Filip Sulimierski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Filip Sulimierski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

13 listopada 1843
Sieradz

Data i miejsce śmierci

8 stycznia 1885
Warszawa

Zawód, zajęcie

geograf
wydawca

Filip Koronat[1] Sulimierski (ur. 8 listopada 1843[1] w Sieradzu, zm. 8 stycznia 1885 w Warszawie[2][3]) – polski matematyk i geograf, pierwszy wydawca Słownika geograficznego Królestwa Polskiego (1880).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Grób Filipa Sulimierskiego

Ojciec Filipa Sulimierskiego był właścicielem majątku Brzeski nad Grabią. Matka – Bibianna z Dzwonkowskich[4] owdowiała cztery miesiące przed urodzeniem Filipa, wychowywała czworo dzieci, zapewne przy pomocy licznej w Kaliskiem rodzinie męża. Filip, po początkowej edukacji w rodzinnym domu, uczęszczał do gimnazjum w Piotrkowie, które ukończył w 1862 r., następnie studiował w Szkole Głównej w Warszawie[3], gdzie w 1866 r. uzyskał stopień mgr nauk matematycznych.

Pisywał artykuły do tygodnika geograficzno-krajoznawczego "Wędrowiec"[3], wydawanego w Warszawie w latach 1863-1906, którego został właścicielem w latach 1870-1883. Pisał artykuły również do "Tygodnika Ilustrowanego", "Gazety Handlowej", "Gazety Polskiej", "Kuriera Warszawskiego" i "Nowin".

Przy pomocy finansowej Władysława Walewskiego, ziemianina z powiatu kutnowskiego, rozpoczął wydawanie Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. Sulimierski sam redagował pierwsze pięć tomów tego słownika (od A do M), po jego śmierci dalsze tomy wychodziły pod redakcją Bronisława Chlebowskiego.

W roku 1881 był jednym z czterdziestu pięciu członków-założycieli Kasy im. Józefa Mianowskiego – Fundacji Popierania Nauki w Warszawie.

Poślubił Marię z Kleszczyńskich.

Filip Sulimierski zmarł nagle na serce i został pochowany na warszawskich Powązkach (Kw. 177, rząd IV, grób nr 5)[5].

Działalność wydawnicza[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Alan Jakman: Metryka chrztu Filipa Sulimierskiego (pol.). More Maiorum. [dostęp 2015-03-01].
  2. Stanisław Zieliński, Mały słownik pionierów polskich kolonialnych i morskich : podróżnicy, odkrywcy, zdobywcy, badacze, eksploratorzy, emigranci - pamiętnikarze, działacze i pisarze migracyjni, Warszawa: Inst. Wyd. Ligi Morskiej i Kolonialnej, 1933, s. 512.
  3. a b c Stanisław Zieliński, Mały słownik pionierów polskich kolonialnych i morskich : podróżnicy, odkrywcy, zdobywcy, badacze, eksploratorzy, emigranci - pamiętnikarze, działacze i pisarze migracyjni, Warszawa: Inst. Wyd. Ligi Morskiej i Kolonialnej, 1933, s. 516.
  4. Akta metrykalne Parafii rzymskokatolickiej w Sieradzu, akt urodzenia z 1844 r. akt nr 1. [dostęp 2015-01-06].
  5. Cmentarz Stare Powązki: FILIP SULIMIERSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-04-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]