Fidget spinner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Typowy fidget spinner w spoczynku i kręcący się
Wersja fidget spinnera z jednym centralnym i dwoma łożyskami w osi

Fidget spinnerzabawka zręcznościowa służąca do wprowadzania w ruch obrotowy[1] tak, aby kręciła się długo i swobodnie wokół własnej osi[2]. Fidget spinner w formie spopularyzowanej w 2017 roku składa się z czterech lub z trzech łożysk, połączonych wytrzymałym plastikiem lub metalem[1] i przypomina kształtem trójkąt[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Media wskazują, iż twórczynią zabawki była pierwotnie amerykańska inżynier Catherine Hettinger, która w 1993 złożyła wniosek patentowy[4][5]. Początkowo celem tejże zabawki miała być pomoc w polepszeniu koncentracji oraz redukowaniu lęków i niepokoju u dzieci z ADHD i autyzmem, jednak sugerowanych właściwości terapeutycznych nie udowodniono. Zabawka spopularyzowała się w połowie 2017 roku, zyskując znaczne zainteresowanie zarówno w USA, jak i na świecie, w tym w Polsce[6][3].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Według amerykańskiego tabloiduNew York Post” używanie fidget spinnerów zostało zakazane w wielu szkołach w USA w związku z protestami nauczycieli, którzy skarżyli się na negatywne działanie zabawki dekoncentrującej uczniów w trakcie lekcji. Fidget spinner krytykowany był również przez część amerykańskich organizacji chrześcijańskich jako narzędzie okultystyczne, które służy do stopniowego zniewalania dzieci i młodzieży[3]. W polskich mediach podobne tezy o diabelskim charakterze zabawki pojawiły się m.in. na portalu Mały Dziennik[6] oraz Telewizji Republika, która wskazywała również przypadki połknięcia elementów zabawki przez dzieci, które skończyły się dla poszkodowanych koniecznością skorzystania z pomocy medycznej[7].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Zwykły Fidget Spinner Składa się z czterech łożysk, trzy z nich znajdują się koło centralnego. Na centralne łożysko zwykle nałożone jest plastikowe kółko, które ma służyć jako uchwyt zabawki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Fidget Spinner. Jak się bawić?. pomorska.pl. [dostęp 2017-06-11]. (pol.).
  2. Fidget Spinner: Co to jest? Niska cena – mnóstwo zabawy!. eska.pl. [dostęp 2017-06-11]. (pol.).
  3. a b c Fidget Spinner: co to? "Najpopularniejsza zabawka 2017" już w Polsce. Ma pomagać, ale niektórzy jej nienawidzą. edziecko.pl. [dostęp 2017-06-11]. (pol.).
  4. As fidget spinner craze goes global, its inventor struggles to make ends meet. theguardian.com. [dostęp 2017-06-11]. (ang.).
  5. Spinning toy. patents.google.com. [dostęp 2017-06-11]. (ang.).
  6. a b Fidget spinner, czyli diabeł w rękach nastolatków i inne szatańskie zabawki. newsweek.pl. [dostęp 2017-06-11]. (pol.).
  7. Nauczyciele i pedagodzy przestrzegają przed tą zabawką! Media uważają, że to zabawka ... szatana. telewizjarepublika.pl. [dostęp 2017-06-11]. (pol.).