Finał Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Finał Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym – międzynarodowe zawody finałowe cyklu Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym seniorów i juniorów organizowanych od 1995 r. przez Międzynarodową Unię Łyżwiarską. W jego trakcie rozgrywane są zawody w jeździe indywidualnej kobiet i mężczyzn oraz par sportowych i tanecznych.

Finał Grand Prix nie jest oficjalną imprezą mistrzowską ISU, ale jest uważana jako drugie najważniejsze zawody w sezonie zaraz po mistrzostwach świata i przed mistrzostwami europy i czterech kontynentów. Finał Grad Prix najczęściej rozgrywany jest w połowie grudnia.

Zasady kwalifikacji[edytuj | edytuj kod]

Finał Grand Prix podsumowuje cykl zawodów Grand Prix podczas których zawodnicy zbierają punkty umożliwiające im kwalifikację do finału i walkę o medal całego cyklu. Kwalifikację zdobywa sześciu najlepszych zawodników/duetów w każdej z kategorii, czyli w jeździe indywidualnej kobiet i mężczyzn oraz par sportowych i tanecznych.

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Soliści[edytuj | edytuj kod]

Rok Miasto Złoto Srebro Brąz Wyniki
1995 Paryż Rosja Aleksiej Urmanow Kanada Elvis Stojko Francja Éric Millot
1996 Hamilton Kanada Elvis Stojko Stany Zjednoczone Todd Eldredge Rosja Aleksiej Urmanow
1997 Monachium Rosja Ilja Kulik Kanada Elvis Stojko Stany Zjednoczone Todd Eldredge
1998 Petersburg Rosja Aleksiej Jagudin Rosja Aleksiej Urmanow Rosja Jewgienij Pluszczenko
1999 Lyon Rosja Jewgienij Pluszczenko Kanada Elvis Stojko Stany Zjednoczone Timothy Goebel
2000 Tokio Rosja Jewgienij Pluszczenko Rosja Aleksiej Jagudin Stany Zjednoczone Matthew Savoie
2001 Kitchener Rosja Aleksiej Jagudin Rosja Jewgienij Pluszczenko Stany Zjednoczone Timothy Goebel
2002 Petersburg Rosja Jewgienij Pluszczenko Rosja Ilja Klimkin Francja Brian Joubert
2003 Colorado Springs Kanada Emanuel Sandhu Rosja Jewgienij Pluszczenko Stany Zjednoczone Michael Weiss
2004 Pekin Rosja Jewgienij Pluszczenko Kanada Jeffrey Buttle Japonia Daisuke Takahashi [1]
2005 Tokio Szwajcaria Stéphane Lambiel Kanada Jeffrey Buttle Japonia Nobunari Oda [2]
2006 Petersburg Francja Brian Joubert Japonia Daisuke Takahashi Japonia Nobunari Oda [3]
2007 Turyn Szwajcaria Stéphane Lambiel Japonia Daisuke Takahashi Stany Zjednoczone Evan Lysacek [4]
2008 Goyang Stany Zjednoczone Jeremy Abbott Japonia Takahiko Kozuka Stany Zjednoczone Johnny Weir [5]
2009 Tokio Stany Zjednoczone Evan Lysacek Japonia Nobunari Oda Stany Zjednoczone Johnny Weir [6]
2010 Pekin Kanada Patrick Chan Japonia Nobunari Oda Japonia Takahiko Kozuka [7]
2011 Québec Kanada Patrick Chan Japonia Daisuke Takahashi Hiszpania Javier Fernández [8]
2012 Soczi Japonia Daisuke Takahashi Japonia Yuzuru Hanyū Kanada Patrick Chan [9]
2013 Fukuoka Japonia Yuzuru Hanyū Kanada Patrick Chan Japonia Nobunari Oda [10]
2014 Barcelona Japonia Yuzuru Hanyū Hiszpania Javier Fernández Rosja Siergiej Woronow [11]
2015 Barcelona Japonia Yuzuru Hanyū Hiszpania Javier Fernández Japonia Shōma Uno [12]
2016 Marsylia Japonia Yuzuru Hanyū Stany Zjednoczone Nathan Chen Japonia Shōma Uno [13]
2017 Nagoya Stany Zjednoczone Nathan Chen Japonia Shōma Uno Rosja Michaił Kolada [14]
2018 Vancouver Stany Zjednoczone Nathan Chen Japonia Shōma Uno Korea Południowa Cha Jun-hwan [15]
2019 Turyn

