Fiński Kościół Prawosławny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fiński Kościół Prawosławny
Suomen ortodoksinen kirkko
Sobór Uspieński
Sobór Uspieński
Państwo  Finlandia
Data powołania Autonomia otrzymana w 1923 od Patriarchy Konstantynopola
Wyznanie prawosławne
Patriarchat Konstantynopolitański
Sobór Uspieński
Metropolita Leo, arcybiskup karelski i całej Finlandii
Dane statystyczne (2012)
Liczba wiernych 61 343[1]
Liczba diecezji 3
Powierzchnia 338 145 km²
brak współrzędnych
Strona internetowa

Fiński Prawosławny Kościół Autonomiczny – jeden z Kościołów prawosławnych, autonomiczna Cerkiew lokalna w jurysdykcji ekumenicznego patriarchy Konstantynopola.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Diecezje i parafie Fińskiego Kościoła Prawosławnego

Struktura Cerkwi[edytuj | edytuj kod]

Obecnie Fiński Kościół Prawosławny jest podzielony na trzy diecezje: Karelii (z siedzibą w Kuopio), Helsinek i Oulu. Zwierzchnikiem Kościoła jest arcybiskup Karelii i całej Finlandii – Leon (Makkonen). Siedzibą hierarchy jest Kuopio. Jurysdykcyjnie Kościół podlega patriarchatowi Konstantynopola. W 2007 liczył ok. 58 000 wyznawców[2], co stanowiło 1,1% społeczeństwa Finlandii. W 2016 liczbę wiernych szacowano na 67 000[3]. W liturgii używa się kalendarza gregoriańskiego (również w odniesieniu do świąt ruchomych, w tym Paschy – co jest wyjątkiem wśród kanonicznych Cerkwi prawosławnych)[3].

Fiński Kościół Prawosławny jest Kościołem państwowym (obok znacznie liczniejszego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii). Państwo posiada pewne wpływy na jego sprawy administracyjne. Prezydent Finlandii mianuje biskupów. Państwo płaci pensje biskupom i księżom, pokrywa koszty utrzymania szkół duchownych, finansuje działalność Rady Kościoła, pracę oświatową w parafiach i nauczanie religii w publicznych szkołach średnich.

Lista arcybiskupów Finlandii[edytuj | edytuj kod]


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]