Fiński Kościół Prawosławny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fiński Kościół Prawosławny
Suomen ortodoksinen kirkko
Sobór Uspieński
Sobór Uspieński
Państwo  Finlandia
Data powołania Autonomia otrzymana w 1923 od Patriarchy Konstantynopola
Wyznanie prawosławne
Patriarchat Konstantynopolitański
Sobór Uspieński
Metropolita Leo, arcybiskup karelski i całej Finlandii
Dane statystyczne
Liczba wiernych
• procent wiernych
58 000
1,1%
Liczba diecezji 3
Powierzchnia 338 145 km²
brak współrzędnych
Strona internetowa

Fiński Prawosławny Kościół Autonomiczny – jeden z Kościołów prawosławnych, autonomiczna Cerkiew lokalna w jurysdykcji ekumenicznego patriarchy Konstantynopola.

Historia[edytuj | edytuj kod]

  • 1925 – na zwierzchnika Kościoła zostaje wyznaczony wikariusz diecezji karelskiej Herman (Aav) z tytułem „arcybiskup Karelii i całej Finlandii”.
Diecezje i parafie Fińskiego Kościoła Prawosławnego

Struktura Cerkwi[edytuj | edytuj kod]

Obecnie Fiński Kościół Prawosławny jest podzielony na trzy diecezje: Karelii (z siedzibą w Kuopio), Helsinek i Oulu. Zwierzchnikiem Kościoła jest arcybiskup Karelii i całej Finlandii – Leon (Makkonen). Siedzibą hierarchy jest Kuopio. Jurysdykcyjnie Kościół podlega patriarchatowi Konstantynopola. Liczy ok. 58 000 wyznawców[1], którzy stanowią 1,1% społeczeństwa Finlandii. W liturgii używa się kalendarza gregoriańskiego.

Fiński Kościół Prawosławny jest Kościołem państwowym (obok znacznie liczniejszego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii). Państwo posiada pewne wpływy na jego sprawy administracyjne. Prezydent Finlandii mianuje biskupów. Państwo płaci pensje biskupom i księżom, pokrywa koszty utrzymania szkół duchownych, finansuje działalność Rady Kościoła, pracę oświatową w parafiach i nauczanie religii w publicznych szkołach średnich.

Lista arcybiskupów Finlandii[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy