Fider

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Fider – fizyczne okablowanie przenoszące sygnał radiowy z nadajnika do anteny lub z anteny do odbiornika, nazywane też linią transmisyjną.

Podczas prawidłowego działania, w idealnych warunkach fider powinien skutecznie przenosić wszystkie fale radiowe bez jakichkolwiek strat sygnału, bez promieniowania i pochłaniania jakiejkolwiek energii. Używane są trzy rodzaje fiderów stosowanych w nowoczesnych systemach bezprzewodowych: koncentryczne, typu twin-lead (kabel bifilarny (symetryczny) lub drabinka), a przy częstotliwościach powyżej 1 GHz używa się falowodów.

Fider jest bardzo ważną częścią systemu antenowego, zwłaszcza w pewnych warunkach, takich jak wysokie częstotliwości czy słabe sygnały radiowe lub obydwa czynniki naraz. Okablowanie układu zasilania posiada swoją impedancję, która musi być dopasowana do nadajnika / odbiornika / transceivera i anteny aby zapobiec stratom sygnału. Dopasowanie to możliwe jest przy pomocy symetryzatora antenowego (ATU).

Kabel symetryczny[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Kabel symetryczny.
Galeria
Kabel symetryczny
(twin lead)
Drabinka
(ladder line)
Symetryzator TV
300/75 omów

Kabel symetryczny (ang. twin lead) składa się z dwóch położonych równolegle względem siebie przewodów otoczonych izolacją. Odległość między dwoma przewodami jest mała w stosunku do długości fali. Kabel ten w postaci płaskiej wstążki używany był kiedyś powszechnie do zasilania odbiorników telewizyjnych. Do zasilania anten krótkofalarskich stosuje się fider w postaci drabinki (dwóch przewodów miedzianych rozpiętych przy pomocy płaskowników wykonanych z materiału izolacyjnego np. ebonitu lub tekstolitu).

Kabel koncentryczny[edytuj | edytuj kod]

Kabel koncentryczny
 Osobny artykuł: Kabel koncentryczny.

Kabel koncentryczny (ang. coaxial cable) – przewód miedziany otoczony izolacją, wspólnym ekranem oraz zewnętrzną koszulką ochronną, wykorzystywany np. jako medium transmisyjne w sieciach Ethernet, w instalacjach antenowych radiowych i telewizyjnych, jak również w aparaturze pomiarowej.

Ten rodzaj kabla uważany jest za kabel niesymetryczny.

Falowód[edytuj | edytuj kod]

Falowód
 Osobny artykuł: Falowód.

Falowód jest wykonanym z metalu kanałem o przekroju kwadratowym lub okrągłym, służącym do prowadzenia fal elektromagnetycznych o dużej lub bardzo dużej częstotliwości, ze względu na tzw. zjawisko naskórkowości.

Charakterystyka fiderów[edytuj | edytuj kod]

Porównanie kilku cech wspólnych przewodów zasilających.

Typ Impedancja
(Ω)
Współczynnik prędkości
(VF)[1]
twin-lead
300
82%
drabinka
450, 600
95%
kabel koncentryczny
50, 75
66%

Przypisy

  1. Ten parametr używany jest do opisania mediów komunikacyjnych takich jak kable transmisji danych. Parametr wyrażony jako liczba między 0 i 1 lub procentowo, odzwierciedla stosunek prędkości transmisji sygnału do prędkości światła w próżni. W próżni VF równy jest 1.