Przejdź do zawartości

Filip Hurepel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Filip Hurepel
Ilustracja
ilustracja herbu
hrabia Boulogne i Dammartin
Iure uxoris

Matyldy

hrabia Mortain i Aumale
Iure uxoris

Matyldy

hrabia Clermont-en-Beauvaisis
Okres

od 1224
do 1234

Dane biograficzne
Dynastia

Kapetyngowie

Data urodzenia

1200

Data śmierci

1234

Ojciec

Filip II August

Matka

Agnieszka z Meran

Żona

Matylda z Boulogne

Dzieci

Joanna
Aubry

Filip I Hurepel, Filip Rozczochrany (ur. 1200, zm. 1234) – hrabia Boulogne i Dammartin (od 1210) oraz Mortain i Aumale (od 1223), a także Clermont-en-Beauvaisis (od 1224). Syn Filipa II Augusta, króla Francji i Agnieszki z Meranu, jego trzeciej, nieuznanej za legalną, żony.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Poślubił w 1210 roku Matyldę, hrabinę Boulogne, córkę Idy z Boulogne i Renalda z Dammartin, po którym objął w posiadanie hrabstwa Boulogne i Dammartin, gdyż ten przebywał w królewskiej niewoli. Gdy w 1227 Renald popełnił samobójstwo na zamku w Goulet, Filip stał się pełnoprawnym właścicielem obu hrabstw. Po śmierci króla Ludwika VIII zbuntował się przeciwko Blance Kastylijskiej, która została regentką w imieniu swego młodocianego syna Ludwika IX, gdyż sam chciał objąć regencję w imieniu bratanka. W 1230 roku pogodził się z Blanką i Ludwikiem, i wystąpił wraz z nimi przeciw Henrykowi III i Piotrowi Mauclercowi. Zmarł w wyniku wypadku na turnieju w Corbie, w roku 1234. Po jego śmierci Matylda wyszła za mąż za Alfonsa, drugiego syna Alfonsa II, króla Portugalii.

Filip miał z Matyldą córkę Joannę (1219–1252), żonę pana Montjay Waltera z Châtillon. Być może dzieckiem Matyldy i Filipa był także Alberyk (1222–po 1284), który miał zrzec się dziedzictwa na rzecz siostry i wyjechać do Anglii – jednak o tej filiacji świadczy późne źródło, natomiast brak jest źródeł z epoki, które by ją potwierdzały[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. France, Capetian Kings. [w:] Medieval Lands [on-line]. (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]