Filipini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Filipini
Herb zakonu
Pełna nazwa Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri
Nazwa łacińska Congregatio Oratorii Sancti Philippi Neri
Skrót zakonny COr
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Założyciel św. Filip Neri
Data założenia 1551
Liczba członków ok. 550 na świecie[1].
Strona internetowa
Kościół parafii św. Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim prowadzony przez filipinów

Filipini, inaczej oratorianie – Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri, stowarzyszenie księży katolickich założone w 1551 przez św. Filipa Neri w Rzymie.

Ich nadrzędnym celem jest pokazywanie ludziom, że można jednocześnie być wesołym i wierzyć. Cechuje ich łagodny charakter i życzliwość. Posiadają 8 Kongregacji - Domów Filipińskich - na terenie całej Polski. Mieszczą się one w Gostyniu, Studziannie, Poznaniu, Bytowie, Radomiu, Tomaszowie Mazowieckim, Tarnowie oraz w Grodzisku Wielkopolskim. Są stosunkowo nielicznym zgromadzeniem. Dużą wagę przywiązują do pracy z młodzieżą, a także z osobami starszymi. Ich formacja należy do jednej z najkrócej trwających w porównaniu z innymi zgromadzeniami. Obejmuje ona: miesięczny postulat, roczny nowicjat połączony z pierwszym rokiem studiów oraz formację seminaryjną (6 lat, w tym nowicjat). Każdy z Domów Filipińskich sam zajmuje się kształceniem swoich alumnów, tj. kieruje ich na studia teologiczno-filozoficzne w najbliższym diecezjalnym seminarium duchownym. Formacja seminaryjna jest połączona z poznawaniem struktury określonego Domu Filipińskiego, oratorium, parafii, a także sposobu administrowania nimi. Po szóstym roku studiów następuje przyjęcie przez alumna Sakramentu Kapłaństwa.

Oratorianie nie składają ślubów; charakteryzuje ich stabilitas loci (stałość miejsca). Ich strój to czarna sutanna bez ozdób, zwykła koloratka lub biały kołnierzyk i czarny pas. Domy zakonne kongregacji są autonomiczne. U filipinów nie istnieje urząd Przełożonego Generalnego, ani Prowincjała. Posiadają jedynie przełożonych wspólnot domowych.

Do zgromadzenia należał, po przejściu na katolicyzm późniejszy kardynał John Henry Newman, obecnie święty Kościoła katolickiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]