Fighting Network Rings

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Fighting Network RINGS)

RINGS (jap. リングス) − funkcjonująca w latach 1991-2002 japońska organizacja promująca wrestling, a w późniejszym okresie swojego istnienia również walki na zasadach MMA.

Historia[edytuj | edytuj kod]

RINGS została założona 11 maja 1991 roku przez popularnego japońskiego wrestlera Akirę Maedę jako odpowiedź na powstanie konkurencyjnej UWF International. Początkowo była typową organizacją wrestlingu promującą walki w jego japońskiej odmianie, czyli puroresu. Jednak powołanie do życia w 1997 roku PRIDE FC i związany z tym szybki wzrost popularności mieszanych sztuk walki w Japonii wymusił zmiany wewnątrz organizacji. RINGS zaczęło stopniowo odchodzić od reżyserowania walk na rzecz większego realizmu pojedynków. Od 1999 roku wszystkie sygnowane przez nią walki były toczone już w formacie MMA[1].

Dynamiczny rozwój konkurencyjnego PRIDE FC spowodował marginalizację RINGS i zapoczątkował jej kłopoty finansowe. W rezultacie do 2002 roku większość gwiazd RINGS, takich jak Fiodor Jemieljanienko, Antônio Rodrigo Nogueira, Tsuyoshi Kōsaka czy Dan Henderson, opuściło organizację i wstąpiło w szeregi PRIDE. Ostatni finałowy turniej RINGS pod nazwą World Title Series Grand Final odbył się w Jokohamie 15 lutego 2002 roku, po czym organizacja zawiesiła swą działalność. Jeszcze do 2007 roku funkcjonowały natomiast zagraniczne oddziały RINGS w Holandii (RINGS Holland) i na Litwie (RINGS Lithuania).

Czołowi zawodnicy po 1999 roku[edytuj | edytuj kod]

F. Jemieljanienko - zawodnik RINGS w latach 2000-2002

The Outsider[edytuj | edytuj kod]

Po upadku PRIDE FC i rozwiązaniu HERO'S Akira Maeda podjął starania o reaktywację RINGS. Do tradycji organizacji nawiązuje stworzona przez niego w 2008 roku seria amatorskich turniejów MMA pod szyldem RINGS The Outsider.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Shu Hirata: Akira Maeda & RINGS. [dostęp 2009-01-28]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]