Filister

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Filister – potocznie: człowiek bez wyższych aspiracji, ograniczony, drobnomieszczanin o ciasnych poglądach[1].

W korporacjach akademickich nazwa używana na określenie członków wspierających te stowarzyszenia, tj. tych członków, którzy uzyskali wyższe wykształcenie i nie mogą należeć do korporacji czynnych studentów. Filistrzy zobowiązani są jednak do duchowego i finansowego wspierania czynnej korporacji[2].

W niektórych polskich korporacjach akademickich pojęcie "filister" zostało zastąpione innym dla wyrażenia odrębności kulturowej. W Korporacji Akademickiej Respublica – używa się określenia "weteran", a w Korporacji Jagiellonia – "stary strzecha".

Z Niemiec, gdzie tradycja korporacji trwa nieprzerwanie, pochodzi zwyczaj tworzenia odrębnych stowarzyszeń filistrów (AltherrenverbandPhilisterium,  Philisterverband), które służą utrzymaniu kontaktów między nimi oraz wspomaganiu finansowemu i społecznemu młodszych kolegów – członków tzw. czynnej korporacji. Najczęściej, po ukończeniu studiów, filister przestaje być członkiem korporacji czynnej (zachowując prawa do używania jej barw, kwatery itp.) i wchodzi w szeregi organizacji filistrów danej korporacji. W nielicznych przypadkach filister łączy członkostwo w organizacji filisterskiej z biernym członkostwem w korporacji czynnej.

W Polsce również istnieją organizacje filisterskie, tworzone przez największe polskie korporacje: Związek Filistrów Konwentu Polonia, Związek Filistrów Arkonii, Stowarzyszenie Filistrów Welecji, funkcjonujące jako odrębne od korporacji stowarzyszenia rejestrowe. Istnieją także organizacje filisterskie o charakterze międzykorporacyjnym: Stowarzyszenie Filistrów Polskich Korporacji Akademickich w Warszawie czy Stowarzyszenie Filistrów Korporacji Akademickich w Poznaniu.

Przypisy

  1. Stanisław Skorupka, Halina Auderska, Zofia Łempicka, Mały słownik języka polskiego, Warszawa 1968, s. 175-176.
  2. Patryk Tomaszewski, Polskie korporacje akademickie w latach 1918-1939. Struktury, myśl polityczna, działalność, Toruń 2011, s. 50.