Figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Jana Nepomucena we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Figura Matki Boskiej z dzieciątkiem i św. Jana Nepomucena
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Miejsce

Leśnica

Styl architektoniczny

barok

Fundator

klasztor Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą

Całkowita wysokość

9 m

Data budowy

1743

Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Figura Matki Boskiej z dzieciątkiem i św. Jana Nepomucena”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Figura Matki Boskiej z dzieciątkiem i św. Jana Nepomucena”
Ziemia51°08′44,19″N 16°52′13,67″E/51,145608 16,870464

Figura Matki Boskiej z dzieciątkiem i św. Jana NepomucenaXVIII-wieczna rzeźba w stylu barokowym przedstawiająca Maryję z dzieciątkiem oraz sceny z życia świętego Jana Nepomucena i jego postać z krucyfiksem. Znajduje się ona na pl. Świętojańskim przed zamkiem w Leśnicy. Jest to jeden z nielicznych zabytków Leśnicy, osiedla Wrocławia.

Pomnik powstał prawdopodobnie w 1743 roku. Jego autor nie jest znany, ale reliefy przedstawiające sceny męczeństwa Jana Nepomucena – będące kopiami płaskorzeźb z pomnika znajdującego się na Ostrowie Tumskim – są przypisywane czeskiemu rzeźbiarzowi Janowi Urbańskiemu.

Opis pomnika[edytuj | edytuj kod]

Pomnik jest wykonany z piaskowca. Na trójbocznym postumencie znajdują się płaskorzeźbione sceny z życia Jana Nepomucena. Frontowa płaskorzeźba przedstawia zrzucenie świętego do Wełtawy, lewa ukazuje spowiedź królowej Zofii, a prawa przesłuchanie Nepomucena przez króla Czech Wacława IV. Na postumencie stoi rzeźba Nepomucena trzymającego w lewej ręce krzyż. Obok niego putta wraz z atrybutami jego męczeńskiej śmierci. Jedno z putt ciągnie za sobą nimb gwiazd. W najwyższej części pomnika umiejscowiono rzeźbę Marii z dzieciątkiem. Maryja wbija trzymaną przez siebie lancę zakończoną krzyżem w leżącego u jej stóp węża, wokół niej znajdują się jeszcze dwa aniołki.

Program ideowy pomnika badacze uznają za typowy dla końcowego okresu kontrreformacji. Nietypowe jest natomiast połączenie w jednym pomniku postaci zarówno Maryi, jak i Jana Nepomucena.

Podobne pomniki[edytuj | edytuj kod]

We Wrocławiu znajdują się jeszcze cztery pomniki przedstawiające Nepomucena: przy ul. gen. Romualda Traugutta, ul. Osobowickiej i ul. Szewskiej oraz rzeźba przy ul. Parafialnej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]