Festiwal Sannō

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Festiwal Sannō (jap. 山王祭 Sannō Matsuri) – jeden z trzech wielkich festiwali shintō w Tokio. Pozostałe dwa to: Festiwal Sanja i Festiwal Kanda[1].

Odbywa się on w połowie czerwca w latach parzystych, na przemian z Kanda Matsuri, który jest organizowany w połowie maja lat nieparzystych. Festiwal Sannō trwa ponad tydzień, w trakcie którego odbywają się tradycyjne imprezy (np. ceremonia herbaciana). W tym okresie w sanktuarium ustawiony jest duży pierścień słomy. Przejście przez niego jest uważane za akt oczyszczenia.

Zasadniczym i spektakularnym elementem tego święta jest parada jinkōsai (także shinkōsai lub shinkōshiki), która odbywa się w weekend najbliższy dniu 15 czerwca. W procesji bierze udział kilkaset osób ubranych w tradycyjne, japońskie stroje. Część z nich niesie trzy mikoshi (lektyki bóstw). Procesja opuszcza chram Hie-jinja o 8 rano i po przejściu dzielnicy Chiyoda, powraca do niego wieczorem[2].

Pochód zatrzymuje się przed Pałacem Cesarskim na pół godziny około południa. Główny kapłan wchodzi w tym czasie do pałacu, aby zaoferować modlitwę cesarzowi i jego rodzinie. Tradycja ta powstała w okresie Edo, kiedy siogun zezwolił, aby festiwal odbywał się pod zamkiem Edo (obecnie Pałac Cesarski)[1].

Nazwa festiwalu, znacząca „król gór”, odnosi się pierwotnie do bóstwa Oyamagui no kami, czczonego w chramie Hie-jinja w prefekturze Shiga oraz w pozostałych sanktuariach Hie na terenie całego kraju.

Znaczenie słowa mikoshi[edytuj | edytuj kod]

Słowo to jest powszechnie – ale błędnie – tłumaczone jako „przenośna świątynka” (ang. portable shrine). W rzeczywistości jest to „boski palankin”, czyli lektyka służąca do przenoszenia bóstw pomiędzy chramami w czasie różnego rodzaju uroczystości.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sannō Matsuri (ang.). [dostęp 4.07.2011].
  2. Sannō Matsuri (ang.). [dostęp 4.07.2011].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Basic Terms of Shinto, Kokugakuin University, Institute for Japanese Culture and Classics, Tokyo 1985

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]