady etyczne.”[12]

13 grudnia 2017 r. Ferratum rozpoczyna współpracę z Thomas Cook Money, nowo utworzonym działem usług finansowych Thomas Cook Group plc, aby wprowadzić swoje pierwsze przedsięwzięcie typu „Banking-as-a-Service”Service" ("BaaS")[13][14].

„Zasada Jormy” oraz zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa przy zachowaniu zyskowności[edytuj | edytuj kod]

Wzrost przy zachowaniu poczucia proporcji – jest to esencja podejścia zwanego przez Ferratum „Zasadą Jormy”. Grupa, przynosząca zysk od momentu swojego utworzenia w 2005 r. przez ostatnią dekadę przynosi stabilnie rosnący dochód. Grupa argumentuje, że osiągnięto to dzięki stale rozszerzanemu zasięgowi geograficznemu a także rosnącej bazie klientów i użytkowników.

Grupa twierdzi, że koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i rozszerzaniu swojej działalności jako wiodący pożyczkodawca mobilny. Ta strategia ekspansji stanowiąca rdzeń strategii biznesowej firmy polega na dywersyfikacji jej obecności geograficznej poprzez rozszerzanie zasięgu w Europie i na świecie. Ferratum będzie nadal wspierać swój rozwój i wzmacniać portfel produktów na obecnych rynkach w Europie, Australii, Nowej Zelandii, Brazylii, Meksyku i Kanadzie.

Zakłócenia na rynku mobilnym[edytuj | edytuj kod]

Wykorzystanie bankowości mobilnej na całym świecie stale rośnie. Odsetek posiadaczy smartfonów i tabletów korzystających z bankowości mobilnej w wybranych krajach europejskich w USA i Australii w kwietniu 2016 r. wynosił 47%  w porównaniu do 41% w roku poprzednim. Analitycy spodziewają się, że do roku 2021 ponad 2 mld użytkowników urządzeń mobilnych będzie korzystać ze swoich telefonów do celów bankowości, w porównaniu z liczbą 1,2 mld w roku 2016.

Stosowanie bankowości mobilnej jest ściśle związane z regularnym dostępem do internetu. W roku 2016, mobilne sieci szerokopasmowe już pokrywały 84% ludności świata.6 Penetracja mobilnej sieci szerokopasmowej we wszystkich krajach OECD osiągnęła 95,1% w połowie roku 2016, przy odsetkach objęcia abonamentem 100% w krajach północnej Europy i Australii[15]. Tendencja w kierunku bankowości mobilnej dotyczy także segmentów klientów o mniejszych dochodach posiadających własne smartfony i obejmuje obecnie osoby nie będące klientami banków lub takie które korzystają z ograniczonych usług bankowych jak konto bankowe do przyjmowania wynagrodzenia za pracę (tzw. klienci „underbanked” - w niewielkim stopniu korzystający z usług bankowych)[16].

Globalny sektor fintech doświadczył spadku w inwestycjach o 50% w roku 2016 przy globalnej wielkości finansowania ogółem 24,7 mld USD z wysokości 46,7 mld w roku 2015. Firmy sektora fintech zajmujące się crowdfundingiem były najbardziej optymistyczne, zwłaszcza w zakresie pożyczek P2P. Badanie stwierdziło również trend w kierunku bardziej zróżnicowanych modeli biznesowych i ekspansję na inne kraje[17].

Jednocześnie banki tradycyjne podlegają presji ograniczenia kosztów gdyż doświadczają obniżenia przychodów na skutek środowiska charakteryzującego się obniżonymi stopami procentowymi. W całej Europie w ostatnich latach banki zamykają oddziały, tracąc w ten sposób swoją najważniejszą przewagę konkurencyjną. Jedno z badań stwierdziło, że zakłócenia w sektorze bankowym mogą prowadzić do strat przychodów sięgających od 10% do 40% do roku 2025, podczas gdy spółki sektora fintech będą obsługiwały istotną część rynku. W przypadku rynku niemieckiego oczekuje się, że spółki  fintech będą mogły zdobyć do roku 2020 udział w rynku do 5%.[18]

W Raporcie rocznym Grupy Ferratum za rok 2016 stwierdzono:

