Festiwal Filmowy „Kino Niezależne Filmowa Góra”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Filmowa Góra)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Festiwal Filmowy „KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA”
Organizator Fundacja KOMBINAT KULTURY
Konkursy Konkurs filmów polskich,

Konkurs Filmów Zagranicznych

Charakter niezależny
Filmy Etiudy studenckie, Granie na ekranie, Animacja i film eksperymentalny, Komedia, Humor i pastisz, Dokument i paradokument, Profilaktyka społeczna oraz Fabula Rasa
Nagrody Grand Prix, Filmowe Pagórki, OCZY SZEROKO OTWARTE
Rok założenia 2005
Miejsce Zielona Góra oraz 9 Scen Partnerskich w Polsce
Data lipiec/sierpień
Logo festiwalu

Festiwal Filmowy „KinoPozaKinem FILMOWA GÓRA” – międzynarodowy festiwal kina niezależnego odbywa się od 2005 r. Jest pierwszym sieciowym Festiwalem Filmowym Kina Niezależnego w Polsce. Jego pomysłodawcami są Bruno Aleksander Kieć, Grzegorz Lipiec, Piotr Materna i Igor Skrzyczewski. Organizowany jest przez Fundację Rozwoju Kultury „Kombinat Kultury” oraz partnerów – organizacje pozarządowe z miast festiwalowych pokazów – w lipcu i sierpniu równocześnie w 10 miastach Polski. Festiwal promuje twórczość młodych aktorów i reżyserów. Przybliża kino ambitne i artystyczne często występujące w Polsce poza tzw. oficjalnym obiegiem. Prezentowane filmy często są nagradzane na renomowanych festiwalach i przeglądach w Europie i na świecie. Jedną z głównych zasad festiwalu jest bezpłatność pokazów filmowych dla widzów.

Miasta – sceny festiwalowe – historia[edytuj | edytuj kod]

Lokalizacja pokazów festiwalowych ulegała zmianom. Projekcje odbywały się w Polsce – w Augustowie (2007), Bielsku Białej (2009, 2010), Ciężkowicach (2009), Gubinie (2007), Gorzowie Wielkopolskim (2011), Kostrzynie nad Odrą (2009, 2010), Tarnowie (2007–2013) i Zgorzelcu (2007, 2008) – oraz w Berlinie (2009), Białej Cerkwi (2008, 2009), Edynburgu (2007–2013) i Glasgow (2007).

Filmowa Góra na świecie[edytuj | edytuj kod]

Festiwal promuje polski film i kulturę w różnych zakątkach świata. W dniach 24-26 kwietnia 2009 uczestniczył w Polish Cultural Festival. W ramach pokazów Festiwalowych w Roxy Art House pod patronatem Richarda Demarco – przy współpracy z Polish Art Europe – odbyły się: wystawa młodych plastyków z Uniwersytetu Zielonogórskiego, pokazy filmowe, spotkania z reżyserami (Filip Bajon, Robert Gliński, Maciej Pieprzyca i Krzysztof Zanussi), wystawa „Polska szkoła plakatu – lata 70' 80'”. W latach 2007–2010 festiwal gościł w Akademii Sztuk Przepięknych Przystanku Woodstock. Od 2011 jest współorganizatorem Play Poland Film Festival, którego pokazy odbywają się w Edynburgu, Glasgow, Belfaście, Birmingham, Liverpoolu, Londynie, Newcastle, Oslo, Ottawie, Oksfordzie i Sunderland oraz innych miastach Europy i świata.

Festiwalowe pokazy[edytuj | edytuj kod]

Formuła letnich pokazów opiera się na tematycznych cyklach projekcyjnych przybliżających artystyczne kino polskie i europejskie. Spełnia rolę edukacyjną dla widzów poprzez prezentację filmów klasyki kina oraz produkcje współczesne. Podczas festiwalu prezentowane są filmy w następujących cyklach:

POKAZY KONKURSOWE I OKOŁOKONKURSOWE

NA STYKU KULTUR – cykl filmowy w ramach którego festiwal z jednej strony przybliża widzowi kino poszczególnych narodów, z drugiej tworzy porównanie dwóch kultur (Dania-Rosja, Ukraina-Serbia, Czechy-Włochy itp.)