Solistki[edytuj | edytuj kod]

Rok Miasto Złoto Srebro Brąz Wyniki
1995 Paryż Stany Zjednoczone Michelle Kwan Rosja Irina Słucka Kanada Josée Chouinard
1996 Hamilton Stany Zjednoczone Tara Lipinski Stany Zjednoczone Michelle Kwan Rosja Irina Słucka
1997 Monachium Stany Zjednoczone Tara Lipinski Niemcy Tanja Szewczenko Rosja Marija Butyrska
1998 Petersburg Uzbekistan Tatiana Malinina Rosja Marija Butyrska Rosja Irina Słucka
1999 Lyon Rosja Irina Słucka Stany Zjednoczone Michelle Kwan Rosja Marija Butyrska
2000 Tokio Rosja Irina Słucka Stany Zjednoczone Michelle Kwan Stany Zjednoczone Sarah Hughes
2001 Kitchener Rosja Irina Słucka Stany Zjednoczone Michelle Kwan Stany Zjednoczone Sarah Hughes
2002 Petersburg Stany Zjednoczone Sasha Cohen Rosja Irina Słucka Rosja Wiktorija Wołczkowa
2003 Colorado Springs Japonia Fumie Suguri Stany Zjednoczone Sasha Cohen Japonia Shizuka Arakawa
2004 Pekin Rosja Irina Słucka Japonia Shizuka Arakawa Kanada Joannie Rochette [1]
2005 Tokio Japonia Mao Asada Rosja Irina Słucka Japonia Yukari Nakano [2]
2006 Petersburg Korea Południowa Kim Yu-na Japonia Mao Asada Szwajcaria Sarah Meier [3]
2007 Turyn Korea Południowa Kim Yu-na Japonia Mao Asada Włochy Carolina Kostner [4]
2008 Goyang Japonia Mao Asada Korea Południowa Kim Yu-na Włochy Carolina Kostner [5]
2009 Tokio Korea Południowa Kim Yu-na Japonia Miki Andō Japonia Akiko Suzuki [6]
2010 Pekin Stany Zjednoczone Alissa Czisny Włochy Carolina Kostner Japonia Kanako Murakami [7]
2011 Québec Włochy Carolina Kostner Japonia Akiko Suzuki Rosja Alona Leonowa [8]
2012 Soczi Japonia Mao Asada Stany Zjednoczone Ashley Wagner Japonia Akiko Suzuki [9]
2013 Fukuoka Japonia Mao Asada Rosja Julija Lipnicka Stany Zjednoczone Ashley Wagner [10]
2014 Barcelona Rosja Jelizawieta Tuktamyszewa Rosja Jelena Radionowa Stany Zjednoczone Ashley Wagner [11]
2015 Barcelona Rosja Jewgienija Miedwiediewa Japonia Satoko Miyahara Rosja Jelena Radionowa [12]
2016 Marsylia Rosja Jewgienija Miedwiediewa Japonia Satoko Miyahara Rosja Anna Pogoriła [13]
2017 Nagoya Rosja Alina Zagitowa Rosja Marija Sotskowa Kanada Kaetlyn Osmond [14]
2018 Vancouver Japonia Rika Kihira Rosja Alina Zagitowa Rosja Jelizawieta Tuktamyszewa [16]
2019 Turyn

Pary sportowe[edytuj | edytuj kod]