 • Współczesna bankowość jest cyfrowa; bankowość przyszłości jest mobilna
 • Aby usługi bankowe i finansowe pasowały do tego cyfrowego, mobilnego świata, muszą być cyfrowo przeformułowane i oferować nowe rozwiązania dla bezpiecznej i bezproblemowej weryfikacji i autoryzacji transakcji finansowych bez długich procesów akceptacyjnych.
 • Tradycyjne banki są ograniczone przez swoje starsze systemy, gdy starają się znaleźć swoje miejsce w tym nowym środowisku. Tendencje rynkowe sprzyjają nowym graczom, którzy są w stanie systemowo wykorzystać zalety łączności mobilnej, dużych zbiorów danych i automatyzacji procesów, aby życie stało się szybsze i łatwiejsze dla konsumentów, a także właścicieli małych firm.  Nowe procesy bezpieczeństwa, takie jak biometria i geolokalizacja są typowe dla kanału mobilnego, zapewniając wyższe standardy bezpieczeństwa bez narażania zadowolenia klientów.

Dzięki połączeniu bankowości mobilnej, kredytów detalicznych oraz pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw, spółka Ferratum, jak sama stwierdza, jest idealnie usytuowana by uchwycić ogromny potencjał rewolucji w zakresie inteligentnej bankowości, a także wykorzystać słabo obsługiwane rynki kredytowe.

Uruchomienie Ferratum Mobile Bank: Uruchomienie mobilnego Banku Ferratum[edytuj | edytuj kod]

Ferratum Mobile Bank uruchomiony w 2016 roku w Niemczech, Szwecji i Norwegii jest nową rewolucyjną  platformą, łączącą całą aktywność finansową klientów w jednej aplikacji.  Użytkownicy mogą mieć dostęp do rachunków bieżących, oszczędności i kart debetowych w czasie rzeczywistym w sposób łatwy, bezpieczny i mobilny, niezależnie od waluty.

Według Ferratum, wraz z uruchomieniem Mobile Bank spółka utworzyła globalną platformę łączącą klientów, partnerów i dostawców usług. Otwarta architektura mobilnej aplikacji bankowej umożliwia łatwą integrację widżetów publikowanych przez inne firmy. W ten sposób uzyskują one dostęp do dużej i rosnącej bazy klientów Ferratum, jak również do zasobu wiedzy o charakterystykach klientów.

Mobile Bank wykorzystuje analizę danych o zachowaniach klientów w celu generowania w czasie rzeczywistym inteligentnych, ukierunkowanych zaleceń  mających na celu poprawę satysfakcji klientów i stopniowego dodawania usług zgodnie z preferencjami użytkowników[19].

Od grudnia 2017 r. Ferratum rozpoczął współpracę z nowo utworzonym działem usług finansowych Thomas Cook Money, Thomas Cook Group plc, aby uruchomić swoją pierwszą firmę, „Banking-as-a-Service”Service" ("BaaS").

W pierwszej fazie „Sumo”, dostępnej początkowo jedynie w Szwecji. Aplikacja pozwala automatycznie wykrywać lokalną walutę, umożliwiając płacenie w punkcie sprzedaży, lokalnie i za granicą, bez ponoszenia opłat transakcyjnych i wypłacania gotówki oraz bez ponoszenia dodatkowych opłat. Dostępne są siedem walut, w tym euro i funt szterling[20].

Bank 100% online - bez oddziałów[edytuj | edytuj kod]

Działając jako bank usług mobilnych lub bank w 100% online, Ferratum nie posiada żadnych oddziałów. Wsparcie jest świadczone przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu przez telefon, przez czat na żywo lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Otwarcie konta trwa zaledwie kilka minut przy użyciu procesu składania wniosków on-line i nie jest wymagana żadna dokumentacja papierowa.

Proces weryfikacji[edytuj | edytuj kod]

Wszystko czego konsumenci potrzebują do założenia rachunku to paszport lub dowód osobisty, w zależności od danego kraju. Następnie przeprowadzana jest automatyczna weryfikacja tożsamości według twarzy przy użyciu aparatu w telefonie lub kamery internetowej klienta.