POKAZY KONKURSOWE – filmy biorące udział w konkursie są retrospekcją najlepszych polskich i zagranicznych produkcji kina niezależnego ostatnich dwóch lat zamknięte w siedmiu kategoriach filmowych: Etiudy studenckie, Granie na ekranie, Animacja i film eksperymentalny, Komedia, Humor i pastisz, Dokument i paradokument, Profilaktyka społeczna oraz Fabula Rasa

POKAZY FINAŁOWE i GALA FINAŁOWA

INNY WYMIAR KINA – pokazy filmów, spotkania i wystawy związane z ogólnopolską kampanią społeczną na rzecz ochrony dzieci w strefach wojennych. „Dzieci – Ofiary Wojny” to zarówno mimowolni więźniowie obozów dla uchodźców, obozów koncentracyjnych, zablokowanych miast, czy też sieroty po rodzicach, którzy na wojnie zginęli. W ramach kampanii realizowana jest akcja „Red Hand Day”; od 2013 roku odbywają się pokazy filmowe oraz akcja zbierania odbitek rączek, sesje naukowe przy współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim, zbiórki przyborów szkolnych dla wiosek w Afryce prowadzących edukację i inne działania. Partnerami akcji są między innymi Amnesty International, Gua Africa, War Child, Terre Des Hommes.

DIAMENTY POLSKIEGO KINA – prezentacja twórczości wybitnych polskich reżyserów, którzy mieli wpływ na rozwój powojennego i współczesnego polskiego kina. Dotychczas projekcje poświęcone były: Witoldowi Leszczyńskiemu, Krzysztofowi Zanussiemu i Tadeuszowi Różewiczowi.

INNE TEMATY FILMOWE; zróżnicowane w zależności od tematu wiodącego danej edycji.

Festiwalowe jury i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Filmy oceniają niezależnie od siebie widzowie i profesjonalne jury, w którego skład wchodzą profesjonalni filmowcy i ludzie filmu. Pokazy konkursowe odbywają się przez 7 następujących po sobie letnich tygodni – co tydzień prezentowane są filmy innej kategorii konkursowej, z której widzowie wybierają swoich laureatów przyznając im „Małe Pagórki” tematów konkursowych oraz „Duży Pagórek Publiczności”. Jury przyznaje Grand Prix oraz nagrodę 10 tysięcy złotych. W jury dotychczas zasiadali: Robert Gliński, Krzysztof Zanussi, Andrzej Wolf, Tomasz Raczek, Grzegorz Lipiec, Dominik Matwiejczyk, Magdalena Łazarkiewicz.

Nagroda „Oczy Szeroko Otwarte”[edytuj | edytuj kod]

„Oczy Szeroko Otwarte” jest statuetką, przyznawaną przez niezależną kapitułę w skład której wchodzą reżyserzy, aktorzy, krytycy oraz inne osobistości związane z filmem. Przyznawana na finale festiwalu jest oceną wydarzeń filmowych za rok poprzedni. Nagradza ona osoby, instytucje, firmy lub grupy nonprofitowe, które w znamienny sposób przyczyniły się do rozwoju polskiej sztuki filmowej wzbogacając ją bezpośrednio lub w znaczący sposób inspirując innych twórców przestrzeni filmowych. Ideą nagrody jest również wyróżnienie tych, którzy dostrzegają nowe obszary filmu i bez kompleksów je zdobywają, dając tym samym młodym twórcom nowe możliwości eksploatacji własnej wyobraźni. Skład Kapituły Nagrody: Maciej Dominiak, Paweł T. Felis, Cezary Harasimowicz, Agnieszka Holland, Ewa Kasprzyk, Bartłomiej Kasprzykowski, Krzysztof Koechler, Magdalena Łazarkiewicz, Dominik Matwiejczyk, Mirosław Pęczak, Tomasz Raczek, Ola Salwa, Tadeusz Sobolewski, Bartłomiej Topa, Andrzej Wolf, Grażyna Wolszczak, Janusz Wróblewski.

Pierwszą statuetkę nagrody „Oczy Szeroko Otwarte” Kapituła Honorowa przyznała Studiu „Platige Image”, specjalizującemu się w tworzeniu zaawansowanych animacji 3D i wysokiej klasy efektów specjalnych. Postprodukcyjne studio „Platige Image” jest autorem m.in. filmów oraz reklam animowanych, grafiki gier komputerowych i wizualizacji koncertowych. Ta praca, nowatorskie pomysły i pełne sukcesów poszerzanie granic sztuki filmowej zainspirowały organizatorów festiwalu do powołania nagrody „Oczy Szeroko Otwarte”.

