Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Probaltica
Ilustracja
Koncert Orkiestry Królewskiej Marynarki Wojennej na XVI edycji festiwalu w 2009 roku
Pełna nazwa

Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica

Lata aktywności

od 1994

Data

maj

Miejsce


Toruń oraz

Organizator

Fundacja Europejskiej Akademii Sztuki
Zespół Kameralny Multicamerata

Strona internetowa
Sndresa Hanson, dyrygent Orkiestry Królewskiej Marynarki Wojennej na festiwalu Probaltica w Toruniu

Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica w Toruniu – festiwal muzyczny i artystyczny, odbywający się od 1994 głównie w Toruniu, oraz w Warszawie, Gdańsku i Grudziądzu[1].

Idea Festiwalu narodziła się w momencie odradzania się krajów bałtyckich. Jego celem jest popularyzacja kultury krajów leżących nad Bałtykiem, oraz tworzenie idei współpracy kulturalnej między nimi. Nurtem wiodącym jest muzyka oraz sztuki plastyczne[2].

Opis festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza edycja miała miejsce w 1994. W ciągu 10 lat trwania Festiwalu w Toruniu wystąpiło ponad sto profesjonalnych zespołów muzycznych. Razem daje to ponad trzy tysiące znakomitych artystów muzyków i plastyków z dziesięciu krajów bałtyckich. Zaprezentowano ponad 300 koncertów i ponad 2000 prac z dziedziny malarstwa, grafiki, tkaniny, ceramiki, rzeźby i witrażu. Występują tu artyści z Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Estonii, Łotwy i Litwy.

Festiwal wspiera Ministerstwo Kultury, Urząd Miasta Torunia i Urząd Miasta Grudziądza. Z racji wagi festiwalu od 1997 do sponsorów dołączyło również Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Dzięki finansowemu wsparciu UE, w ramach programu Kultura 2000, dziesiąta edycja Festiwalu odbywa się nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Do organizatorów dołączyły od 2007 Kłajpeda (Litwa) i Visby-Gotlandia (Szwecja).

Współorganizatorem są też Muzeum Okręgowe w Toruniu i Dwór Artusa w Toruniu w Toruniu oraz Filharmonia Narodowa i Zamek Królewski w Warszawie. Patronat prowadzi Polskie Radio, Program 2. Dyrektorem Festiwalu jest Henryk Giza. Festiwal trwa przez cały miesiąc maj.

Imprezy towarzyszące[edytuj | edytuj kod]

W czasie trwania festiwalu obok głównych koncertów i wystaw trwają imprezy towarzyszące. W 2007 w Toruniu zaprezentowano m.in.:

  • Wystawa surrealistów z Polski, Litwy i Niemiec Śladami surrealizmu:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Probaltica 2015 | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2015-12-28].
  2. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich "Probaltica" | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2015-12-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]