Rok Miasto Złoto Srebro Brąz Wyniki
1995 Paryż Rosja Jewgienija Szyszkowa / Wadim Naumow Rosja Marina Jelcowa / Andriej Buszkow Niemcy Mandy Wötzel / Ingo Steuer
1996 Hamilton Niemcy Mandy Wötzel / Ingo Steuer Rosja Oksana Kazakowa / Artur Dmitrijew Rosja Marina Jelcowa / Andriej Buszkow
1997 Monachium Rosja Jelena Bierieżna / Anton Sicharulidze Niemcy Mandy Wötzel / Ingo Steuer Rosja Oksana Kazakowa / Artur Dmitrijew
1998 Petersburg Chińska Republika Ludowa Shen Xue / Zhao Hongbo Rosja Jelena Bierieżna / Anton Sicharulidze Rosja Marija Pietrowa / Aleksiej Tichonow
1999 Lyon Chińska Republika Ludowa Shen Xue / Zhao Hongbo Francja Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis Rosja Jelena Bierieżna / Anton Sicharulidze
2000 Tokio Kanada Jamie Salé / David Pelletier Rosja Jelena Bierieżna / Anton Sicharulidze Chińska Republika Ludowa Shen Xue / Zhao Hongbo
2001 Kitchener Kanada Jamie Salé / David Pelletier Rosja Jelena Bierieżna / Anton Sicharulidze Chińska Republika Ludowa Shen Xue / Zhao Hongbo
2002 Petersburg Rosja Tatjana Tot´mianina / Maksim Marinin Chińska Republika Ludowa Shen Xue / Zhao Hongbo Rosja Marija Pietrowa / Aleksiej Tichonow
2003 Colorado Springs Chińska Republika Ludowa Shen Xue / Zhao Hongbo Rosja Tatjana Tot´mianina / Maksim Marinin Rosja Marija Pietrowa / Aleksiej Tichonow
2004 Pekin Chińska Republika Ludowa Shen Xue / Zhao Hongbo Rosja Marija Pietrowa / Aleksiej Tichonow Chińska Republika Ludowa Pang Qing / Tong Jian [1]
2005 Tokio Rosja Tatjana Tot´mianina / Maksim Marinin Chińska Republika Ludowa Zhang Dan / Zhang Hao Niemcy Alona Sawczenko / Robin Szolkowy [2]
2006 Petersburg Chińska Republika Ludowa Shen Xue / Zhao Hongbo Niemcy Alona Sawczenko / Robin Szolkowy Chińska Republika Ludowa Zhang Dan / Zhang Hao [3]
2007 Turyn Niemcy Alona Sawczenko / Robin Szolkowy Chińska Republika Ludowa Zhang Dan / Zhang Hao Chińska Republika Ludowa Pang Qing / Tong Jian [4]
2008 Goyang Chińska Republika Ludowa Pang Qing / Tong Jian Chińska Republika Ludowa Zhang Dan / Zhang Hao Niemcy Alona Sawczenko / Robin Szolkowy [5]
2009 Tokio Chińska Republika Ludowa Shen Xue / Zhao Hongbo Chińska Republika Ludowa Pang Qing / Tong Jian Niemcy Alona Sawczenko / Robin Szolkowy [6]
2010 Pekin Niemcy Alona Sawczenko / Robin Szolkowy Chińska Republika Ludowa Pang Qing / Tong Jian Chińska Republika Ludowa Sui Wenjing / Han Cong [7]
2011 Québec Niemcy Alona Sawczenko / Robin Szolkowy Rosja Tetiana Wołosożar / Maksim Trańkow Rosja Yūko Kawaguchi / Aleksandr Smirnow [8]
2012 Soczi Rosja Tetiana Wołosożar / Maksim Trańkow Rosja Wiera Bazarowa / Jurij Łarionow Chińska Republika Ludowa Pang Qing / Tong Jian [9]
2013 Fukuoka Niemcy Alona Sawczenko / Robin Szolkowy Rosja Tetiana Wołosożar / Maksim Trańkow Chińska Republika Ludowa Pang Qing / Tong Jian [10]
2014 Barcelona Kanada Meagan Duhamel / Eric Radford Rosja Ksienija Stołbowa / Fiodor Klimow Chińska Republika Ludowa Sui Wenjing / Han Cong [11]
2015 Barcelona Rosja Ksienija Stołbowa / Fiodor Klimow Kanada Meagan Duhamel / Eric Radford Rosja Yūko Kawaguchi / Aleksandr Smirnow [12]
2016 Marsylia Rosja Jewgienija Tarasowa / Władimir Morozow Chińska Republika Ludowa Yu Xiaoyu / Zhang Hao Kanada Meagan Duhamel / Eric Radford [13]
2017 Nagoya Niemcy Alona Sawczenko / Bruno Massot Chińska Republika Ludowa Sui Wenjing / Han Cong Kanada Meagan Duhamel / Eric Radford [14]
2018 Vancouver Francja Vanessa James / Morgan Ciprès Chińska Republika Ludowa Peng Cheng / Jin Yang Rosja Jewgienija Tarasowa / Władimir Morozow [17]
2019 Turyn