Projekty i działania okołofestiwalowe[edytuj | edytuj kod]

Festiwal opatrzony jest licznymi wydarzeniami towarzyszącymi, m.in. panelami dyskusyjnymi, prelekcjami oraz dyskusjami przed i po seansie w ramach formuły klasycznego DKF-u, wykładami na tematy filmowe i okołofilmowe, warsztatami z różnych dziedzin procesu tworzenia filmu, koncertami, imprezami muzyczno-tanecznymi i innymi wydarzeniami kulturalnymi.

Wystawy Galerii Przestrzeni Miejskiej EUROPA EUROPA

 • SZTUKA SIĘGA BRUKU – 2009 wystawa – fotograficzna szkockich artystów, eksponowana na chodnikowych płytach
 • STULECIE FILMU POLSKIEGO – 2010 wystawa plenerowa przy współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej (PISF)
 • JESTEŚMY W EUROPIE – 2010 pod patronatem i przy współpracy z Parlamen-tem Europejskim
 • POLSKIE AKTORKI FILMOWE – 2011 wystawa plenerowa przy współpracy z PISF
 • WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ czyli zagraniczne plakaty do filmów Andrzeja Wajdy – 2011 wystawa plenerowa przy współpracy z PISF
 • MONETY I LUDZIE – 2012 wystawa plenerowa przy współpracy z NBP
 • STREFA PRZYJAZNA DZIECIOM – 2012 wystawa plenerowa w ramach SPD
 • ILUSTRACJE DO KSIĄŻEK DZIECIĘCYCH ARTYSTÓW Z ROSJI, SZWECJI, UK i POLSKI – 2013 wystawa plenerowa w ramach SPD
 • Dni Konsumpcji Filmowych FILMOŻARCIE – to stworzony z rozmachem projekt promujący filmy warte uwagi, skłaniające do przemyśleń i działania. Jego formuła jednoczesnej projekcji w wielu miastach Scen Partnerskich daje możliwość wspólnego uczestnictwa dużej liczby widzów. Dobór filmów wyzwala u widza chęć poszukiwań innego spojrzenia na otaczający Świat, a co za tym idzie stworzenia świadomego widza – Filmożercy.
 • FILMEDUKACJA to ważny społecznie i kulturowo projekt wychowawczy kierowany do uczniów gimnazjalnych i średnich szkół polonijnych. Ze względu na proces reemigracji daje on szansę na lepsze poznanie realiów życia codziennego, a także kultury polskiej. Transformacja w naszym kraju nie zakończyła się podjęciem kilku ważnych politycznie decyzji. To proces, który ciągle trwa. Nasze społeczeństwo wciąż usiłuje odnaleźć nową, europejską tożsamość. Polacy żyjący na emigracji pielęgnują swoją „polskość” w izolacji i w taki warunkach przekazują ją młodszemu pokoleniu. W ojczyźnie bywają raz, może dwa razy do roku i najczęściej odwiedzają ten sam region (z którym są związani). Tymczasem jest to niewielki wycinek rzeczywistości, na którym trudno zaobserwować zmiany, jakie się dokonują. Polska to kraj szklanych biurowców i zapadłych prowincji, z domami pozbawionymi bieżącej wody, wspaniałych centrów handlowych i brudnych targowisk. Mimo to, jesteśmy społeczeństwem, w którym bardzo dynamicznie następują zmiany światopoglądowe Projekt powstaje przy współpracy ze Społecznym Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym „Szkoła Myślenia Twórczego” w Zielonej Górze oraz dwoma Szkołami Polonijnymi w Paryżu. Uczniowie pomogą opracować materiał dydaktyczny dla nauczycieli placówek polonijnych na całym świecie do których planujemy skierować projekt. To przedsięwzięcie zakłada również udostępnienie cyklu filmów rodzimym mieszkańcom kraju, w którym będzie prezentowany, w celu przybliżenia polskiej kultury i problemów.
 • Koncerty muzyczne
 • Spotkania i dyskusje z twórcami (filmy, książki, wystawy)
 • Działania teatralne, parateatralne, performance, happeningi
 • Panele dyskusyjne z transmisją na żywo w ramach Festiwalowej Telewizji Internetowej
 • Inne działania artystyczne

Dotychczasowi Laureaci Filmowej Góry[edytuj | edytuj kod]

Autorzy i tytuły filmów nagrodzonych w czasie ostatnich edycjach festiwalu:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]