Festiwal Warszawa Singera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Koncert Noc Klezmerów na placu Grzybowskim podczas XV edycji festiwalu (2018)

Festiwal Warszawa Singera, pełna nazwa Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera[1] – impreza kulturalna odbywająca się od 2004 roku w Warszawie.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Shalom, która została powołana w 1988 roku z inicjatywy aktorki i reżyser Gołdy Tencer. Celem Fundacji jest popularyzacja kultury żydowskiej.

Festiwal miał swoją premierę w 2004 roku, w setną rocznicę urodzin związanego z Warszawą żydowskiego pisarza Isaaca Bashevisa Singera[2]. Od początku swojego istnienia festiwal promowany jest przy pomocy logo – postaci powstałej z połączenia skrzypka na dachu (symbolu kultury żydowskiej) i Warszawskiej Syrenki (symbolu Warszawy). Autorem symbolu festiwalu jest Lech Majewski.

Celem festiwalu jest promowanie kultury żydowskiej, zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej, na wysokim poziomie artystycznym[1]. Podczas festiwalu prezentowane są m.in. żydowski teatr, muzyka, filmy, widowiska i wystawy. Jednym ze stałych punktów programu są również warsztaty kuchni koszernej, tańca, piosenki, wycinanki, ceramiki i kaligrafii. Oprócz tego organizowane są liczne wykłady i tematyczne grupy dyskusyjne poświęcone kulturze jidysz. Centrum wydarzeń festiwalowych są plac Grzybowski i ul. Próżna[3].

Podczas festiwalu występowali m.in. Nigel Kennedy, David Krakauer, Zakopower, Benzion Miller, Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera w Opolu, Kroke, Svetlana Portnyansky, Trombenik, Marcin Bolldorf, Sebastian Szulfer, Matt Herskowitz, Piotr Paziński, Lydia Sarfati, Janusz Tencer i The Klezmatics. Gośćmi byli m.in. Hanna Krall, Magdalena Gessler i Michał Piróg.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. W: Fundacja Shalom [on-line]. shalom.org.pl. [dostęp 2018-09-08].
  2. Festiwale teatralne: gdzie warto być? Część I, www.afiszteatralny.pl [dostęp 2016-11-14].
  3. Cel i misja. festiwalsingera.pl. [dostęp 2018-09-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]