Przejdź do zawartości

Filipini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Filipini
Herb zakonu
Pełna nazwa

Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri

Nazwa łacińska

Congregatio Oratorii Sancti Philippi Neri

Skrót zakonny

COr

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Założyciel

św. Filip Neri

Data założenia

1551

Liczba członków

ok. 550 na świecie[1].

Strona internetowa
Kościół parafii św. Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim prowadzony przez filipinów

Filipini, inaczej oratorianie, łac. Congregatio Oratorii Sancti Philippi Neri (COr) – stowarzyszenie życia apostolskiego założone w 1551 przez św. Filipa Neri w Rzymie i zatwierdzone przez papieża Grzegorza XIII w 1575 r. bullą Copiosus in misericordia Deus[2].

Nazwa „oratorianie” wywodzi od miejsca przeznaczonego na modlitwę (oratorium), a następnie od ćwiczeń duchownych, zwłaszcza wieczornych, które się tam odbywały. Celem kongregacji jest braterskie życie we wspólnocie. Członkowie zgromadzenia w sposób szczególny poświęcają się wychowaniu młodzieży i troszczą się o sprawowanie sakramentu pokuty oraz o niesienie pomocy chorym i ubogim[3]. Duchowość filipińską cechuje: braterska miłość, pokora, umartwienie, bezinteresowne poświęcenie oraz radość[4].

Filipini w Polsce

[edytuj | edytuj kod]

W skład Federacji Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Polsce wchodzi osiem domów w Polsce oraz jeden w Niemczech. Mieszą się one w Celle, Gostyniu, Studziannie, Poznaniu, Bytowie, Radomiu, Tomaszowie Mazowieckim, Tarnowie oraz w Grodzisku Wielkopolskim.

W skład Federacji wchodzi 67 księży, 3 braci, 8 kleryków (stan na 1 lipca 2024 roku)[5]. Filipini prowadzą w Polsce osiem parafii, dwa sanktuaria, siedem stowarzyszeń, dwa domy rekolekcyjne i jeden dom formacyjny[6].

Na formację początkową u filipinów składa się: miesięczny postulat, roczny nowicjat połączony z pierwszym rokiem studiów oraz formację seminaryjną (6 lat, w tym nowicjat)[7]. Każdy z Domów Filipińskich sam zajmuje się kształceniem swoich alumnów, tj. kieruje ich na studia teologiczno-filozoficzne w najbliższym diecezjalnym seminarium duchownym. Formacja seminaryjna jest połączona z poznawaniem struktury określonego Domu Filipińskiego, oratorium, parafii, a także sposobu administrowania nimi. Po szóstym roku studiów następuje przyjęcie przez alumna sakramentu święceń.

U filipinów nie istnieje urząd Przełożonego Generalnego, ani Prowincjała. Posiadają jedynie przełożonych wspólnot domowych. Domy zakonne kongregacji są autonomiczne. Oratorianie nie składają ślubów; charakteryzuje ich stabilitas loci (stałość miejsca). Ich strój to czarna sutanna bez ozdób, zwykła koloratka lub biały kołnierzyk i czarny pas[8].

Do zgromadzenia należał, po przejściu na katolicyzm późniejszy kardynał John Henry Newman, obecnie święty Kościoła katolickiego.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Zakony i zgromadzenia zakonne na świecie
  2. Prezentacja – Federacja Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Polsce [online] [dostęp 2023-12-06] (pol.).
  3. Konstytucje – Federacja Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Polsce [online] [dostęp 2023-12-06] (pol.).
  4. Droga duchowa – Federacja Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Polsce [online] [dostęp 2023-12-06] (pol.).
  5. Członkowie Federacji – Federacja Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Polsce [online] [dostęp 2024-07-04] (pol.).
  6. Dzieła – Federacja Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Polsce [online] [dostęp 2023-12-06] (pol.).
  7. Zostań jednym z nas – Sanktuarium Matki Bożej Róży Duchownej w Gostyniu [online] [dostęp 2023-12-06] (pol.).
  8. Mk, Filipni [online], Zakony i zgromadzenia zakonne na świecie, 5 sierpnia 2011 [dostęp 2023-12-06].