MasterCard[edytuj | edytuj kod]

Z wykorzystaniem Ferratum Mobile Bank konsumenci mogą płacić za towary i usługi w dowolnym miejscu w którym akceptowane sąkarty MasterCard - a przy mniejszych zakupach konsumenci mogą po prostu zapłacić tylko jednym przyłożeniem karty do terminala. Przy każdym użyciu karty konsumenci otrzymują stosowne powiadomienie w telefonie.

Wysyłanie pieniędzy przez SMS[edytuj | edytuj kod]

Konsumenci mogą płacić za transakcje za pośrednictwem telefonu.  Klienci mogą po prostu wpisać nazwę odbiorcy, numer telefonu komórkowego odbiorcy oraz kwotę, którą chcą wysłać i wówczas otrzymają wiadomość SMS wskazującą, jak przekierować pieniądze na swój rachunek.

Proces oceny wiarygodności kredytowej[edytuj | edytuj kod]

Dzięki zautomatyzowanej technologii scoringu kredytowego, Ferratum może podjąć decyzję o pożyczce w ciągu kilku minut. Wnioskodawca jest identyfikowany na podstawie zautomatyzowanej weryfikacji tożsamości według twarzy, identyfikatora bankowego lub dostępu do wcześniejszych zapisów rachunku bankowego.

Decyzje o wiarygodności kredytowej i kredycie są kontrolowane centralnie.  Karta oceny wniosku służy do oceny nowych klientów, a karta oceny zachowań służy do oceny dotychczasowych klientów. System scoringowy, oparty na analizie FICO i rozwinięty przez Ferratum, korzysta z publicznych baz danych, krajowych rejestrów kredytowych, baz danych statystycznych i publicznych baz podatkowych, jeśli takie są dostępne.  System wykorzystuje też wewnętrzną technologię analizy dużych zbiorów danych, która dostarcza informacji na przykład na temat typów przeglądarek, zachowań w zakresie przeglądania i członkostwa w sieciach społecznościowych.  Należący do Grupy, rygorystyczny system oceny i identyfikacji kredytowej spowodował, że na koniec 2016 r. stopa zatwierdzenia wniosków o kredyt konsumencki wyniosła zaledwie 14%.

Produkty pożyczkowe Grupy Ferratum[edytuj | edytuj kod]

Microloans (Mikropozyczki, pożyczki krótkoterminowe)[edytuj | edytuj kod]

Pionierski produkt Microloan jest dostępny od 2005 roku i oferuje konsumentom szybki i łatwy dostęp do niewielkich środków pieniężnych na rynku polskim w wysokości od 25 EUR do 1000 EUR z terminami od siedmiu do 90 dni. Mikropożyczki są udostępniane za pośrednictwem lokalnych stron internetowych i aplikacji mobilnych Grupy

PlusLoans (Pożyczka na raty)[edytuj | edytuj kod]

 Pożyczka ratalna jest produktem kierowanym do osób pragnących pożyczać wyższe kwoty na dłuższy okres. Na rynku polskim sa to kwoty od 1000 zł do 5000 zł, na okres od 6 do 24 miesięcy.

Credit Limit[edytuj | edytuj kod]

Dzięki swojej elastyczności, produkt Credit Limit uruchomiony w 2013 roku okazał się znaczącym czynnikiem wzrostu Grupy. Klienci mogą wycofywać, spłacać, korzystać ze środków w granicach maksymalnego limitu kredytowego dowolną liczbę razy do momentu wygaśnięcia i zgodnie ze stanem przepływów pieniężnych. 

Ferratum Business[edytuj | edytuj kod]

Pożyczki dla małych przedsiębiorstw, obecnie dostępne w pięciu krajach, są oferowane małym firmom charakteryzujących się co najmniej dwuletnią dobrą historią finansową.  Pożyczki mieszczą się w przedziale od 2.000 EUR do 100.000 EUR i są regularnie wykorzystywane do finansowania kapitału obrotowego i finansowania pomostowego.

Prime Loans[edytuj | edytuj kod]

Pożyczka Prime została wprowadzona w 2017 roku w Finlandii i jest największym produktem pożyczkowym grupy oferowanym konsumentom prywatnym. Termin pożyczki ratalnej wynosi do 10 lat, a maksymalna dostępna kwota to 20 000 EUR.

