Filter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Filter
Ilustracja
Zespół Filter w Kuwejcie (2008)
Rok założenia 1993
Pochodzenie Cleveland, Ohio,  Stany Zjednoczone
Gatunek Industrial rock, post grunge, rock alternatywny
Aktywność od 1993
Wydawnictwo muzyczne Reprise Records
Pulse Records
Powiązania Device
Obecni członkowie
Richard Patrick
Mitchell Marlow
John Spiker
Mika Fineo
Byli członkowie
Brian Liesegang
Matt Walker
Steve Gillis
Alan Bailey
Geno Lenardo
Frank Cavanagh
Charles Lee
D’arcy Wretzky
Eric Remschneider
Strona internetowa

Filter – grupa rockowa założona w 1993 roku w Cleveland przez byłych muzyków sesyjnych Nine Inch Nails, Richarda Patricka i Briana Lieseganga.

Pierwszy album zespołu Short Bus został wydany w 1995 roku. Promował go singiel „Hey Man, Nice Shot”. Utwór wzbudził pewne kontrowersje, ponieważ nawiązywał do publicznego samobójstwa polityka Budda Dwyera. Doszukiwano się również związku piosenki z samobójstwem Kurta Cobaina, ale zespół odciął się od tych spekulacji. Drugim singlem z albumu był „Dose”. Na potrzeby trasy w zespole znaleźli się Geno Lenardo (gitarzysta), Frank Cavanagh (gitara basowa) i Matt Walker (perkusja).

Po wydaniu debiutu, zespół nagrał szereg utworów na ścieżki dźwiękowe filmów. Były to „Thanks Bro”, nagrane na album Songs In The Key Of X: Music From And Inspired By The X-Files, „Jurassitol” na The Crow: City of Angels, „(Can't You) Trip Like I Do” (razem z The Crystal Method) do filmu Spawn i piosenka Harry’ego Nilssona „One” do pełnometrażowego filmu Z archiwum X: Pokonać przyszłość. W 1997 roku z zespołu odszedł Liesegang, z powodu różnic artystycznych.

W 1999 ukazał się drugi album Filter, Title of Record. Singlem wybranym aby promować album był „Take a Picture”. W 2003 roku grupa wydała trzeci album. The Amalgamut. Tournée po wydaniu tego albumu przerwano po kilku tygodniach, ponieważ Patrick dobrowolnie zgłosił się na odwyk. Na pewien czas działalność Filter zawieszono; w tym czasie Patrick wydał album z byłymi członkami Stone Temple Pilots pod szyldem Army of Anyone. W maju 2008 roku Filter wydał czwarty album, zatytułowany Anthems For The Damned.

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne

Inne wydawnictwa

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]