Festiwal w Akce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Festiwal w Akce
Ilustracja
Przedstawienie teatralne z 2012 r.
Pełna nazwa Festiwal Izraelskiego Teatru Alternatywnego
Nazwa angielska The Acco Festival of Alternative Israeli Theatre
Lokalizacja Akka,  Izrael
Organizator Miasto Akka
Założyciel Oded Kotler
Gatunek teatralny Teatr uliczny
Teatr alternatywny
Strona internetowa festiwalu

Festiwal Izraelskiego Teatru Alternatywnego (hebr. הפסטיבל לתיאטרון ישראלי אחר; ang. The Acco Festival of Alternative Israeli Theatre) – festiwal teatralny odbywający się od 1980 roku w mieście Akka, w Izraelu. Festiwal ma podtytuł w oryginale: Festiwal Izraelskiego Teatru Innego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Festiwal Izraelskiego Teatru Alternatywnego w Akce jest organizowany corocznie od 1980 roku. Inicjatorem jego powstania był aktor, reżyser i scenarzysta Oded Kotler. Dwukrotnie w swojej historii został przesunięty - za każdym razem z powodu zamieszek społecznych. Pierwszy raz w październiku 2000 roku podczas Intifady Al-Aksa, a drugi raz podczas zamieszek w czasie żydowskiego święta Jom Kippur w 2008 roku (termin przesunięto na czas święta Chanuka w grudniu)[1].

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Festiwal odbywa się co roku w trakcie trwającego przez tydzień żydowskiego święta Sukkot (wrzesień-październik). Od 2000 roku jego organizatorem są władze miejskie Akki, we współpracy z Ministerstwem Kultury, Stowarzyszeniem Rozwoju Starej Akki (ang. The Old Acre Development Company Ltd., OADC) i zagranicznymi fundacjami dobroczynnymi. Festiwal jest symbolem współistnienia arabskich i żydowskich mieszkańców miasta. Przedstawienia przygotowują arabscy i żydowscy dramaturdzy, występują też wspólne młodzieżowe zespoły teatralne.

Festiwal promuje zjawiska z nurtu teatru alternatywnego, oferując widzom szeroką gamę widowisk i wydarzeń artystycznych, teatru ulicznego, koncerty, warsztaty i konferencje. Wiele z nich ma miejsce w zabytkowej przestrzeni Starego Miasta[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Curtain not to be raised on the 29th Acco Festival of Alternative Israeli Theatre (ang.). W: All About Jewish Theatre [on-line]. [dostęp 2013-01-17].
  2. Barry Davis: We recommend (ang.). W: The Jerusalem Post [on-line]. 2002-08-23. [dostęp 2013-01-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-17)].