Konkurencja[edytuj | edytuj kod]

Ferratum konkuruje z bankami tradycyjnymi i cyfrowymi oraz innymi spółkami sektora fintech, głównie w zakresie kredytów konsumpcyjnych i dla małych przedsiębiorstw. Jednocześnie Ferratum traktuje inne spółki fintech za partnerów, ponieważ rozszerza swój model biznesowy na mobilne usługi bankowe, w tym depozyty.

W swoim Raporcie Rocznym za rok 2016, Grupa stwierdza, że „może skorzystać na swojej platformie technologii skalowalnej jako wyraźnej przewadze konkurencyjnej. Jej architektura informatyczna jest z założenia mobilna , samoucząca się i otwarta na dodawane narzędzia dostawców zewnętrznych oraz nowe produkty firmy Ferratum, takie jak usługa inwestycyjna P2P”. Grupa twierdzi, że zawsze zapewnia klientom najnowocześniejsze usługi, gdziekolwiek i kiedykolwiek ich potrzebują.

Rozwój działalności i prognozowanie[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie ze swoim raportem rocznym za 2016 r., Grupa spodziewa się, że w oparciu o nowych klientów poziom kredytów konsumenckich będzie nadal przekraczać średnią rynkową, a także dalszej dywersyfikacji konsumpcyjnych produktów pożyczkowych i wzrostu na nowych rynkach.

Grupa spodziewa się również, że produkty Ferratum Business (pożyczki dla MŚP) będą nadal zdobywać udział rynkowy na pięciu istniejących rynkach i zostaną wprowadzone na kolejne.

Ferratum Mobile Bank zostanie uruchomiony w kolejnych krajach i ma przyciągnąć nowych klientów, utrzymywać lojalność obecnych , pobudzać sprzedaż wiązaną, zwiększać wielkość depozytów i walutowo dywersyfikować depozyty.

Zgodnie z Raportem rocznym 2016, czynniki zewnętrzne, które mogą wpływać na rozwój firmy Ferratum, obejmują:

 • Popyt na kredyty konsumpcyjne i pożyczki dla MŚP na istniejących i przyszłych rynkach
 • Wzrost wykorzystania urządzeń mobilnych np. telefonów komórkowych i smartfonów na całym świecie w zakresie usług bankowych
 • Rozwój globalnego sektora fintech dotyczący działalności pożyczkowej oraz usług bankowości mobilnej
 • Konkurencja ustabilizowanych banków w zakresie aplikacji bankowości mobilnej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Interview Ferratum (niem.). investresearch.net, 26 września 2015.
 2. Ferratum Oyj (FRU.DE). Reuters.com.
 3. Euro area statistics (ang.). www.euro-area-statistics.org.
 4. Bank nonperforming loans to total gross loans (%) | Data (ang.). data.worldbank.org.
 5. Ferratum Oyj : Group – Annual Report 2016. 4-Traders.
 6. Saku Timonen. Reuters.
 7. Neuemission: Interview mit Ferratum-CFO Clemens Krause (niem.). Anleihen-Finder.de, 10 czerwca 2016.
 8. Ari Tiukkanen: Executive Profile & Biography – Bloomberg. www.bloomberg.com.
 9. Grupa Ferratum ogłasza nowe nominacje na stanowiska kierownicze (tłumaczenie)
 10. Ferratum Group announces new senior leadership appointments., www.ferratumgroup.com.
 11. Arvopaperi. www.arvopaperi.fi.
 12. a b Ferratum Group 2016 Annual Report. www.ferratumgroup.com.
 13. Ferratum Group rozpoczyna strategiczne partnerstwo z Thomas Cook Money (tłumaczenie)
 14. Ferratum Group launches strategic partnership with Thomas Cook Money.www.ferratumgroup.com.
 15. ING International Survey Mobile Banking July 2016 | Febelfin. www.febelfin.be.
 16. Mobile Banking Users to Reach 2 Billion by 2020 – Juniper Research. Juniper Research.
 17. Consumers and Mobile Financial Services 2016 – Board of Governors. www.federalreserve.gov.
 18. Toimialaraportti: German Financials: Fintech – threat or opportunity?. www.owl-maschinenbau.de.
 19. QA Financial | Ferratum Case Study on Mobile Banking. QA Financial, 26 września 2016.
 20. Ferratum Group rozpoczyna strategiczne partnerstwo z Thomas Cook Money. www.ferratumgroup.com.