Film pod strasznym tytułem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Film pod strasznym tytułem
Gatunek animowany
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Liczba odcinków 13
Produkcja
Reżyseria Leszek Gałysz
Scenariusz Jerzy Niemczuk
Muzyka Mateusz Pospieszalski
Jan Pospieszalski
Czas trwania odcinka 10 min.
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Polska
Stacja telewizyjna TVP1, TVP2, TVP Polonia TVP Kultura TVP ABC

Film pod strasznym tytułem – polski serial animowany dla dzieci w reżyserii Leszka Marka Gałysza na podstawie scenariusza Jerzego Niemczuka. Powstało 13 dziesięciominutowych odcinków realizowanych w latach 1992–1996 w opracowaniu plastycznym reżysera, z muzyką skomponowaną przez Mateusza Pospieszalskiego i Jana Pospieszalskiego i wykonaną przez m.in. zespół Voo Voo i Joszka Brodę. Głosów użyczyli m.in. Zofia Merle, Krzysztof Kowalewski, Jan Kobuszewski, Barbara Bursztynowicz, Adam Ferency, Andrzej Grabowski, Jerzy Bończak. Serial powstał na zlecenie TVP i był emitowany w TVP1 kilkakrotnie, a także w TVP2 w paśmie Dwójka dzieciom.

Streszczenie[edytuj | edytuj kod]

W małej chałupce pośród ogromnej pierwotnej puszczy żyje sobie leśna rodzina: Tatun, jego żona Mamuna, ich synek Sonek oraz domorosły konstruktor i wynalazca dziadek Lesawik, a opodal na dnie rzeki zaprzyjaźniona rodzina wodna: Topicha, jej córki Chlapy, synek Topek. Pewnego dnia nad osadą zawisa trąba powietrzna, z której wypadają trzy skrzaty – Plonki: Toko, Pinek i Chobołt, oraz duszek Wił pod postacią psa. (Wił jest duchem, który nie ma własnej powłoki cielesnej i występuje pod różnymi postaciami, zmieniając je w zależności od potrzeby). Plonki natychmiast zadomawiają się w gospodarstwie wprowadzając masę zamieszania i bocząc się na Gadającą Kurę, nieodłączną towarzyszkę Mamuny. Wił opowiada o ucieczce z zamku okrutnych rycerzy Marbatów. Korzystając z gościny ukrywa się, przybierając postać dziadka Lesawika, potem Mamuny, a następnie Sonka. Główni bohaterowie, zagrożeni przez Marbatów, muszą bronić siebie i najbliższych, a kolejne przygody rozgrywają się także w zamku złych rycerzy.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 1996 – Srebrne Koziołki dla Leszka Marka Gałysza za najlepszy film animowany na Festiwalu Filmów dla Dzieci w Poznaniu.
  • 1997 – Nagroda za oprawę plastyczną dla Leszka Marka Gałysza na Festiwalu Filmów dla Dzieci w Poznaniu.

Film pełnometrażowy[edytuj | edytuj kod]

Do fabuły serialu nawiązuje pełnometrażowy film w reżyserii Gałysza pt. Odwrócona góra albo film pod strasznym tytułem z 1999 roku.