Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Keja”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Keja”
Lata aktywności

od 1993

Termin

sierpień

Państwo

 Polska

Miejscowość

Długie

Tematyka

szanty

Wręczane nagrody

Srebrny Poler

Strona internetowa

Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Keja” – coroczna impreza szantowa organizowana na początku sierpnia we wsi Długie koło Strzelec Krajeńskich. Organizatorem imprezy jest Urząd Miejski oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Strzelcach Krajeńskich.

Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 15 sierpnia 1993 roku z inicjatywy działaczy Ośrodka Turystyczno-Wypoczynkowego Długie (nad jeziorem Lipie) oraz członków Harcerskiego Klubu Żeglarskiego Panta Rhei z Gorzowa, gościem specjalnym imprezy był Marek Szurawski (obecnie Dyrektor Artystyczny Festiwalu). Rok później po raz pierwszy użyto, na cześć napisanej przez Jerzego Porębskiego piosenki „Gdzie ta keja”, nazwy imprezy: „Keja”.

W ciągu lat na scenie festiwalu wystąpiły praktycznie wszystkie liczące się w polskim środowisku szantowym zespoły. W konkursie festiwalowym startowali m.in.: Yank Shipers, Mordewind, Sąsiedzi, Trzy Majtki, Matelot i Wyciągnięci z Mesy. Koncerty gwiazd, prócz tradycyjnie pojawiających się na imprezie Starych Dzwonów, uświetniały m.in. Zejman & Garkumpel, Orkiestra Dni Naszych, EKT Gdynia, Ryczące Dwudziestki, Banana Boat oraz Perły i Łotry.

Patronat mediowy nad festiwalem obejmują m.in. Telewizja Polska, oddziały w Gorzowie Wlkp. i Poznaniu, „Gazeta Lubuska” oraz Radio Zachód. Od 2006 roku w organizacji festiwalu pomaga również Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, część funduszy na jego organizację pochodzi z unijnego funduszu PHARE (w ramach euroregionu „Pro Europa Viadrina”).

Srebrny Poler[edytuj | edytuj kod]

Począwszy od 1997 roku zwycięzcy festiwalu przyznawana jest nagroda Srebrny Poler. Zdobywca pierwszego miejsca uzyskuje automatycznie nominację do udziału w Przeglądzie Konkursowym festiwalu „Shanties” w Krakowie.

Laureaci[edytuj | edytuj kod]

Jury pod przewodnictwem Jerzego Porębskiego nagrodziło do tej pory:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]