Figówka zmienna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Figówka zmienna
Cyclopsitta diophthalma[1]
(Hombron & Jacquinot, 1841)
Samiec C. d. marshalli
Samiec C. d. marshalli
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Gromada ptaki
Rząd papugowe
Rodzina papugi wschodnie
Rodzaj Cyclopsitta
Gatunek figówka zmienna
Podgatunki

zobacz opis w tekście

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Figówka zmienna (Cyclopsitta diophthalma) – gatunek ptaka z rodziny papug wschodnich (Psittaculidae). Występuje w lasach Nowej Gwinei i pobliskich wysp, jest jednak spotykana także wzdłuż tropikalnego, australijskiego wybrzeża, na wschód od Wielkich Gór Wododziałowych, w odizolowanych populacjach. Osiąga średnio 14 cm długości, co czyni ją najmniejszą papugą w Australii.

U większości podgatunków figówki zmiennej występuje dymorfizm płciowy, samce mają więcej czerwieni (mniej srebra i niebieskiego) na głowie, niż samice. Są prawie na całym ciele zielone, mają bardzo krótkie ogony, dysproporcjonalnie duże głowy i dzioby, czerwone i niebieskie oznaczenia na głowie.

Pomimo, że gatunek został określony, przez IUCN, jako "najmniejszej troski" (ze względu na niewielki stopień ryzyka jego wyginięcia w najbliższym czasie), to niektóre jego podgatunki są narażone. C. d. coxeni jest jednym z najrzadszych i najmniej poznanych ptaków Australii, został zanotowany mniej niż 200 razy, odkąd opisał go Gould w 1866. Jest zaklasyfikowany jako "gatunek zagrożony" w Queensland (Nature Conservation Act 1992), Nowej Południowej Walii (New South Wales Threatened Species Conservation Act 1995), jak również na poziomie krajowym w Australii (Environment Protection and Biodiversity Conservation Act 1999), ponieważ w niektórych regionach, szczególnie na obszarach nizinnych, subtropikalnych lasów deszczowych, jego liczebność spadła.

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Figówka zmienna zwykle żywi się figami, jagodami, nasionami, nektarem i larwami owadów żyjących w drewnie. Ptaki żerują w parach lub w stadach, złożonych z kilku osobników. Latają bardzo szybko. Wydają krótkie i jazgotliwe odgłosy. W odróżnieniu od wielu innych papug, które wykorzystują, na gniazda, istniejące otwory w drzewach, figówki zmienne drążą je samodzielnie (zwykle w zgniłych drzewach).

Ptaki te wydają wysokie dźwięki – zzzt-zzzt, lub zeet-zeet, brzmiące jak skrzeczenie, co jest charakterystyczne dla lor. Dźwięki wydają przeważnie lecąc. Podczas karmienia mogą cicho skrzeczeć.

Podgatunki[edytuj | edytuj kod]

Samica C. d. marshalli z półwyspu Jork, Australia
Samica C. d. macleayana w Cairns, Queensland, Australia

Opisano osiem podgatunków figówki zmiennej. Zakres występowania pierwszych pięciu ogranicza się do Nowej Gwinei i pobliskich wysp; pozostałe trzy występują w Australii.

 • figówka zmienna (Cyclopsitta diophthalma diophthalma)
 • Cyclopsitta diophthalma coccineifrons
 • figówka krasnolica (Cyclopsitta diophthalma aruensis)
 • Cyclopsitta diophthalma virago
 • figówka zielona (Cyclopsitta diophthalma inseparabilis)
 • Cyclopsitta diophthalma marshalli
 • Cyclopsitta diophthalma macleayana
 • figówka czerwonoucha (Cyclopsitta diophthalma coxeni)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Cyclopsitta diophthalma, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
 2. Cyclopsitta diophthalma. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 1. Queensland Government website: <http://www.epa.qld.gov.au/nature_conservation/wildlife/native_animals/doubleeyed_figparrot_coxens/>
 2. Recovery Plan for the Coxen's Fig-Parrot Cyclopsitta diophthalma coxeni (Gould), New South Wales National Parks and Wildlife Service, lipiec 2002
 3. The Parrot Society UK: <http://www.theparrotsocietyuk.org/conarticle6.shtml>

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]