Festiwal Piosenki Rosyjskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Festiwal Piosenki Rosyjskiejfestiwal muzyczny, organizowany w latach 2008–2013 w Zielonej Górze. Nawiązujący do organizowanego w tym samym mieście w latach 1965–1989 Festiwalu Piosenki Radzieckiej.

24 października 2006 zielonogórscy radni niemal jednogłośnie podjęli uchwałę o organizacji w Zielonej Górze Festiwalu Piosenki Rosyjskiej. Impulsem do decyzji była wypowiedź ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, który zaproponował polskiej minister Annie Fotydze powrót do słynnego przez ponad 20 lat Festiwalu Piosenki Radzieckiej. Pomysły organizacji festiwalu narodziły się też w Kołobrzegu i Olsztynie. Według przyjętych przez zielonogórskich radnych założeń festiwal miał być świętem piosenki i kultury rosyjskiej. Festiwalowi towarzyszą imprezy tematyczne – jazzowe i młodzieżowe w klubach na terenie Zielonej Góry i regionu[1]. Zwycięzcy festiwalu nagradzani są, podobnie jak na Festiwalu Piosenki Radzieckiej, złotymi, srebrnymi i brązowymi samowarami.

Eliminacje do pierwszej edycji FPR rozpoczęły się w marcu 2008 w Zielonej Górze[2]. Pierwszy Festiwal Piosenki Rosyjskiej nawiązujący swą formułą do dawnych Festiwali Piosenki Radzieckiej odbył się w Zielonej Górze w dniach 6–7 czerwca 2008[3].

W 2010 zmieniono regulamin festiwalu. Od ówczesnej edycji w konkursie biorą udział wyłącznie profesjonalni artyści estradowi[4]. Od 2014 festiwal został zawieszony z powodu konfliktu na Ukrainie[5].

Goście Festiwalu[edytuj | edytuj kod]

W charakterze gości na festiwalu występowali między innymi: Alina Artz, Arash, Dima Biłan, Michael Bolton, Julio Iglesias Jr., Lew Leszczenko, Alexander Rybak, Slava, Paweł Sokołow, Waleria, grupy Fabrika, Gorod 312, Iwanuszki International, Korni, Lube, Zwieri i Ziemljanie[4].

Laureaci festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Rok Złoty Samowar Srebrny Samowar Brązowy Samowar
2008 Sebastian Plewiński
„Da zdrawstwujet estrada” (Да здравствует эстрада)
Katarzyna Rościńska
???
Agnieszka Konarska
???
2009 Agnieszka Konarska
„Osjeń” (Осень)
Małgorzata Główka
???
Emils & Sabine
??
2010 Anna Dereszowska
„Aktrisa” (Актриса)
Agnieszka Włodarczyk
„Opiat’ mietel” (Опять метель)
Marii
„Ja ne boleju toboj” (Я не болею тобой)
2011 Krzysztof Respondek
„Berega Rossii” (Берега России)
Stachursky
„Biełyje rozy” (Белые розы)
Sylwia Grzeszczak
„Za toboj” (За тобой)
2012 Volver
„Million ałych roz” (Миллион алых роз)
Rafał Brzozowski
„Pozowi mienia ticho po imieni”
(Позови меня тихо по имени)
Maria Niklińska i Jarosław Witaszczyk
„Tango rozbitych serc”
(Танго розбитых сердец)
2013 Michał Szpak
Oczy czornyje(Очи чёрные)
Natalia Sikora
„Jasnyj sokol” (Ясный сокол)
Marcin Kindla
„Korabli” (Корабли)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]