Fiński rock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fiński rock (fiń. suomirock lub suomirokki) – muzyka rockowa pochodząca z Finlandii; także muzyka wykonywana w języku fińskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fiński rock powstał wskutek podążania wielu wykonawców za trendami muzycznymi lat 50. i 60. XX wieku. Początkowo fińskie zespoły wykonywały jedynie popularne w świecie anglojęzycznym piosenki, które tłumaczono na język fiński. Eero Raittinen i jego brat Jussi są jednymi z najwcześniejszych fińskich muzyków rockowych lat 60. XX wieku, obok takich grup jak Jormas, Topmost czy Ernos. Centrum fińskiego rocka i popu w tym okresie były Helsinki. Jedną z pierwszych krajowych wytwórni płytowych była wtedy Love Records, która wydawała również płyty z jazzem czy utworami nawiązującymi do polityki. Popularny wtedy zespół Suomen Talvisota 1939-1940 reprezentował muzykę undergroundową, a jego jedyna płyta „Underground-Rock” (1970) ma duży wpływ na obecnie tworzących muzyków. Innymi znaczącymi fińskimi zespołami grającymi rocka psychodelicznego czy muzykę undergroundową były The Sperm, Apollo i Blues Section.

Na początku lat 70. XX wieku pojawiło się wielu nowych artystów. Twórcy piosenek tacy jak Hector i Juice Leskinen zaczęli pisać utwory w rodzimym języku, łącząc odcienie ironii, poezji i introspekcji z rockowego brzmienia. W późniejszych latach 70. nowa fala (new wave) i punk przyniosły pojawienie się kolejnych twórców: Pelle Miljoona, Eppu Normaali czy Hassisen kone. Od tej pory fiński rock stał się niezależny. Nazwiska takie jak Dave Lindholm, Tuomari Nurmio i Ismo Alanko były popularne ze względu na muzykę, która posiadała swój własny, niepowtarzalny styl. Na przełomie lat 70. i 80. miastem uznawanym za najbardziej tętniące życiem w kulturze rockowej stało się Tampere.

Zespół Hurriganes, założony przez Remu Aaltonena, był jednym z najbardziej popularnych grup muzycznych w Finlandii. Jego członkowie tworzyli bezkompromisowego rocka, opartego na prostych brzmieniach, a ich piosenka „Get on” w Krainie Tysiąca Jezior uznawana jest niemalże za hymn. Innymi przełomowymi grupami były Dingo, pop-rockowa formacja uwielbiana przez nastolatków, a także , której piosenka „Joutsenlaulu” do dziś dnia pozostaje jednym z najczęściej odtwarzanych utworów w fińskich radiach. Kingston Wall był kultowym zespołem wczesnych lat 90. XX wieku, łączącym psychodeliczne wpływy z hard rockiem. Do dziś bardzo popularny jest również Jari Karjalainen, którego świetność przypadała na lata 80. Znana grupa CMX, utworzona w 1985 roku, przechodząca różne transformacje w wykonywanej muzyce – od metalu przez hardcore punk do hard rocka, obecnie także posiada wielu zwolenników.

Sukcesy zagraniczne[edytuj | edytuj kod]

Zespoły fińskie, które powstały najwcześniej i mogły uzyskać rozgłos to grające rock progresywny grupy takie jak Tasavallan Presidentti czy Wigwam. Choć przez pewien czas wydawały móc wybić się w Europie, międzynarodowa sława ominęła je. Również inne grupy muzyczne lat 80. XX wieku (np. Gringos Locos lub Havana Black) nie były zdolne uzyskać popularności poza granicami Finlandii; jedynym wyjątkiem byli muzycy z Hanoi Rocks, popularnego zespołu, tworzącego glam rocka. Grupa nadal jest jedną z najbardziej znanych i cenionych fińskich formacji za granicą. W latach 80. była źródłem inspiracji dla wielu zespołów, włączając w to m.in. muzyków z Guns N' Roses.

Do innych grup muzycznych, które osiągnęły sukces za granicą, można zaliczyć Leningrad Cowboys (znana z wystąpień z Chórem Aleksandrowa) czy Mieskuoro Huutajat (specjalizująca się w wykonywaniu hymnów narodowych).

Ponadto, kultowy status w Europie, zwłaszcza w Holandii i Niemczech, uzyskała formacja 22-Pistepirkko, która w swoich brzmieniach zawiera między innymi indie rock czy blues.

Tak samo jak w całej Skandynawii, głównym wkładem Finlandii do nowoczesnej muzyki jest heavy metal i jego pokrewne gatunki. Z Finlandii pochodzi także wiele zespołów power metalowych. Styl ciężkiego brzmienia obejmuje zespoły takie jak Children of Bodom, Entwine, Apocalyptica, Impaled Nazarene, Nightwish, The 69 Eyes, Stratovarius, Sentenced, Sonata Arctica, Amorphis, Ensiferum i Waltari.

Inną popularną za granicą formacją jest HIM, której muzyka została określona mianem love metalu. Zarówno HIM, a także The Rasmus, podbiły serca wielu fanów w Europie oraz USA i znalazły się na szczytach list przebojów. Międzynarodowe sukcesy obydwu zespołów w obecnej dekadzie są o wiele szersze, niż którakolwiek fińska grupa zdołała wcześniej osiągnąć.

Finlandia była także zwycięzcą Eurowizji w 2008 roku. Formacji Lordi, jako pierwszej heavy metalowej grupie, udało się dojść do finału i wygrać konkurs.

Fińscy rockowi i heavy metalowi wykonawcy[edytuj | edytuj kod]