Festiwal Wisły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Festiwal Wisły
Ilustracja
Festiwal w Toruniu, 2017 rok
Lata aktywności

od 2017

Data

sierpień

Miejsce

Toruń, Włocławek

Organizator

Nadwiślańska Organizacja Turystyczna w Toruniu

Strona internetowa

Festiwal Wisły – festiwal odbywający się w Toruniu i we Włocławku, promujący atrakcje związane z tradycjami rzecznymi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pokaz budowy tradycyjnej łodzi wiślanej na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu, 2017 rok
Statki na Wiśle w Toruniu, 2017 rok
Replika łodzi flisowej na Festiwalu Wisły we Włocławku

2017[edytuj | edytuj kod]

Inauguracja pierwszej edycji festiwalu, w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły w Polsce, miała miejsce 12 sierpniu 2017 roku na bulwarach wiślanych we Włocławku. Można było wówczas uczestniczyć m.in. w jarmarku z tradycyjnymi produktami regionów nadwiślańskich, Przeglądzie Piosenki Żeglarskiej "Szkuta" oraz zwiedzać statki i łodzie biorące udział w festiwalu. 14 sierpnia impreza przeniosła się na Bulwar Filadelfijski w Toruniu, podczas której można było obejrzeć m.in. paradę zabytkowych i współczesnych łodzi i statków oraz widowisko "woda – światło – dźwięk". Imprezy festiwalowe odbywały się także w Nieszawie i Ciechocinku[1][2].

2018[edytuj | edytuj kod]

W 2018 roku festiwal odbywał się w dniach 11-14 sierpnia: we Włocławku, w Ciechocinku, w Osieku nad Wisłą oraz w Toruniu. W jego programie znalazły się m.in.: konkurs kapel weselnych, targi kulinarne „Nadwiślańskie smaki”, prezentacja najnowocześniejszego sprzętu wojskowego, używanego w armii polskiej i amerykańskiej oraz koncert zespołów muzyki szanty[3][4].

2019[edytuj | edytuj kod]

3. edycja festiwalu odbyła się w dniach 11-15 sierpnia. We Włocławku można było m.in. uczestniczyć w koncercie zespołu Now We oraz oglądać paradę kilkudziesięciu statków i łodzi biorących udział w największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych zorganizowaną wzdłuż bulwarów wiślanych. W Nieszawie uczestnicy festiwalu mogli m.in. zwiedzać z przewodnikiem Muzeum Stanisława Noakowskiego, zaś w Toruniu przygotowano regaty żeglarskie w klasach: Puck i Open oraz można było kibicować grupie śmiałków, którzy w bezpieczny sposób pod okiem ratowników WOPR przepłynęli szerokość Wisły na wysokości Zamku Dybowskiego[5]. Festiwal zawitał także do Ciechocinka, Włęcza i Osieka nad Wisłą[6].

Organizator[edytuj | edytuj kod]

Festiwal organizuje Nadwiślańska Organizacja Turystyczna z siedzibą w Toruniu, a jego dyrektorem jest Marcin Karasiński.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Karol Poliński, Włocławek zainauguruje Festiwal Wisły, będzie moc atrakcji [Festiwal Wisły PROGRAM], Gazeta Pomorska, 7 sierpnia 2017 [dostęp 2019-08-13] (pol.).
  2. Wystartował Festiwal Wisły w Toruniu | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2019-08-13] (pol.).
  3. Wyborcza.pl, torun.wyborcza.pl [dostęp 2019-08-14].
  4. II Festiwal Wisły w Toruniu | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2019-08-15] (pol.).
  5. Program, Festiwal Wisły [dostęp 2019-08-15] (pol.).
  6. Polskie Radio PiK, Wpław z jednego na drugi brzeg Wisły w Toruniu. Rzeka ciepła, ... – Polskie Radio PiK, www.radiopik.pl [dostęp 2019-08-15] (pol.).