Pary taneczne[edytuj | edytuj kod]

Rok Miasto Złoto Srebro Brąz Wyniki
1995 Paryż Rosja Oksana Griszczuk / Jewgienij Płatow Rosja Anżelika Kryłowa / Oleg Owsiannikow Francja Marina Anisina / Gwendal Peizerat
1996 Hamilton Kanada Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz Rosja Anżelika Kryłowa / Oleg Owsiannikow Francja Marina Anisina / Gwendal Peizerat
1997 Monachium Rosja Oksana Griszczuk / Jewgienij Płatow Kanada Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz Francja Marina Anisina / Gwendal Peizerat
1998 Petersburg Rosja Anżelika Kryłowa / Oleg Owsiannikow Francja Marina Anisina / Gwendal Peizerat Rosja Irina Łobaczowa / Ilja Awierbuch
1999 Lyon Francja Marina Anisina / Gwendal Peizerat Włochy Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio Litwa Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas
2000 Tokio Włochy Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio Rosja Irina Łobaczowa / Ilja Awierbuch Litwa Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas
2001 Kitchener Kanada Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz Francja Marina Anisina / Gwendal Peizerat Litwa Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas
2002 Petersburg Rosja Irina Łobaczowa / Ilja Awierbuch Rosja Tatjana Nawka / Roman Kostomarow Bułgaria Ałbena Denkowa / Maksim Stawiski
2003 Colorado Springs Rosja Tatjana Nawka / Roman Kostomarow Bułgaria Ałbena Denkowa / Maksim Stawiski Stany Zjednoczone Tanith Belbin / Benjamin Agosto
2004 Pekin Rosja Tatjana Nawka / Roman Kostomarow Stany Zjednoczone Tanith Belbin / Benjamin Agosto Bułgaria Ałbena Denkowa / Maksim Stawiski [1]
2005 Tokio Rosja Tatjana Nawka / Roman Kostomarow Ukraina Ołena Hruszyna / Rusłan Honczarow Kanada Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon [2]
2006 Petersburg Bułgaria Ałbena Denkowa / Maksim Stawiski Kanada Marie-France Dubreuil / Patrice Lauzon Rosja Oksana Domnina / Maksim Szabalin [3]
2007 Turyn Rosja Oksana Domnina / Maksim Szabalin Stany Zjednoczone Tanith Belbin / Benjamin Agosto Francja Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder [4]
2008 Goyang Francja Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder Rosja Oksana Domnina / Maksim Szabalin Stany Zjednoczone Meryl Davis / Charlie White [5]
2009 Tokio Stany Zjednoczone Meryl Davis / Charlie White Kanada Tessa Virtue / Scott Moir Francja Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat [6]
2010 Pekin Stany Zjednoczone Meryl Davis / Charlie White Francja Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat Kanada Vanessa Crone / Paul Poirier [7]
2011 Québec Stany Zjednoczone Meryl Davis / Charlie White Kanada Tessa Virtue / Scott Moir Francja Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat [8]
2012 Soczi Stany Zjednoczone Meryl Davis / Charlie White Kanada Tessa Virtue / Scott Moir Francja Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat [9]
2013 Fukuoka Stany Zjednoczone Meryl Davis / Charlie White Kanada Tessa Virtue / Scott Moir Francja Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat [10]
2014 Barcelona Kanada Kaitlyn Weaver / Andrew Poje Stany Zjednoczone Madison Chock / Evan Bates Francja Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron [11]
2015 Barcelona Kanada Kaitlyn Weaver / Andrew Poje Stany Zjednoczone Madison Chock / Evan Bates Włochy Anna Cappellini / Luca Lanotte [12]
2016 Marsylia Kanada Tessa Virtue / Scott Moir Francja Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron Stany Zjednoczone Maia Shibutani / Alex Shibutani [13]
2017 Nagoya Francja Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron Kanada Tessa Virtue / Scott Moir Stany Zjednoczone Maia Shibutani / Alex Shibutani [14]
2018 Vancouver Stany Zjednoczone Madison Hubbell / Zachary Donohue Rosja Wiktorija Sinicyna / Nikita Kacałapow Włochy Charlène Guignard / Marco Fabbri [18]
2019 Turyn

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d ISU GP 2004 Grand Prix of Figure Skating Final (ang.). ISU, 16.12.2004 - 19.12.2004. [dostęp 2018-04-13].
  2. a b c d ISU GP 2005 Grand Prix of Figure Skating Final (ang.). ISU, 16.12.2005 - 18.12.2005. [dostęp 2018-04-13].
  3. a b c d ISU GP 2006 Grand Prix of Figure Skating Final (ang.). ISU, 14.12.2006 - 17.12.2006. [dostęp 2018-04-13].
  4. a b c d ISU GP 2007 Grand Prix of Figure Skating Final (ang.). ISU, 13.12.2007 - 16.12.2007. [dostęp 2018-04-13].
  5. a b c d ISU GP 2008 Grand Prix of Figure Skating Final (ang.). ISU, 02.12.2009 - 06.12.2009. [dostęp 2018-04-13].
  6. a b c d ISU GP 2009 Grand Prix of Figure Skating Final (ang.). ISU, 02.12.2009 - 06.12.2009. [dostęp 2018-04-13].
  7. a b c d ISU GP 2010 Grand Prix of Figure Skating Final (ang.). ISU, 09.12.2010 - 12.12.2010. [dostęp 2018-04-13].
  8. a b c d ISU GP 2011 Grand Prix of Figure Skating Final (ang.). ISU, 08.12.2011 - 11.12.2011. [dostęp 2018-04-13].
  9. a b c d ISU 2012 Grand Prix of Figure Skating Final (ang.). ISU, 06.12.2012 - 09.12.2012. [dostęp 2018-04-13].
  10. a b c d ISU GP 2013 Grand Prix of Figure Skating Final (ang.). ISU, 05.12.2013 - 08.12.2013. [dostęp 2018-04-13].
  11. a b c d ISU 2014 Grand Prix of Figure Skating Final (ang.). ISU, 10.12.2014 - 14.12.2014. [dostęp 2018-04-13].
  12. a b c d ISU 2015 Grand Prix of Figure Skating Final (ang.). ISU, 09.12.2015 - 13.12.2015. [dostęp 2018-04-13].
  13. a b c d ISU 2016 Grand Prix of Figure Skating Final (ang.). ISU, 07.12.2016 - 11.12.2016. [dostęp 2018-04-13].
  14. a b c d ISU 2017 Grand Prix of Figure Skating Final (ang.). ISU, 07.12.2017 - 10.12.2017. [dostęp 2018-04-13].
  15. ISU Grand Prix of Figure Skating Final / ISU Junior Grand Prix of Figure Skating Final 2018/2019 – Senior Men – Result (ang.). ISU, 2018-12-07. [dostęp 2018-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-08)].
  16. ISU Grand Prix of Figure Skating Final / ISU Junior Grand Prix of Figure Skating Final 2018/2019 – Senior Ladies – Result (ang.). ISU, 2018-12-08. [dostęp 2018-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-08)].
  17. ISU Grand Prix of Figure Skating Final 2018/2019 – Pairs – Result (ang.). ISU, 2018-12-08. [dostęp 2018-12-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-09)].
  18. ISU Grand Prix of Figure Skating Final 2018/2019 – Ice Dance – Result (ang.). ISU, 2018-12-08. [dostęp 2018-12-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-09)].